Bundestag wybrał Merkel na kolejną kadencję, a prezydent Niemiec Horst Koehler przekazał jej nominację na kanclerza. Jeszcze dziś ma nastąpić zaprzysiężenie nowego rządu i pierwsze posiedzenie gabinetu. Expose przewidziane jest na 10 listopada.
Berlin, Brema i Hamburg chcą, by w konstytucji RFN został wyraźnie zapisany zakaz dyskryminacji homoseksualistów. Projekt takiej ustawy znalazł się dzisiaj w Bundesracie, wyższej izbie niemieckiego parlamentu.
Od godziny 8:00 trwają wybory do Bundestagu. Według ostatnich badań preferencji politycznych zwycięzcą będzie CDU/CSU, co oznacza, iż Angela Merkel pozostanie na stanowisku kanclerza. Zagadką jest natomiast, z kim będzie tworzyć rządową koalicję.
Niemiecka prokuratura wszczęła dochodzenie wobec skrajnie prawicowej Narodowo-Demokratycznej Partii Niemiec. Członkowie NPD rozsyłali do deputowanych tureckiego pochodzenia listy, wzywające ich do opuszczenia kraju.
Premier rozpoczął wizytę w Osnabruecku w Niemczech. Szefowi rządu towarzyszy m.in. polski kandydat na nowego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.
Ponad 20 lat po upadku muru berlińskiego niemieckie media wykryły, że wielu wysokich oficerów Stasi nadal pracuje w strukturach niemieckiej policji i organów ścigania.
Wskutek bardzo obfitych opadów deszczowych ostatnich dni, na południu Polski doszło do poważnego zniszczenia lokalnej infrastruktury. W odpowiedz na te wydarzenia rząd zadeklarował szybką pomoc dla gmin, które zostały szczególnie dotknięte w czasie powodzi.
Wicepremier Grzegorz Schetyna odwiedził dziś Ropczyce, najbardziej poszkodowane powodzią miasto na Podkarpaciu. "Od poniedziałku może ruszyć wypłata zasiłków" - oświadczył.