Rada Najwyższa Ukrainy podtrzymała weto prezydenta Wiktora Juszczenki do ustawy o wydzieleniu dodatkowego miliarda hrywien na walkę z grypą. Pieniędzy domagał się rząd premier Julii Tymoszenko.
Wirusy to skomplikowane organiczne cząsteczki nie posiadające struktury komórkowej zbudowane z kwasów nukleinowych i białek. Mimo wciąż nieznanych mechanizmów zakażeń wirusowych na poziomie organizmu, można wyróżnić dwa główne rodzaje zakażeń, oparte na miejscu występowania wirusa: zakażenie miejscowe i zakażenie uogólnione. Zakażenie uogólnione dotyczy zwłaszcza chorób gorączkowych, natomiast w przypadku zakażeń miejscowych wirusy występują w określonym narządzie lub tkance i nie rozprzestrzeniają się na cały organizm. Przykładem tu może być grypa.
Na Podkarpaciu zgłoszono już sześć osób z podejrzeniem zarażenia grypą A/H1N1. Chorzy znajdują się w szpitalu. Zainfekowane osoby albo wróciły z Ukrainy albo miały bezpośredni kontakt z Ukraińcami. Jeden z chorych pracował na przejściu granicznym w Korczowej.
Według Światowej Agencji Zdrowia (WHO), na nową grypę A/H1N1 zachorowało na całym świecie w sumie 8451 osób w 36 krajach. W wyniku infekcji wirusowej śmierć poniosły 73 osoby.
Mąż byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko poprosił o azyl w Czechach. Sama Tymoszenko odbywa karę 7 lat więzienia za rzekome nadużycia przy zawieraniu kontraktów gazowych z Rosją w 2009 roku.
Zaraz na początku przyszłego roku Ukraina ma przedstawić plan "ożywienia" skażonej strefy czarnobylskiej. Według rosyjskiej "Niezawisimaja Gaziet" pomysły wzbudzają panikę wśród ekspertów.
Dziś mieszkańcy Ukrainy będą wybierać lokalne władze. Analitycy twierdzą, ze wybory będą dobrą momentem do dalszej koncentracji władzy w rękach rządzącej, prorosyjskiej Partii Regionów prezydenta Wiktora Janukowycza.
Jak twierdzą znawcy polsko -ukraińskiej sceny politycznej, nowy prezydent Polski nie odwróci się od Kijowa jednak ranga polsko -ukraińskich relacji zależeć będzie od naszych wschodnich sąsiadów.