Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Podobne artykuły / Artykuły - Świat / Afryka / Angola - z przeszłością i przyszłością               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

  
  
[ 05-09-2008 ]
Obserwatorzy z ramienia Unii Europejskiej, którzy monitorują przebieg dzisiejszych wyborów parlamentarnych w Angoli, określają ich organizację jako "katastrofalną". Takie same informacje pojawiają się w relacjach medialnych korespondentów.
czytaj więcej »
  
Kacper Szulecki [ 20-01-2006 ]

Choć podpisano formalny pokój i rozwiązano siły zbrojne UNITA, jej byli oficerowie i żołnierze pozostają wciąż potencjalnymi wrogami rządu – co oczywiste, stabilności – dla własnej korzyści, oraz demokracji – co jest charakterystyczne dla Afryki, ale również w szerszej perspektywie, typowe dla stronnictw wojskowych, nie mających szans na legitymizację społeczną. Nawet jeśli wszyscy oficerowie podporządkowaliby się dwustronnym ustaleniom, nie oznacza to, ze podporządkują im się także wszyscy żołnierze, żyjący przez wiele lat z grabienia angolańskiej prowincji, z czego nie muszą chcieć zrezygnować. Konflikty może rodzić niezadowolenie, związane z powolnym i złym przeprowadzaniem programu demobilizacji i reintegracji UNITA. Należy zauważyć, że nie istnieje żaden spójny mechanizm monitorowania tego procesu – ani ze strony rządu, ani ze strony ONZ czy innych międzynarodowych organizacji, ani też podmiotów pozarządowych wewnątrz kraju. JCM wyraźnie nie sprawdza się w roli koordynatora.

czytaj więcej »
  
Kacper Szulecki [ 19-01-2006 ]

Demobilizowanym żołnierzom wypłacano pięciomiesięczny żołd FAA i, gdy dopełnili formalności, mogli teoretycznie opuszczać ośrodki. W styczniu 71.434 żołnierzy otrzymało żołd na sumę 26 milionów dolarów – nie opuścili jednak w większości obozów. Ten nagły zastrzyk potężnego kapitału spowodował gigantyczny wzrost konsumpcji – za popytem skoczyły ceny, gdyż podaż większości artykułów była w okolicach ośrodków bardzo ograniczona. Wielu kombatantów kupiło za otrzymane pieniądze alkohol lub towary zbytku – np. radia, zwiększyły się tez wskaźniki prostytucji.

czytaj więcej »
  
Kacper Szulecki [ 18-01-2006 ]

Tekst ten ma na celu przedstawienie współczesnej sytuacji wewnętrznej Republiki Angoli – kwestii militarnych, wraz ze szkicem historycznym sięgającym wstecz po to, by przybliżyć burzliwe i ważkie wydarzenia ostatnich trzech lat, przełomowych dla historii tego zmęczonego i wyniszczonego wojną domową kraju; oraz kwestii społecznych, z zawarciem, opartych na analizie sytuacji obecnej, prób prognoz na przyszłość. Jest to więc szkic dotyczący problemów „embrionicznej demokracji” na drodze ku stabilności. Czy już demokracji? Czy rzeczywiście ku stabilności?

czytaj więcej »

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl