Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Podobne artykuły / Aktualności / Atak piratów na tankowiec udaremniony               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

  
  
Andrzej Gwarda [ 17-08-2008 ]

Cały czas... ...mamy do czynienia z niekończącymi się działaniami wojennymi. Kres wojny jest coraz bardziej mglisty i chyba nieosiągalny przy obecnym zaangażowaniu świata zewnętrznego. Wojska rosyjskie z dnia na dzień zajmują kolejne gruzińskie miasta, niszczą kolejne bazy wojskowe oraz przyzwalają na rabowanie dobytku gruzińskiej ludności cywilnej. Ta, pozbawiona dachu nad głową szuka schronienia w stolicy swojego kraju, Tbilisi. Dalsza eskalacja konfliktu doprowadzi do przeludnienia miasta i w rezultacie może stać się przyczyną poważnych napięć społecznych na tle politycznym.

czytaj więcej »
  Energetyczne przymierze
Andrzej Gwarda [ 15-08-2008 ]

Konflikt w Gruzji, oprócz kilku widocznych i istotnych kwestii, poruszył jedną, która do tej pory była celowo (bądź nie) pomijana. Stany Zjednoczone i Unia Europejska nie mogły do tej pory znaleźć przekonujących wobec siebie argumentów, do negocjacji dotyczących nakreślenia podstawowych założeń wspólnej polityki energetycznej. Impas w rozmowach spowodowany był diametralnie różnym podejściem obu stron do dialogu. Stanowczość i bezwzględność amerykańskiej realpolitik w tej materii pozostawiał wiele do życzenia wobec znacznie bardziej ugodowej strony europejskiej. Nawet, wydawać by się mogło, przekonywujący argument  coraz wyższych cen surowców energetycznych na świecie, nie jest w stanie przekonać i zintegrować Zachodu ku dalszym działaniom. Realizowanie swoich interesów oddzielnie nie będzie wpływało pozytywnie na sytuację, o czym dobitnie przekonujemy się już od interwencji USA w Iraku. Wtedy to chwilowa stabilizacji cen, w długofalowym rezultacie doprowadziła do rekordowych stawek.

czytaj więcej »
  Rosja – wielka przegrana w Gruzji…
[ 14-08-2008 ]

Wskutek wtrącenia się Rosji w wewnętrzne sprawy Gruzji Moskwa więcej straci niż zyska. Jeżeli Kreml uważa, że dzięki demonstracji siły uzyska uznanie na arenie międzynarodowej, to jest w wielkim błędzie. Nie można bowiem postawić znaku równości między interwencją USA w Iraku, a inwazją Rosji na Gruzję. W pierwszym przypadku chodziło bowiem o obalenie reżimu Husajna, który bez wątpienia był mordercą. Tego nie można powiedzieć o gruzińskich władzach, które od początku lat dziewięćdziesiątych bronią integralności kraju. Nie prowadzą przecież żadnych czystek, tylko próbują przywołać do porządku separatystyczne republiki, tworzone i utrzymywane od lat przez Rosję tylko po to, aby utrzymać Gruzję w swojej strefie wpływów. Z uwagi na proeuropejskie aspiracji Tbilisi było to coraz trudniej. W takiej sytuacji Rosja sięgnęła po środki drastyczne.

czytaj więcej »
  
[ 14-08-2008 ]
Gruzini odzyskali kontrolę w mieście Gori - podano oficjalnie dziś rano w Tbilisi. Wcześniej rosyjskie oddziały opuściły okolice portu Poti.
czytaj więcej »
  Polski sukces w Afganistanie
Piotr Wieremiejczuk [ 20-07-2008 ]
Polski kontyngent stacjonujący we wschodniej części Afganistanu może poszczycić się udaną akcją przeciwko talibom. Polscy żołnierze zatrzymali kilkanaście osób podejrzanych o współpracę z bojownikami.
czytaj więcej »
  
Piotr Wieremiejczuk [ 06-07-2008 ]
W piątek w Afganistanie doszło do starcia pomiędzy talibańskimi bojownikami a afgańskimi siłami wspieranymi przez NATO. 20 talibów zginęło lub zostało rannych.
czytaj więcej »
  
Jakub Noch [ 04-06-2008 ]
Sekretarz generalny NATO zażądał, aby Rosja wycofała oddziały wysłane w ubiegłym tygodniu do zbuntowanej gruzińskiej republiki - Abchazji. Jaap de Hoop Schaffer zarazem otwarcie oskarżył Rosję o naruszanie suwerenności Gruzji. W jego opinii, Moskwa „przyczynia się destabilizowania już i tak delikatnego obszaru”.
czytaj więcej »
  
Jakub Noch [ 28-05-2008 ]
Z oficjalną wizytą przybywa dziś do Polski prezydent Francji Nicolas Sarkozy. Mimo, że wizyta będzie trwała zaledwie jeden dzień, jej program jest bardzo napięty. W czasie pobytu nad Wisłą Sarkozy spotka się z prezydentem, premierem, a także wystąpi na połączonym posiedzeniu obu izb parlamentu.
czytaj więcej »
  
Piotr Wieremiejczuk [ 18-05-2008 ]
Już w czerwcu, w Afganistanie, wyląduje osiem polskich śmigłowców. Stacjonujący tam żołnierze będą wreszcie mogli liczyć na własne siły i uniezależnią się od helikopterów amerykańskich.
czytaj więcej »
  Prezydent krytykuje NATO
Aneta Michalska [ 15-05-2008 ]
- Nie może być tak, że Pakt Północnoatlantycki obiecuje w kwietniu komuś członkostwo, stwierdza, że będzie członkiem, nie mija więcej niż kilkanaście dni, a to państwo przeżywa bardzo poważne kłopoty związane ze znaczną częścią swojego terytorium – tłumaczył wzburzony prezydent Lech Kaczyński po spotkaniu z prezydentem Gruzji Michaiłem Saakaszwilim, w Jerozolimie.
czytaj więcej »
 pierwsza poprzednia 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14  następna      ostatnia 

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl