Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Podobne artykuły / Aktualności / Nalot na Strefę Gazy               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

 



 
  Kronika ONZ 5/2004
[ 28-11-2004 ]

W tym tygodniu świat Narodów Zjednoczonych przypominał nieco kolorowe czasopismo: żył pikantnymi skandalami. Tyle, że o ile gazecie takie historie podnoszą sprzedaż, to ONZ pod ich wpływem okrywa się coraz większym rumieńcem wstydu. Związki zawodowe nie pogodziły się z decyzją sekretarza generalnego o oczyszczeniu z zarzutów jego bliskiego współpracownika, podejrzanego o korupcję i molestowanie seksualne podwładnych. Z kolei lista zarzutów wobec pracowników ONZ w DR Kongo objęła już tak odrażające czyny jak gwałty czy pedofilia. 

czytaj więcej »
  Na Bliskim Wschodzie bez zmian
[ 22-11-2004 ]

Wybory nowego przywódcy Autonomii Palestyńskiej, mającego zastąpić zmarłego Jasera Arafata mają się odbyć 9 stycznia 2005 roku. Nie wiadomo jaką metodą głosowania wybierze się nowego przywódcę, ani kto nim będzie. Wiadomo jedynie, że od wyniku tych wyborów zależy przyszłość procesu pokojowego.

czytaj więcej »
  Kronika ONZ 4/2004
[ 21-11-2004 ]

W tym tygodniu na pierwszym od czternastu lat wyjazdowym posiedzeniu zebrała się Rada Bezpieczeństwa. Spotkanie w Nairobi (Kenia) poświęcone było głównie konfliktom w Sudanie i zakończyło się podpisaniem wstępnego porozumienia między rządem a głównym uprupowaniem rebeliantów. Wcześniej, jeszcze w Nowym Jorku, Rada obłożyła sankcjami Wybrzeże Kości Słoniowej, gdzie wciąż utrzymuje się napięta sytuacja. Z kolei Zgromadzenie Ogólne uchwaliło rezolucję potępiającą Turkmenistan.

czytaj więcej »
  Kronika ONZ 3/2004
[ 14-11-2004 ]

Ostatni tydzień upłynął w świecie ONZ przede wszystkim pod znakiem eskalacji konfliktu na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Sytuacja stała się na tyle niebezpieczna, że Organizacja zadecydowała o ewakuacji części swojego personelu. Poruszenie wywołała także czwartkowa wiadomość o śmierci Jasera Arafata. Wszystkie organy ONZ demonstrowały swój smutek i żal.

czytaj więcej »
  Kronika ONZ 2/2004
[ 07-11-2004 ]

W tym tygodniu najwięcej pracy organom ONZ przysporzyły dwa kraje afrykańskie. W Sudanie zarówno rząd, jak i rebelianci, tracą kontrolę nad własnymi wojskami, co tylko pogłębia panujący tam chaos. Na Wybrzeżu Kości Słoniowej siły rządowe pogwałciły w czwartek obowiązujące od półtora roku zawieszenie broni, a następnie zaatakowały francuskie siły pokojowe. Sytuacja w tym kraju wygląda z dnia na dzień groźniej - coraz bardziej realne staje się wznowienie wojny domowej. Chyba że swoje zapowiedzi spełni Francja i siłą zaprowadzi tam na jakiś czas porządek.

czytaj więcej »
  
[ 28-03-2004 ]

W ubiegły czwartek Stany Zjednoczone zawetowały projekt rezolucji zgłoszonej przez państwa arabskie, potępiającej Izrael za zabicie duchowego przywódcy Hamasu szejka Ahmuda Jassina. Jak poinformowała PAP, za przyjęciem rezolucji głosowało 11 członków 15-mandatowej Rady Bezpieczeństwa: Chiny, Rosja, Francja, Angola, Chile, Hiszpania, Pakistan, Algieria, Benin, Brazylia oraz Filipiny. Wielka Brytania, Niemcy i Rumunia wstrzymały się od głosu po tym, jak Algieria, która w imieniu państw arabskich złożyła propozycję rezolucji, odmówiła wprowadzenia do niej sugerowanych poprawek. USA jako jedyne zagłosowały przeciw.

czytaj więcej »
  
Katarzyna Dobrowolska z Wenecji [ 18-03-2004 ]

Ubiegłego lata ksiądz Nandino Capovilla postanowił zamienić swą uroczą wenecką wysepkę Murano na Nablus: ubogie palestyńskie miasto od lat znajdujące się pod okupacją izraelską. Wraz z organizacją "Stowarzyszenie dla Pokoju", chce weryfikować, jaki wpływ na losy konfliktu wywrze ciągła obecność zagranicznych obserwatorów na terytoriach okupowanych. Przede wszystkim jednak chce spędzać wakacje właśnie wśród Palestyńczyków, żyjąc jak jeden z nich, dzieląc z nimi chleb, lęki i desperację. Dziś opowiada nam to wszystko, co zobaczył i usłyszał.

czytaj więcej »
  
[ 12-03-2004 ]

Konflikt izraelsko-palestyński to jeden z największych nierozwiązanych problemów współczesnego świata. Ostatnio, i tak trudną, sytuację zaogniło rozpoczęcie przez władze Izraela budowy muru, którego przebieg narusza w dodatku granice Autonomii Palestyńskiej. Władze Autonomii zaskarżyły tę decyzję do Międzynarodowego Trybunału sprawiedliwości w Hadze. Co dalej ? Nad tym właśnie dyskutowaliśmy podczas naszej redakcyjnej debaty.

czytaj więcej »
  
Agnieszka Rosa [ 25-02-2004 ]

W mojej pamięci nadal tkwią  opisy murów gett w polskich miastach, które odgradzały ludzi od ludzi, tylko dlatego, że mieli inne oczy, inne nosy, inne pochodzenie.  Odgradzały, a jednocześnie skazywały na śmierć. Teraz mury powracają.

czytaj więcej »
  Porozumienie ponad murem
Agnieszka Rosa [ 18-01-2004 ]

Kiedy na początku tego roku Ministerstwo Obrony Izraela ogłosiło, że spadła liczba palestyńskich zamachów na izraelskie cele w 2003 roku, niewielu chciało w to uwierzyć. Ubiegły rok nie był ani szczególnie spokojny, ani szczególnie pokojowy. Co jakiś czas wstrząsały nami wiadomości z różnych zakątków świata, w tym także z Bliskiego Wschodu. Ginęli niewinni ludzie. Fanatyczni zamachowcy- samobójcy wysadzali się w powietrze licząc, że poświęcając własne życie zniszczą znienawidzonego wroga. Takie są odczucia przeciętnego obserwatora

czytaj więcej »
 pierwsza poprzednia 26 27 28 29 30 31 32  następna      ostatnia 

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl