Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Podobne artykuły / Aktualności / Kronika ONZ 6/2004               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

 



 
  Kronika ONZ 8/2005 (18)
[ 27-03-2005 ]

"Seksskandal". To niemile brzmiące słowo już po raz kolejny było motywem dominującym tydzień w świecie ONZ. Weteran holenderskiej polityki, były premier Ruud Lubbers, odszedł w niesławie ze stanowiska Wysokiego Komisarza ds. Uchodźców z powodu oskarżeń o molestowanie podwładnej. Dalekie od zakończenia jest dochodzenie w sprawie wykorzystywania miejscowych kobiet i dziewczynek przez Błękitne Hełmy w Kongo, a tymczasem pierwsze oskarżenie o gwałt zostało skierowane przeciw członkom misji ONZ na Haiti.

czytaj więcej »
  Kronika ONZ 9/2004
[ 26-12-2004 ]

Przedświąteczny tydzień przyniósł więcej niż zwykle pozytywnych wiadomości ze świata ONZ. Timor Wschodni wchodzi na wyboistą, ale bardzo potrzebną ścieżkę pojednania ze swoim byłym zaborcą, Indonezją. W Kosowie administracja międzynarodowa rozpoczęła przekazywanie powołanemu niedawno rządowi kontroli nad gospodarką. A Zgromadzenie Ogólne na dzień przed Wigilią zwiększyło budżety blisko 30 agendom ONZ z całego świata, bezpośrednio zajmującym się ochroną pokoju i praw człowieka.

czytaj więcej »
  Kronika ONZ 3/2004
[ 14-11-2004 ]

Ostatni tydzień upłynął w świecie ONZ przede wszystkim pod znakiem eskalacji konfliktu na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Sytuacja stała się na tyle niebezpieczna, że Organizacja zadecydowała o ewakuacji części swojego personelu. Poruszenie wywołała także czwartkowa wiadomość o śmierci Jasera Arafata. Wszystkie organy ONZ demonstrowały swój smutek i żal.

czytaj więcej »
  Kronika ONZ 2/2004
[ 07-11-2004 ]

W tym tygodniu najwięcej pracy organom ONZ przysporzyły dwa kraje afrykańskie. W Sudanie zarówno rząd, jak i rebelianci, tracą kontrolę nad własnymi wojskami, co tylko pogłębia panujący tam chaos. Na Wybrzeżu Kości Słoniowej siły rządowe pogwałciły w czwartek obowiązujące od półtora roku zawieszenie broni, a następnie zaatakowały francuskie siły pokojowe. Sytuacja w tym kraju wygląda z dnia na dzień groźniej - coraz bardziej realne staje się wznowienie wojny domowej. Chyba że swoje zapowiedzi spełni Francja i siłą zaprowadzi tam na jakiś czas porządek.

czytaj więcej »
  Kronika ONZ 7/2005 (17)
[ 21-03-2005 ]

Jak pokazał trzeci tydzień lutego, ONZ dysponuje już niezbitymi dowodami na akty potwornego ludobójstwa, do jakich wciąż dochodzi w sudańskim regionie Darfur. Najwyżsi urzędnicy sugerują, by przekazać sprawę do Międzynarodowego Trybunału Karnego, władnego sądzić nawet urzędujące głowy państwa. Ale czy w Radzie Bezpieczeństwa nie zabraknie woli politycznej? Czy dysponujące prawem weta Chiny i Rosja zdecydują się porzucić swoich coraz bardziej kłopotliwych sojuszników z Chartumu?

czytaj więcej »
  Kronika ONZ 6/2005 (16)
[ 13-03-2005 ]

W drugim tygodniu lutego świat zelektryzowało, choć nie była to wielka niespodzianka, oświadczenie rządu Korei Północnej, którzy przyznał się do posiadania broni atomowej. W Togo w wyniku zamachu stanu doszło do przekazania władzy ze zmarłego ojca na syna. Nieoczekiwanie do dymisji podała się wysoka urzędniczka z najbliższego otoczenia Kofiego Annana, co wielu łączy z aferą "Ropy za żywność".

czytaj więcej »
  Kronika ONZ 1/2005 (11)
[ 14-02-2005 ]

Pierwszy tydzień roku 2005 upłynął w świecie ONZ pod znakiem Afryki. Na jaw wyszły kolejne kompromitujące fakty dotyczące wykorzystywania seksualnego nieletnich mieszkanek Demokratycznej Republiki Kongo przez stacjonujące tam Błękitne Hełmy. Tymczasem Republika Środkowoafrykańska jako trzecie państwo w Afryce i zarazem na świecie poprosiła prokuraturę Międzynarodowego Trybunału Karnego o sprawdzenie, czy na jej terenie nie popełniono ściganych przez MTK zbrodni. 

czytaj więcej »
  Kronika ONZ 10/2004
[ 18-01-2005 ]

Po przedłużonej świąteczno-noworocznej przerwie wznawiamy naszą Kronikę ONZ. Dziś zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi wydarzeniami ostatniego tygodnia minionego roku. A już wkrótce relacje z tego, co w ONZ działo się od początku roku 2005, a także wydania specjalne: poświęcone usuwaniu stutków azjatyckiego tsunami oraz prezentujące obsadę najważniejszych stanowisk NZ na progu Nowego Roku.

czytaj więcej »
  Kronika ONZ 7/2004
[ 12-12-2004 ]

Ostatni piątek był Światowym Dniem Praw Człowieka, w którym wciąż niestety mówi się raczej o wyzwaniach i potrzebach, niż sukcesach i osiągnięciach. W pierwszej części tygodnia, grupa amerykańskich kongresmenów zażądała głowy Kofiego Annana w związku z rzekomymi nieprawidłościami w nieistniejącym już programie "Ropa za żywność". Jednak administracja prezydenta Busha szybko odcięła się od płynącej z Kapitolu krytyki Annana.

czytaj więcej »
  Kronika ONZ 10/2005 (20)
[ 24-05-2005 ]

Publikacja pięciopunktowego planu walki z terroryzmem, przygotowanego przez sekretarza generalnego Kofiego Annana, była najważniejszym wydarzeniem drugiego tygodnia marca w świeciee ONZ. Swój długo oczekiwany raport opublikowała też brytyjska komisja ekspertów od Afryki, zaś w Sarajewie powstał pierwszy w byłej Jugosławii krajowy sąd do spraw zbrodni wojennych. Tymczasem Zgromadzenie Ogólne przyjęło rezolucję sprzeciwiającą się klonowaniu ludzkich komórek.

czytaj więcej »
1 2 3 4 5 6  następna      ostatnia 

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl