Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Podobne artykuły / Aktualności / Rosja nie żałuje decyzji dotyczącej separatystów               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

 



 
  
Maciej Filipowicz [ 08-10-2005 ]

Gruzja jest krajem o niezwykle złożonej sytuacji wewnętrznej. Rządzące nią obecnie siły zdobyły władzę w wyniku tzw. rewolucji róż z roku 2003, która mimo gremialnego poparcia ludności, z punktu widzenia prawa była zamachem stanu. Abchazja i Osetia Południowa starają się uniezależnić od władz w Tblisi, a otwarte poparcie okazuje im Moskwa. Po wczorajszej, historycznej części rozważań o suwereności Gruzji, dziś analizujemy aktualną sytuację w tym państwie.

czytaj więcej »
  Religijny wymiar separatyzmu
Maja Edilaszwili z Tbilisi [ 28-09-2005 ]

Patriarchat moskiewski wciąż oskarża Kościół katolicki o prozelityzm i surowo potępia taką praktykę. Tymczasem w Abchazji i Osetii Południowej, sama Cerkiew wkracza na terytorium kanoniczne autokefalicznego Kościoła gruzińskiego, wspierając jednocześnie separatystyczne dążenia tych zbuntowanych republik.

czytaj więcej »
  
Anna Sawicka [ 26-09-2005 ]

Przez dwa ostatnie miesiące 2004 roku byliśmy świadkami doniosłych wydarzeń, jakie miały miejsce na Ukrainie. Trudno w dniu dzisiejszym przewidzieć wszystkie skutki tzw. „pomarańczowej rewolucji”, która rozpoczęła się 22 listopada, po zarzutach sztabu wyborczego Wikotora Juszczenki o sfałszowanie wyników drugiej tury wyborów prezydenckich. Dzięki niej jednak kryzys polityczny nabrał rozgłosu poza granicami Ukrainy i zyskał międzynarodową rangę.

czytaj więcej »
  
[ 25-09-2005 ]

Od kilku dni litewskie media i społeczeństwo żyją katastrofą rosyjskiego myśliwca SU-27, który rozbił się 15 września w okolicy Kowna. Spekulacje dotyczące tego zdarzenia nie ustają, mówi się nawet o początku poważnego dyplomatycznego skandalu między Litwą a Rosją.

czytaj więcej »
  
[ 21-09-2005 ]

Priorytety polskiej polityki zagranicznej to sojusz z USA i wsparcie dla przemian na Ukrainie. O konieczności poprawy stosunków z Rosją i wielkimi krajami Europy wspominali tylko nieliczni. No to teraz mamy za swoje.

czytaj więcej »
  
[ 17-09-2005 ]

Od jakiegoś czasu jesteśmy świadkami częstych oskarżeń o antyrosyjskość, padających z Moskwy pod adresem państw byłego bloku wschodniego. Nie jest to może kłamstwo, gdyż mniej lub bardziej uzasadnione przypadki tzw. rusofobii rzeczywiście występują, jednakże słowa Rosjan są zdecydowanie przesadzone, Uderza wręcz, iż w prasie rosyjskiej dość regularnie pojawia się teza, jakoby historia Polski, Gruzji, Ukrainy czy republik nadbałtyckich była świadomie fałszowana. Jaka jest tego przyczyna?

czytaj więcej »
  Cienie i blaski rosyjskiej polityki zagranicznej
[ 04-09-2005 ]

Po przemianach w Europie Środkowej na początku lat 90-tych była przestrzeń Związku Radzieckiego, a w tym przede wszystkim Rosja, pogrążyła się w politycznym i gospodarczym chaosie. Rosyjska polityka zagraniczna, niekonsekwentna i niespójna za rządów Borysa Jelcyna, stał się utrapieniem dla jego następcy Władimira Putina. Nowy rosyjski prezydent musiał utrwalić na Zachodzie wizerunek pragmatycznego, konsekwentnego przywódcy, gwarantującego stabilność kraju i reprezentującego swoją ojczyznę na arenie międzynarodowej w ramach ogólnie przyjętych norm światowego współistnienia.

czytaj więcej »
  Kronika ONZ 9/2005 (19)
[ 03-05-2005 ]

W pierwszym tygodniu marca obchodzono 35. rocznicę traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej, jednak myśl o działaniach takich państw jak Iran czy Korea Północna nie pozwalała na spokojne świętowanie. Do dymisji podał się prokurator Sądu Specjalnego dla Sierra Leone, pierwszego na świecie trybunału, gdzie krajowi sędziowie z objętego jurysdykcją kraju pracują ręka w rękę z zagranicznymi kolegami. A w Nowym Jorku na doroczne posiedzenie zebrała się Komisja ds. Statusu Kobiet.

czytaj więcej »
  Kronika ONZ 7/2005 (17)
[ 21-03-2005 ]

Jak pokazał trzeci tydzień lutego, ONZ dysponuje już niezbitymi dowodami na akty potwornego ludobójstwa, do jakich wciąż dochodzi w sudańskim regionie Darfur. Najwyżsi urzędnicy sugerują, by przekazać sprawę do Międzynarodowego Trybunału Karnego, władnego sądzić nawet urzędujące głowy państwa. Ale czy w Radzie Bezpieczeństwa nie zabraknie woli politycznej? Czy dysponujące prawem weta Chiny i Rosja zdecydują się porzucić swoich coraz bardziej kłopotliwych sojuszników z Chartumu?

czytaj więcej »
  
Maciej Tomaszewski [ 10-03-2005 ]

Zabicie Asłana Maschadowa, ostatniego prezydenta wolnej Czeczenii lub, jak wolą prokremlowskie media, międzynarodowego terrorysty i bandyty rzuci się zapewne cieniem na sytuację na Kaukazie, a i zapewne w całej Rosji. Bo też nie może być inaczej. Dla tych Czeczeńów, jak pozostający na emigracji Ahmed Zakajew, którzy będąc niepoprawnymi optymistami, wierzyli jeszcze w jakąś możliwość porozumienia z rządem Putina, jest to cios, po jakim jakiejkolwiek wątpliwości co do polityki rosyjskiej mieć nie można.

czytaj więcej »
 pierwsza poprzednia 66 67 68 69 70 71 72 73 74  następna      ostatnia 

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl