Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Podobne artykuły / Aktualności / Co dalej w stosunkach Japonia-Rosja?               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

 



 
  
[ 02-04-2006 ]

Spośród wszystkich narodów Unii Europejskiej, to właśnie Polacy najlepiej zdają sobie sprawę ze skali problemu, jaki stanowi dla Europy i samej Białorusi reżim Aleksandra Łukaszenki. Mimo to nasz kraj uchodzi na forum "25" za zwolennika konsekwentnych, lecz stosunkowo łagodnych działań wobec Mińska. Nasze rządy sprzeciwiały się m.in. całkowitemu zamrożeniu kontaktów UE - Białoruś na szczeblu ministerialnym. Argumentowano przy tym, że może to utrudnić Polsce załatwianie typowo sąsiedzkich spraw, m.in. ochronę praw mniejszości. Jednak teraz, gdy nasi obywatele są na Białorusi bici i poniewierani, a oficjalna propaganda przedstawia Rzeczpospolitą jaką największego wroga państwa białoruskiego, należy bardzo poważnie zastanowić się nad poparciem tych, a nawet jeszcze ostrzejszych sankcji.

czytaj więcej »
  
[ 29-03-2006 ]
Rosja odrzuciła możliwość ewentualnej akcji zbrojnej przeciwko Iranowi. Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow powiedział, że próba siłowego rozwiązania sporu, dotyczącego irańskiego programu nuklearnego, byłaby "bezproduktywna".
czytaj więcej »
  
[ 23-03-2006 ]
Rząd Rosji gotowy jest przyłączyć Osetię Południową, separatystyczną republikę na terytorium Gruzji, do Federacji Rosyjskiej, w której skład wchodzi Osetia Północna - informują "Wiedomosti", powołując się na Giennadija Bukajewa, doradcę premiera Michaiła Fradkowa.
czytaj więcej »
  Ingerencja na Ukrainie, czyli rosyjska tradycja
Zbigniew Ekiert z Kijowa [ 23-03-2006 ]

Już w niedzielę, 26 marca, na Ukrainie odbędą się wybory do parlamentu. Będą się one kardynalnie różnić od poprzednich. I nie chodzi tylko o sam system wyboru deputowanych. Najważniejsza różnica polega na nowych pełnomocnictwach, na znaczeniu nowej Rady Najwyższej Ukrainy. Rosja nie może pozostawać obojętna.

czytaj więcej »
  Rosja: wprowadzenie rynkowych cen gazu
[ 22-03-2006 ]
"Rosja odchodzi od dotychczasowego systemu ustalania cen gazu, przechodząc na rynkowe ceny tego surowca" - oświadczył w Pekinie szef dyplomacji rosyjskiej Siergiej Ławrow, towarzyszący składającemu wizytę w Chinach prezydentowi Władimirowi Putinowi.
czytaj więcej »
  
JB [ 22-03-2006 ]
Minister spraw zagranicznych Stefan Meller uda się w przyszły czwartek z oficjalną wizytą do Chin i Japonii - poinformował jego rzecznik. Szef polskiej dyplomacji spędzi w obu krajach łącznie 6 dni.
czytaj więcej »
  Przedstawiciele Hamasu w Moskwie
Andrzej Rejnson [ 04-03-2006 ]
Przywódcy Hamasu spotkali się w Moskwie z władzami Rosji. Nie było żadnych gestów pojednawczych w stosunku do Izraela. Chaled Masza zapowiedział, że Hamas „nie uzna istnienia Izraela”.
czytaj więcej »
  
[ 28-02-2006 ]

Jeśli chodzi o poglądy religijne samurajów to największa popularnością cieszyła się sekta buddyjska zen. Sama sekta przybyła do Japonii z Chin w XI/XII wieku sprowadzona przez dwóch buddyjskich patriarchów Eisai i Dogen. Szkoła ta doskonale wpisywała się w potrzeby tego stanu.

czytaj więcej »
  
[ 27-02-2006 ]

W książce „Samuraje” Aleksander Śpiewakowski przybliża nam kulturę, obyczaje i ideologię tej hermetycznej grupy stanowej rodem z feudalnej Japonii. Jest to studium jakże odmiennej i fascynującej dla Europejczyka kultury, która staje się nam odrobinę bliższa i bardziej zrozumiała. Sam stan samurajski można porównać do stanu rycerskiego w Europie w okresie średniowiecza. Samuraje byli podstawą sił zbrojnych klasy rządzącej i podpora shōgunatu. Grupa ta była ściśle zhierarchizowana. Poza tym posługiwali się oni odrębnym kodeksem prawnym – Buke-Hatto (Zbiorem przepisów dotyczących rodów wojowników) zestawionym w 1615 roku przez Tokugawę Ieyasu. Mówił on o szacunku, z jakim samuraje powinni odnosić się do oręża, o niezbędnej dla bushi literaturze. Wspominał także  o utrzymaniu porządku w majątkach feudalnych, czy o stosunkach miedzy panem a wasalem. Zawierał również postanowienia dotyczące odzieży i pojazdów stosownych dla każdej kategorii samurajów. Wspominał tez o małżeństwach. Ogólnie ujmując epoka rządów shōgunatu Tokugawa była okresem rozkwitu stanu wojowników. Ostatecznemu uformowaniu uległa ich ideologia, kultura i obyczaje. Przyczyniło się to do hermetyzacji tej grupy,  a zarazem do jej większej spójności.

czytaj więcej »
  
JB [ 26-02-2006 ]
Liczebność amerykańskich żołnierzy stacjonujących na japońskiej wyspie Okinawa zmniejszy się w wkrótce z 25 do 14 tysięcy.
czytaj więcej »
 pierwsza poprzednia 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69  następna      ostatnia 

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl