Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Podobne artykuły / Wywiady / Narasta konflikt Japonii i Chin o sporne wyspy na Morzu Wschodniochińskim               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

  
  Wielkanoc w Azji
Agata Kaczmarzyk-Pilipiuk z Singapuru [ 18-04-2006 ]

W minioną niedzielę dzwony kościelne rozbrzmiały w całej Azji, a miliony chrześcijan celebrowały Wielkanoc, zgodnie z orędziem papieskim Benedykta XVI, który zwrócił się do katolików z całego świata w dniu upamiętniającym zmartwychwstanie Chrystusa.

czytaj więcej »
  Rekordowe ceny ropy
j. uchto [ 17-04-2006 ]
Początek nowego tygodnia na światowym rynku ropy przyniósł dalszy wzrost cen. W Singapurze cena ropy po raz pierwszy od wielu miesięcy przekroczyła granicę 70 dolarów za baryłkę.
czytaj więcej »
  Mniej Ameryki w Japonii
AZ [ 14-04-2006 ]
W Japonii trwają rozmowy ze Stanami Zjednoczonymi na temat przemieszczenia i redukcji wojsk amerykański stacjonujących na wyspach. Obecnie w Japonii stale przebywa 50 tysięcy amerykańskich żołnierzy.
czytaj więcej »
  
[ 14-04-2006 ]

W marcu tego roku The Epoch Times ujawnił rewelacje zbiegłego z Chin dziennikarza o obozie koncentracyjnym Sujiaton w Shenyangu, w którym na masową skalę dochodzi do likwidacji przetrzymywanych tam członków ruchu Falun Gong, w celu sprzedaży ich organów.

czytaj więcej »
  Wysokie ceny ropy
[ 12-04-2006 ]

We wtorek na zamknięciu giełdy w Nowym Jorku główne indeksy odnotowały straty. Na nastroje inwestorów wpłynęły informacje o bardzo wysokich cenach ropy naftowej i obawy przed inflacją.

czytaj więcej »
  Pekin: Dni Kultury Polskiej
[ 05-04-2006 ]
Na Pekińskim Uniwersytecie Języków Obcych Beiwai - najbardziej prestiżowej chińskiej uczelni - rozpoczęły się Dni Kultury Polskiej. Festiwal polskiej kultury zorganizowały wspólnie władze uniwersytetu wraz z polską ambasadą w Pekinie.
czytaj więcej »
  
j. uchto [ 03-04-2006 ]
Władze w Pekinie nie wykluczyły wyrażenia zgody na wizytę w Chinach duchowego lidera Tybetańczyków i unormowania stosunków z Watykanem. Dalajlama i Stolica Apostolska muszą jednak przystać na chińskie warunki.
czytaj więcej »
  Uran dla Chin
AZ [ 03-04-2006 ]
Australia będzie sprzedawała Chinom uran na potrzeby chińskich elektrowni atomowych. Porozumienie w tej sprawie podpisali w Camberze ministrowie spraw zagranicznych obu krajów.
czytaj więcej »
  Wileka Proletariacka Rewolucja Kulturalna (cz.2)
[ 03-04-2006 ]

Początek roku 1968 zastał maoistów w trakcie przebudowy partii. Masowa rehabilitacja, byłych członków partii była stanowczo nie na rękę maoistą. Nie po to rozbijali partie i sprowokowali walki w kraju, żeby teraz od nowa wprowadzić do partii działaczy opozycji. Od początku roku Mao i jego ludzie negatywnie wyrażali się o oczyszczaniu z zarzutów wyrzuconych członków partii. Nazywali ten proces: „czarną rehabilitacją”, a zeszłoroczną krytykę partii „lutowym wiatrem wstecznym”. Był to impuls do kolejnych czystek. W lutym zreorganizowano wojsko, wydalając z niego wielu wybitnych dowódców, jeszcze z wojny domowej. W sierpniu dokonano przetasowań na najwyższych stanowiskach w partii. Usuwano wszystkich, którzy są lub mogą być w jakiś sposób niezależni od maoistów. W kwietniu i maju wysunęli tezę o „zrewolucjonizowaniu komitetów rewolucyjnych” i o „czystce komitetów rewolucyjnych”. Pozwoliło to do usunięcia wielu członków partii i o ostatecznym podporządkowaniu terenowych jednostek partii Mao i jego poplecznika.

czytaj więcej »
  Wielka Proletariacka Rewolucja Kulturalna (cz.1)
[ 30-03-2006 ]

W roku 1959 Mao Zedong  zrezygnował z funkcji głowy państwa chińskiego. Było to spowodowane nieudanym eksperymentem gospodarczym, znanym z historii jako  „Wielki Skok”. Miał on spowodować, że Chiny staną się gospodarczym gigantem i szybciej od Związku Radzieckiego zbudują komunizm. Założenia „wielkiego skoku” były nierealne, a realizacja nieudolna. Spowodował tylko upadek gospodarki państwa oraz wielki głód w z powodu którego, zmarło, jak się szacuje, od 22 do nawet 44 milionów Chińczyków. W 1959 roku na posiedzeniu Centralnego Komitetu Komunistycznej Partii Chin, Peng Dehuai, bohater wojny domowej lat 1945 – 1949, skrytykował politykę Wielkiego Skoku. Peng napisał, że  został dotknięty niegospodarnością i niczym nie uzasadnionym fanatyzmem.

czytaj więcej »
 pierwsza poprzednia 16 17 18 19 20 21 22 23 24  następna      ostatnia 

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl