Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Podobne artykuły / Artykuły - Świat / Europa Zachodnia / Nie zamykajcie dla nas drzwi               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

  
  Wielka Brytania wobec refendum we Francji
[ 04-06-2005 ]

Wielka Brytania od dłuższego czasu uważana była za „pewniaka” jeśli chodzi o kwestię odrzucenia traktatu konstytucyjnego UE w referendum ogólnokrajowym. Jak więc prasa brytyjska zareagowała na wyniki referendum we Francji? Oto krótki przegląd prasy brytyjskiej z 31.05.2005

czytaj więcej »
  Kwestia Iraku w brytyjskich wyborach
[ 09-05-2005 ]

5 maja 2005 roku był dniem wyborów do brytyjskiej Izby Gmin. Jak sprawa zaangażowania w wojnę w Iraku wpłynęła w ostatnich dniach przed wyborami na pozycję Tonego Blaira i Partii Pracy według brytyjskiej prasy?

czytaj więcej »
  Batalia o szkockie regimenty
[ 16-12-2004 ]

Szkoccy tradycjonaliści walczą o prawo do historii. Ich działania wspierają sir Sean Connery oraz emerytowany  generał Lord Guthrie. Celem jest zachowanie regimentów Black Watch w dotychczasowym kształcie. 21 lipca Geoff Hoon, sekretarz obrony Wielkiej Brytanii, ogłosił, że "Black Watch"- istniejące od prawie 300 lat szkockie regimenty, zostanę poddane "cięciom" i przekształcone w nową jednostkę, "super- regiment"- Royal Regiment of Scotland. Cała sprawa być może nie byłaby aż tak nagłośniona, gdyby nie niefortunne wysłanie jednostki, jako uzupełnienia dla amerykańskich marines...

czytaj więcej »
  Fajfoklok
[ 30-11-2004 ]

To, co przychodzi nam do głowy myśląc współcześnie o Brytyjczykach, to rodzina królewska, jazda prawą stroną drogi czy stereotypowe picie herbaty. W sferze politycznej także cechuje ich indywidualizm, Wielka Brytania nie ma bowiem zasadniczego aktu prawnego, jakim jest konstytucja, a prawo jest oparte na precedensach. Ta tradycja sądownicza wywodzi się już z czasów anglosaskich. Wiele z elementów życia codziennego w Wielkiej Brytanii ma historyczny rodowód, właściwy jedynie temu krajowi jak np.: jednostki miar (mile,cale...) Podobnie jest ze sferą polityki, gdzie funkcjonują inne tradycje niż w Europie kontynentalnej: wspomniany brak spisanej konstytucji, Izba Lordów historycznie związana z arystokracją czy tzw. gabinet cieni - formowany przez opozycję konkurencyjny rząd.

czytaj więcej »
  
Andrzej Zabielski [ 13-06-2004 ]

W czwartek 10 czerwca, równolegle z brytyjskimi wyborami do Parlamentu Europejskiego odbyły się w Anglii i Szkocji wybory lokalne. Wyników tych pierwszych jeszcze nie znamy, znany są natomiast wyborów lokalnych. Kolosalną porażkę odniosła w nich Partia Pracy Tony'ego Blaira zdobywając 26% procent głosów i ustępując nie tylko Partii Konserwatywnej Johna Howarda, ale również liberalnym demokratom. Ugrupowania te zdobyły odpowiednio 38 i 30% głosów. Labourzyści utracili przeszło 460 mandatów tracąc kontrolę nad takimi ośrodkami jak Leeds i Newcastle, gdzie rządzili nieprzerwanie od trzydziestu lat.

czytaj więcej »
  Federacyjna Brytania?
[ 11-04-2004 ]

W każdej dziedzinie wiedzy istnieją potoczne twierdzenia, przez laików uznawane za prawdziwe, ale dla fachowców będące oczywistą bzdurą. W politologii jedną z takich prawd była tradycyjnie teza o federacyjności Wielkiej Brytanii, która w rzeczywistości jest  państwem unitarnym. Tak przynajmniej było do tej pory. Jednak za rządów Tony'ego Blaira Zjednoczone Królestwo weszło na drogę ustrojowych przemian, które mogą się skończyć właśnie przekształceniem państwa w federację.

czytaj więcej »
  Ulster bez pokoju
Krzysztof Garczewski [ 23-03-2003 ]

Ulster to autonomiczna część Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, jednego z najzamożniejszych i najbardziej demokratycznych państw Europy.Sześć małych hrabstw, o łącznej powierzchni przeciętnego polskiego województwa (14 121 km2), zamieszkuje około 1,7 mln ludności chrześcijańskiej. A jednak coś tu nie gra. W tak stabilnym (jakby się na pierwszy rzut oka wydawało) kraju, od ponad 30 lat trwają nieustanne walki na tle religijnym. Co gorsza, na razie końca kryzysu nie widać...

czytaj więcej »
  Wybory prezydenckie w Rumunii
[ 07-12-2009 ]
Obecny prezydent Rumunii ubiega się o reelekcję. Według opublikowanych w poniedziałek częściowych oficjalnych rezultatów, prawdopodobnie Traian Basescu wygrał w drugiej turze wyborów prezydenckich. Wynik jest niepewny, przewaga jest niewielka zatem wynik głosowania może ulec zmianie.
czytaj więcej »
  
[ 22-11-2009 ]
Od godziny 7:00 trwają w Rumunii wybory prezydenckie. Towarzyszy im kryzys polityczny, który powstał po uchwaleniu przez parlament wotum nieufności wobec gabinetu premiera Emila Boca.
czytaj więcej »
  W Rumunii strajk sektora publicznego
[ 05-10-2009 ]
Blisko 800 tysięcy pracowników – głównie z oświaty, ochrony zdrowia i innych sektorów publicznych – wzięło dziś udział w strajku przeciwko ustawie, która – ich zdaniem – ma obniżyć im pensje.
czytaj więcej »
1 2 3 4  następna      ostatnia 

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl