Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Podobne artykuły / Aktualności / Pacyfikacja tybetańskiego protestu w Sichuanie               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

 



 
  
j. uchto [ 03-04-2006 ]
Władze w Pekinie nie wykluczyły wyrażenia zgody na wizytę w Chinach duchowego lidera Tybetańczyków i unormowania stosunków z Watykanem. Dalajlama i Stolica Apostolska muszą jednak przystać na chińskie warunki.
czytaj więcej »
  Uran dla Chin
AZ [ 03-04-2006 ]
Australia będzie sprzedawała Chinom uran na potrzeby chińskich elektrowni atomowych. Porozumienie w tej sprawie podpisali w Camberze ministrowie spraw zagranicznych obu krajów.
czytaj więcej »
  Wileka Proletariacka Rewolucja Kulturalna (cz.2)
[ 03-04-2006 ]

Początek roku 1968 zastał maoistów w trakcie przebudowy partii. Masowa rehabilitacja, byłych członków partii była stanowczo nie na rękę maoistą. Nie po to rozbijali partie i sprowokowali walki w kraju, żeby teraz od nowa wprowadzić do partii działaczy opozycji. Od początku roku Mao i jego ludzie negatywnie wyrażali się o oczyszczaniu z zarzutów wyrzuconych członków partii. Nazywali ten proces: „czarną rehabilitacją”, a zeszłoroczną krytykę partii „lutowym wiatrem wstecznym”. Był to impuls do kolejnych czystek. W lutym zreorganizowano wojsko, wydalając z niego wielu wybitnych dowódców, jeszcze z wojny domowej. W sierpniu dokonano przetasowań na najwyższych stanowiskach w partii. Usuwano wszystkich, którzy są lub mogą być w jakiś sposób niezależni od maoistów. W kwietniu i maju wysunęli tezę o „zrewolucjonizowaniu komitetów rewolucyjnych” i o „czystce komitetów rewolucyjnych”. Pozwoliło to do usunięcia wielu członków partii i o ostatecznym podporządkowaniu terenowych jednostek partii Mao i jego poplecznika.

czytaj więcej »
  Wielka Proletariacka Rewolucja Kulturalna (cz.1)
[ 30-03-2006 ]

W roku 1959 Mao Zedong  zrezygnował z funkcji głowy państwa chińskiego. Było to spowodowane nieudanym eksperymentem gospodarczym, znanym z historii jako  „Wielki Skok”. Miał on spowodować, że Chiny staną się gospodarczym gigantem i szybciej od Związku Radzieckiego zbudują komunizm. Założenia „wielkiego skoku” były nierealne, a realizacja nieudolna. Spowodował tylko upadek gospodarki państwa oraz wielki głód w z powodu którego, zmarło, jak się szacuje, od 22 do nawet 44 milionów Chińczyków. W 1959 roku na posiedzeniu Centralnego Komitetu Komunistycznej Partii Chin, Peng Dehuai, bohater wojny domowej lat 1945 – 1949, skrytykował politykę Wielkiego Skoku. Peng napisał, że  został dotknięty niegospodarnością i niczym nie uzasadnionym fanatyzmem.

czytaj więcej »
  
[ 29-03-2006 ]
Umocnienie współpracy gospodaczej, kulturalnej i politycznej to główne tematy polsko-chińskich rozmów. Szef polskiej dyplomacji Stefan Meller, przebywający z wizytą w Chinach, spotkał się z premierem i ministrem spraw zagranicznych.
czytaj więcej »
  
JB [ 22-03-2006 ]
Minister spraw zagranicznych Stefan Meller uda się w przyszły czwartek z oficjalną wizytą do Chin i Japonii - poinformował jego rzecznik. Szef polskiej dyplomacji spędzi w obu krajach łącznie 6 dni.
czytaj więcej »
  
[ 07-03-2006 ]

22 lutego, po szesnastu latach spędzonych w więzieniu, zwolniony został Yu Dongyue – chiński dysydent, skazany po zajściach na placu Tiananmen. Cierpi on na poważne zaburzenia psychiczne.

czytaj więcej »
  
[ 01-03-2006 ]

Kilku chińskich działaczy, którzy od 4 lutego popierali lub brali udział w serii protestacyjnych strajków głodowych zostało aresztowanych bądź zaginęło.

czytaj więcej »
  
He Qinglian [ 03-02-2006 ]

Dlaczego Chińczykom odebrano pamięć prawdziwej historii? Żaden oświecony kraj nie pozwoliłby, by jego obywatele byli tak haniebnie nieświadomi własnej, narodowej historii. Propagowanie historii zmyślonej jako substytutu prawdy i uchylanie się przed brzemieniem odpowiedzialności za historyczne zbrodnie są przestępstwami przeciwko narodowi. Nowe zrozumienie współczesnej historii Chin jest w istocie szukaniem drogi do zbudowania ich przyszłości. Niestety rząd nadal tego nie widzi i wciąż tłumaczy historię przy pomocy kłamstw, które przekazuje następnemu pokoleniu.

czytaj więcej »
  Demony wojny
[ 04-01-2006 ]

Wzrost pozycji międzynarodowej Chin przypomina trochę sytuację z wilhelmińskimi Niemcami. Oto do globalnej gry dołącza nowe, lecz silne mocarstwo, które próbuje wykroić dla siebie kawałek światowego "tortu". Pierwszą, gdyż najbardziej naturalną, ofiarą politycznej ekspansji Państwa Środka jest dotychczasowy lider regionu - Japonia.

czytaj więcej »
 pierwsza poprzednia 13 14 15 16 17 18 19 20  następna      ostatnia 

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl