Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Podobne artykuły / Aktualności / Bush w Czechach               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

  
  
Krzysztof Wasilewski [ 19-06-2004 ]

Neokonserwatyści w polityce zagranicznej kierują sie swoimi przekonaniami w nie mniejszym stopniu niż w polityce wewnętrznej. Podczas Zimnej Wojny punktem oparcia dla działania był zdecydowany antykomunizm. Henry Kissinger tak opisuje neokonserwatystów na przykładzie ich stanowiska w sprawie wojny wietnamskiej: "Można było się spodziewać, że jako zagorzali przedstawiciele antykomuniści przedstawiciele nurtu neokonserwatywnego udzielą moralnego przynajmniej wsparcia administracji[prezydenta Nixona], która trwała w Wietnamie głównie dlatego, żebe wykazać iż Ameryka nie ugnie się przed komunistycznym naporem...

czytaj więcej »
  
[ 11-06-2004 ]

"Wybór jest wasz, a nie ich"- to tylko jeden z setek transparentów rozpiętych w niedzielę (25 kwietnia) nad waszyngtońskim The Mall podczas największej manifestacji jaka przetoczyła się przez amerykańską stolicę w ostatnich latach. Hasło to, choć w sposób bezpośredni dotyczy prawa do wolnego wyboru kobiet w kwestiach aborcji, nie pozostawia złudzeń co do nadziei protestujących wiązanych z innym wyborem mającym się dokonać 2 listopada bieżącego roku.

czytaj więcej »
  
[ 06-06-2004 ]

Kiedy kilka dni temu słuchaliśmy kolejnego wystąpienia Georga W. Busha na temat sytuacji w Iraku mogliśmy spodziewać się poruszenia kluczowych dla tego problemu kwestii. Moment dziejowy jak najbardziej temu sprzyja. Za miesiąc Irakijczycy będą mieli teoretycznie niezależne i suwerenne państwo. 1 czerwca rozwiązała się Rada Zarządzająca, organ, który dotychczas władał krajem byłego dyktatora Saddama Husseina i powołano nowy iracki rząd.

czytaj więcej »
  1 kvetna v Evropske Unie
[ 09-05-2004 ]

Czeskie media dość dużo miejsca poświęcały rozszerzeniu Unii o 10 nowych państw. W sobotnio - niedzielnych wydaniach dzienników Dnes i Pravo pierwsze strony zdominowały informacje dotyczące planowanych na 1 maja imprez z okazji wejścia Republiki Czeskiej do UE. Dużo miejsca poświęcono także spotkaniu premierów Polski Leszka Millera, Czech Vladimira Szpidli oraz kanclerza Niemiec Gerharda Schredera  na pograniczu polsko - czesko - niemieckim, w Zittau.

czytaj więcej »
  
[ 19-04-2004 ]

Przeciwnicy polityki USA AD 2003 zdają się nie zauważać, że ich sprzeciw wobec dosyć schematycznego obrazu Stanów Zjednoczonych jest tylko kolejną wersją starego pomysłu, który w samych Stanach lansowali m.in. Richard Barnet czy William Appleman Williams. Pierwszy z nich zauważył, że "wielki kraj może wobec mniejszego przyjąć tylko postawę manipulatora lub wyzyskiwacza". Drugi natomiast oskarżył USA o politykę mającą na celu - tylko i wyłącznie - poszukiwanie nowych rynków zbytu. Oto kilka moich myśli o jedynym światowym supermocarstwie.

czytaj więcej »
  Ameryka, Polska i nowy rodzaj dyplomacji
Christopher Hill [ 07-04-2004 ]

Stosunki polsko-amerykańskie są źródłem wielu kontrowersji, podobnie jak cała polityka zagraniczna USA. Jedni mówią, że wybór Stanów Zjednoczonych na strategicznego partnera był najlepszym, jakiego Polska mogła dokonać. Inni dostrzegają asymetrię tych relacji i dowodzą, że Polska więcej w nie wkłada niż zyskuje. Ambasador USA w Polsce, Christopher Hill, w artykule przygotowanym dla współpracującego z e-Polityką serwisu Saga, pisze o współczesnej dyplomacji, bolączkach w kontaktach Polski i Ameryki oraz o priorytetach obecnej administracji.

czytaj więcej »
  
[ 03-04-2004 ]

Dziś na naszej mapie ostatnie dziesięć stanów Ameryki. Będzie to bardzo zróżnicowany zestaw. Zaczniemy od konserwatywnych, położonych jeszcze w głębi kraju Arizony, Utah i Idaho. Potem już liberalne Zachodnie Wybrzeże: stany Waszyngton, Oregon i pławiąca się w luksusie Kalifornia. Nie zapominimy także o żyjącej z hazardu Nevadzie. Następnie odwiedzimy lodowatą Alaskę, by zakończyć naszą podróż na wciąż egzotycznych Hawajach.  

czytaj więcej »
  
[ 28-03-2004 ]

W ubiegły czwartek Stany Zjednoczone zawetowały projekt rezolucji zgłoszonej przez państwa arabskie, potępiającej Izrael za zabicie duchowego przywódcy Hamasu szejka Ahmuda Jassina. Jak poinformowała PAP, za przyjęciem rezolucji głosowało 11 członków 15-mandatowej Rady Bezpieczeństwa: Chiny, Rosja, Francja, Angola, Chile, Hiszpania, Pakistan, Algieria, Benin, Brazylia oraz Filipiny. Wielka Brytania, Niemcy i Rumunia wstrzymały się od głosu po tym, jak Algieria, która w imieniu państw arabskich złożyła propozycję rezolucji, odmówiła wprowadzenia do niej sugerowanych poprawek. USA jako jedyne zagłosowały przeciw.

czytaj więcej »
  
Adrian Zdrada [ 14-03-2004 ]

Wprawdzie do wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych zostało jeszcze ponad pół roku, niemniej śmiało można stwierdzić, że Ameryka żyje już wyborami.Jednym z pojawiających się tu i ówdzie głosów, nie związanych bezpośrednio ani z kandydatami, ani z bieżącą polityką, jest potrzeba reformy systemu wyborczego. O tym, że jest to problem istotny nie muszę przekonywać nikogo, kto przed trzema laty śledził z zapartym tchem serial po wyborczy pod tytułem "Czy pół dziurki też się liczy."

czytaj więcej »
  
[ 28-02-2004 ]

Grudniowe doniesienia prasowe dzienników amerykańskich, głównie New York Times oraz Washington Post oraz jednej z najpopularniejszych stacji telewizyjnych na świecie - CNN, o decyzjach australijskiego i japońskiego rządu o przyłączeniu się do amerykańskiego planu budowy tarczy antyrakietowej, wywołały wiele spekulacji nad celowością i słusznością takich działań zarówno w państwach regionu Azji i Pacyfiku jak i w samych Stanach Zjednoczonych.

czytaj więcej »
 pierwsza poprzednia 62 63 64 65 66 67 68 69  następna      ostatnia 

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl