Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Podobne artykuły / Aktualności / Kontrowersyjne porozumienie Rosji z Kaukazem               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

  
  Putin listy pisze
AZ [ 20-02-2006 ]
List Władimira Putina z intencjami poprawy stosunków polsko – rosyjskich trafił do Lecha Kaczyńskiego. Przekazał go doradca prezydenta Rosji Sergiej Jastrzębski.
czytaj więcej »
  
Rusudan Kbilashvili z Tblisi [ 05-02-2006 ]

Starsza kobieta, pięćsetna (jak ma napisane na dłoni) w kolejce po naftę, spędza kilka godzin na zimnie. A wszystko to po dwóch eksplozjach, które zerwały rosyjski gazociąg, zaopatrujący Gruzję i Armenię, tym samym zatrzymując dostawy do tych dwóch kaukaskich krajów na kilka dni.

czytaj więcej »
  Koniec gazowej wojny
Piotr Tarasiuk [ 08-01-2006 ]

Wreszcie udało się zakończyć spór rosyjsko-ukraiński w sprawie dostaw gazu i uniknąć w ten sposób „wojny gazowej”, chociaż media ogłosiły już jej wybuch. Pytanie tylko na jak długo moskiewskie porozumienie powstrzyma władze rosyjskie przed kolejnymi przejawami imperialistycznej polityki wobec dawnej radzieckiej republiki – Ukrainy - niosącymi za sobą zagrożenie dla państw dalej wysuniętych na zachód, w tym Polski.

czytaj więcej »
  
Maciej Filipowicz [ 26-12-2005 ]

Na Ukrainie mówi się o próbie zmiany układu rządzącego niewygodnego dla Moskwy przez podwyżki cen gazu. W Polsce chęć renegocjacji kontraktów gazowych odbierane jest, jako kolejna forma rewanżu za zaangażowanie Warszawy w "pomarańczową rewolucję”.

czytaj więcej »
  Brunatny wiatr odnowy
[ 20-12-2005 ]

O  Rosji nie da się ani pisać, ani mówić rzetelnie, jeśli ta nie tkwi w nas gdzieś głębiej, jeśli jej w sobie nie nosimy, jeśli jej sobą nie odczuwamy. Kto raz usłyszy tą ledwie słyszalną nutę, kto się do niej nastroi duszą, umysłem i ciałem, ten już na zawsze będzie kochankiem ojczyzny poetów i zbrodniarzy, filozofów i głupców regulujących bieg purpurowych rzek historii. Stanie się ofiarą wiecznego przekleństwa i doświadczy nieśmiertelnej świętości.

czytaj więcej »
  Co nowego w przestrzeni postradzieckiej?
Piotr Trzaskowski [ 09-12-2005 ]

Ostatni tydzień obfitował w znaczące wydarzenia w dawnym ZSRR. Przede wszystkim miały miejsce wybory w Kazachstanie oraz do lokalnej Dumy w Moskwie. Choć porównujemy miasto z olbrzymim państwem, to liczba uprawnionych do głosowania była w obu przypadkach podobna. W ostatnich dniach miało także miejsce spotkanie Rady Ministerialnej OBWE, podczas którego głos państw z terenu byłego ZSRR był wyraźnie słyszalny.

czytaj więcej »
  Nowa dyplomacja Rosji
[ 03-12-2005 ]

Od początku lat dziewięćdziesiątych, gdy postradzieckie państwa uzyskały niepodległość, władze na Kremlu zmieniły taktykę wpływu na decyzje podejmowane w poszczególnych krajach. W czasach istnienia Związku Radzieckiego stosowano bezpośrednie rozporządzenia, które bezdyskusyjnie były wykonywane. Kontynuowanie tej „tradycji” w nowej rzeczywistości suwerennych republik nie miało już racji bytu z dwóch powodów. Po pierwsze, nikt już nie podporządkowywał się rosyjskim zarządzeniom, oprócz Białorusi, po drugie, takie bezpośrednie wtrącenie się w wewnętrzne sprawy innych państwa spotkałoby się z krytyką społeczności międzynarodowej.

czytaj więcej »
  
Maja Edilashvili z Tblisi [ 24-11-2005 ]

"Najbardziej alarmującą rzeczą w sprawie gruzińskiej obrony i systemu wojskowego są:  niewystarczający poziom transparentności, brak kontroli publicznej, ignorowanie opinii publicznej, dochodzenia sądowe przeciwko oficerom i załamanie się wojskowego systemu edukacji. Czy coś opuściłem? O jakich reformach  my mówimy? Uwierzcie mi, ten PR może przynieść koniec dla wielu dobrych inicjatyw, kiedy nareszcie zaczynamy dostrzegać co osiągnęliśmy. Wtedy zobaczymy, że nie mamy nic oprócz PR" – mówi gruziński ekspert wojskowy Koba Liklikadze.

czytaj więcej »
  Wytyczanie granicy
Piotr Tarasiuk [ 20-11-2005 ]

Przed rokiem, w wyniku pomarańczowej rewolucji, Ukraina rozluźniła więzy dzielące ją z Rosją. Podziały polityczne na linii Kijów-Moskwa zostaną niedługo przypieczętowane powstaniem nowej granicy. Tym razem w sensie fizycznym. Ukraina przystąpiła już do związanych z tym prac budowlanych.

czytaj więcej »
  Ptasia grypa rosyjskiej dyplomacji
Piotr Tarasiuk [ 13-11-2005 ]

Pobicia polskich obywateli, gazociąg pod dnem Bałtyku..., a teraz kolejne napięcie w stosunkach polsko-rosyjskich. Tym razem za pretekst posłużyło mięso. Oczekiwanego ocieplenia nie przyniosło powołanie na ministra spraw zagranicznych Polski byłego ambasadora w Moskwie Stefana Mellera. Łamiąc porozumienie z Unią Europejską Rosja mści się za pomarańczową rewolucję i niepożądane wypowiedzi prezydenta-elekta Lecha Kaczyńskiego. Podobnie postępuje z innymi państwami regionu.

czytaj więcej »
 pierwsza poprzednia 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85  następna      ostatnia 

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl