Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Podobne artykuły / Artykuły - Świat / Boliwia nacjonalizuje europejski koncern paliwowy               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

  
  
Piotr Czubowicz [ 16-09-2008 ]

Najpoważniejsza wojna dyplomatyczna ostatnich lat pomiędzy USA i Boliwią rozpoczęła się w środę 10.09.2008 r. w La Paz, kiedy to boliwijski prezydent Evo Morales odwołał ambasadora USA Philipa Goldberga za domniemaną konspirację i poparcie dla grup rebelianckich autonomistów ze wschodu kraju. „Amerykański ambasador dąży do rozpadu Boliwii” – uzasadniał swoją decyzję Morales.

czytaj więcej »
  Kokaina i Europejczycy
Piotr Czubowicz [ 20-10-2008 ]

Około dwanaście milionów Europejczyków, czyli około 4 proc. populacji starego kontynentu, przyznaje się do przynajmniej jednokrotnego spożycia kokainy. Kokaina, zaraz po konopi indyjskiej jest najczęściej spożywanym narkotykiem w Europie. Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii alarmuje, iż ta liczba wciąż rośnie. Tylko z roku 2006 na rok 2007 wzrosła o milion osób. Jedna na pięć osób spożywających ten narkotyk w Europie, to Hiszpanie, gdzie konsumpcja czterokrotnie przewyższa średnią europejską, a w latach 1999-2005 podwoiła się. Według przeprowadzonych badań na 94 proc. hiszpańskich banknotów, które zwijane w rulonik używane są do wciągania nozdrzami działek białego proszku, były ślady kokainy.

czytaj więcej »
  
[ 12-09-2008 ]
Prezydent Wenezueli Hugo Chavez dał 72 godziny na opuszczenie swego kraju ambasadorowi Stanów Zjednoczonych. Był to gest solidarności z Boliwią, której ambasadora Waszyngton uznał za persona non grata.
czytaj więcej »
  
[ 19-03-2007 ]
Fidel Castro, który już ósmy miesiąc przebywa w szpitalu po przebytej ciężkiej operacji przewodu pokarmowego, powinien wrócić do pełnienia funkcji prezydenta Kuby 28 kwietnia - zapowiedział prezydent Boliwii Evo Morales.
czytaj więcej »
  Kronika wyborcza: lipiec 2006
[ 10-08-2006 ]

Lipiec tradycyjnie jest miesiącem, w którym większa aktywność polityczna ustaje (choć sierpień zazwyczaj jest jeszcze spokojniejszy). Tym razem najwięcej emocji wzbudziły wybory w Meksyku, których wyników ciągle jeszcze nie mamy. Poza Meksykanami do urn poszli także Macedończycy, powierzając ster władz prawicy. Nad większą władzą dla samorządów zastanawiali się Boliwijczycy, zaś mieszkańcy dwóch wyspiarskich krajów Afryki – Seszeli i Wysp Św. Tomasza i Książęcej – wybrali głowę państwa.

czytaj więcej »
  
[ 07-04-2006 ]

Morales nie jest ani pierwszym, ani jedynym politykiem, opierającym swoją popularność na dolnych warstwach społeczeństwa oraz antyamerykańsko nastawionym. Jego wybór stanowi raczej część procesu określanego jako „nowy populizm” – pojawiania się w biednych krajach rządów wypowiadających się przeciw amerykańskiej (lub szerzej, zachodniej) dominacji i wolnorynkowemu, promującemu duże, zachodnie korporacje, modelowi globalizacji.  Nie licząc Fidela Castro, rządzącego Kubą od 1959r., politycy o poglądach podobnych do Moralesa objęli w ostatnich latach władzę w dwóch ważnych państwach regionu: Wenezueli i Brazylii.

czytaj więcej »
  
[ 06-04-2006 ]

Boliwia nigdy nie odgrywała pierwszoplanowej roli ani w regionie, ani na świecie. Nawet w stosunkach z sąsiadami znajdowała się z reguły na przegranej pozycji, tracąc duże części terytorium (w tym dostęp do morza) na rzecz Brazylii, Paragwaju i Chile. Pod koniec ubiegłego roku stała się jednak przedmiotem chwilowego zainteresowania mediów. 18 XII 2005r. w wyborach prezydenckich zwyciężył Julian Evo Morales Ayma, reprezentujący partię Ruch w Stronę Socjalizmu (Movimiento al Socialismo – MAS).

czytaj więcej »
  Koka zamiast mleka
Marcin Witkowski [ 27-02-2006 ]

Według kontrowersyjnego, a przy tym barwnego nowego ministra spraw zagranicznych Boliwii, Davida Choquehunca, liście koki są bardziej odżywcze oraz składnikowo bogatsze niż mleko i powinny  znaleźć się w menu szkolnych stołówek.

czytaj więcej »
  
[ 09-01-2006 ]

W grudniu nie było głosowania, które trafiłoby na pierwsze strony gazet (poza wyborami w Iraku, których pełnego wyniku jeszcze nie podano). Do urn poszli Boliwijczycy Chilijczycy, Egipcjanie, Hondurańczycy, Kazachowie, mieszkańcy Konga-Kinszasa, Naddniestrza, Pitcairn, Saint Vincent i Grenadynów, Tanzańczycy i Wenezuelczycy, zaś Szwajcaria jak co roku poznała nowego przewodniczącego Rady Federalnej.

czytaj więcej »
  
Marcin Witkowski [ 03-01-2006 ]

Lewicowy Evo Morales wygrał wybory prezydenckie w Boliwii zdecydowaną większością głosów (54%). Jednakże naród jest silnie podzielony. Wydaję się że czekają nowego prezydenta elekta syzyfowe prace przezwyciężenia impasu, ale czy tak będzie to się okaże pod koniec pięcioletniej kadencji.

czytaj więcej »
1 2  następna      ostatnia 

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl