Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Podobne artykuły / Wywiady / Narasta konflikt Japonii i Chin o sporne wyspy na Morzu Wschodniochińskim               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

  
  
[ 29-03-2006 ]
Umocnienie współpracy gospodaczej, kulturalnej i politycznej to główne tematy polsko-chińskich rozmów. Szef polskiej dyplomacji Stefan Meller, przebywający z wizytą w Chinach, spotkał się z premierem i ministrem spraw zagranicznych.
czytaj więcej »
  
[ 28-02-2006 ]

Jeśli chodzi o poglądy religijne samurajów to największa popularnością cieszyła się sekta buddyjska zen. Sama sekta przybyła do Japonii z Chin w XI/XII wieku sprowadzona przez dwóch buddyjskich patriarchów Eisai i Dogen. Szkoła ta doskonale wpisywała się w potrzeby tego stanu.

czytaj więcej »
  
[ 27-02-2006 ]

W książce „Samuraje” Aleksander Śpiewakowski przybliża nam kulturę, obyczaje i ideologię tej hermetycznej grupy stanowej rodem z feudalnej Japonii. Jest to studium jakże odmiennej i fascynującej dla Europejczyka kultury, która staje się nam odrobinę bliższa i bardziej zrozumiała. Sam stan samurajski można porównać do stanu rycerskiego w Europie w okresie średniowiecza. Samuraje byli podstawą sił zbrojnych klasy rządzącej i podpora shōgunatu. Grupa ta była ściśle zhierarchizowana. Poza tym posługiwali się oni odrębnym kodeksem prawnym – Buke-Hatto (Zbiorem przepisów dotyczących rodów wojowników) zestawionym w 1615 roku przez Tokugawę Ieyasu. Mówił on o szacunku, z jakim samuraje powinni odnosić się do oręża, o niezbędnej dla bushi literaturze. Wspominał także  o utrzymaniu porządku w majątkach feudalnych, czy o stosunkach miedzy panem a wasalem. Zawierał również postanowienia dotyczące odzieży i pojazdów stosownych dla każdej kategorii samurajów. Wspominał tez o małżeństwach. Ogólnie ujmując epoka rządów shōgunatu Tokugawa była okresem rozkwitu stanu wojowników. Ostatecznemu uformowaniu uległa ich ideologia, kultura i obyczaje. Przyczyniło się to do hermetyzacji tej grupy,  a zarazem do jej większej spójności.

czytaj więcej »
  
JB [ 26-02-2006 ]
Liczebność amerykańskich żołnierzy stacjonujących na japońskiej wyspie Okinawa zmniejszy się w wkrótce z 25 do 14 tysięcy.
czytaj więcej »
  Znowu w tarapatach
Robert Barnett [ 21-02-2006 ]

I znów wpadłem w tarapaty. Podczas spotkania na Harvardzie – dziesięciu Tybetańczyków, czterech chińskich uczonych i kilka bladych twarzy, zaproszonych przez groźnego tybetańskiego prawnika Lobsanga Sangaja i socjologa Xu Xiaojianga, który przez rok prowadził badania w Lhasie. Kiedy dyskusja nabrała rumieńców, mój niewyparzony język sprawił, że wybitni przedstawiciele diaspory zaczęli publicznie deklarować, że obiją mnie po pysku. Zawsze to jakieś osiągnięcie, gdyż tybetańscy przywódcy z reguły epatują pacyfizmem. Na moje szczęście, byli zbyt uprzejmi, żeby zrealizować swoje zapowiedzi, i wciąż mam całą szczękę. Nie ulega jednak wątpliwości, że posunąłem się za daleko i musiałem salwować się ucieczką.

czytaj więcej »
  
He Qinglian [ 03-02-2006 ]

Dlaczego Chińczykom odebrano pamięć prawdziwej historii? Żaden oświecony kraj nie pozwoliłby, by jego obywatele byli tak haniebnie nieświadomi własnej, narodowej historii. Propagowanie historii zmyślonej jako substytutu prawdy i uchylanie się przed brzemieniem odpowiedzialności za historyczne zbrodnie są przestępstwami przeciwko narodowi. Nowe zrozumienie współczesnej historii Chin jest w istocie szukaniem drogi do zbudowania ich przyszłości. Niestety rząd nadal tego nie widzi i wciąż tłumaczy historię przy pomocy kłamstw, które przekazuje następnemu pokoleniu.

czytaj więcej »
  Wschodnia wersja NATO
[ 11-12-2005 ]

Ile osób w Polsce zna nazwisko Zhang Deguang? Zdecydowanie zbyt mało, gdyż jest to w tej chwili jedna z najważniejszych osób na świecie. Otóż Zhang, były ambasador Chińskiej Republiki Ludowej w Moskwie, to sekretarz generalny SCO - Szanghajskiej Organizacji Współpracy, porozumienia, które może zrewolucjonizować układ sił na świecie.

czytaj więcej »
  
Agata Kaczmarzyk-Pilipiuk z Singapuru [ 18-11-2005 ]

Religia powoli staje się ważnym elementem życia społecznego w Chinach, a powrót do łask wartosci duchowych należy rozpatrywać w kontekście podupadającej ideeologii i całkowitej próżni filozoficznej, jaka panuje wśród chińskiego społeczeństwa.

czytaj więcej »
  
Piotr Szczepaniak [ 04-11-2005 ]

Japonia to kraj wielu sprzeczności – pełen konserwatyzmu i tradycjonalizmu z jednej strony, a równocześnie jeden z gospodarczych i technologicznych liderów współczesnego świata. To relatywnie niewielkie państwo, zrujnowane i upokorzone wojenną klęską, w ciągu kilku dekad urosło do rangi ekonomicznego giganta. Lecz na arenie międzynarodowej pozostaje ciągle politycznym karłem. Ambicją premiera Koizumiego jest zmienić ten stan rzeczy. W tym celu potrzebna jest jednak modyfikacja konstytucji.

czytaj więcej »
  Geopolityka towarzysza Hu
[ 20-10-2005 ]

Francis Fukuyama nie miał pojęcia w jakim jest błędzie, gdy ogłaszał koniec historii. Historia rozpoczyna się na nowo. Świat znów wraca do XIX-wiecznej równowagi sił i podziału stref wpływu. Tym razem Europa znajduje się na uboczu światowej polityki. Dla niej historia rzeczywiście skończyła się. Dziś walka o władzę - i olbrzymie wpływy finansowe - toczy się w Azji, a najskuteczniejszą bronią w tej rozgrywce jest pieniądz.

czytaj więcej »
 pierwsza poprzednia 17 18 19 20 21 22 23 24  następna      ostatnia 

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl