Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Podobne artykuły / Aktualności / USA chce Rasmussena na szefa NATO               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

 



 
  
Marcin Pieruszka [ 05-04-2011 ]
Jak informuje Pentagon - Stany Zjednoczone wycofały z Libii swoje samoloty bojowe, które uczestniczyły w interwencji militarnej w obronie libijskich powstańców.
czytaj więcej »
  
Katarzyna Staudt [ 29-05-2010 ]
Profesor wydziału politologii Uniwersytetu w Bostonie, Andrew Bacevich, w analizie napisał wprost, że Stany Zjednoczone powinny jak najszybciej wycofać się z NATO.
czytaj więcej »
  
[ 30-07-2009 ]
„(...) w przyszłości rzeczywiście Rosja może się stać członkiem sojuszu. Nie będzie to jednak łatwe. Nawet bowiem jeśli po obu stronach będzie już wola polityczna, techniczne kwestie będą wyjątkowo trudne do rozwiązania.” Tymi słowami rosyjski ekspert do spraw obronności Paweł Felgengauer swoją opinię na temat poruszonej przez podsekretarza stanu USA Philipa Gordona kwestii wstąpienia Rosji w struktury NATO.
czytaj więcej »
  Rasmussen nowym szefem NATO
Monika J. Chojnacka [ 05-04-2009 ]
Sekretarzem generalnym Sojuszu Północnoatlantyckiego został premier Danii Andres Fogh Rasmussen. Nowego szefa NATO przedstawił dotychczasowy sekretarz Jaap de Hoop Scheffer. Decyzję podjęto na szczycie w Strasburgu. Była jednogłośna, gdyż Turcja wycofała swoje weto do tej kandydatury – poinformowała PAP.
czytaj więcej »
  Turcja przeciwko kandydaturze Rasmussena
Monika J. Chojnacka [ 28-03-2009 ]
Jak poinformowała PAP, wczoraj na antenie telewizji NTV premier Turcji Recep Tayyip Erdogan zgłosił obiekcje wobec kandydatury duńskiego premiera Andersa Fogh Rasmussena na sekretarza generalnego NATO. Zdaniem tureckiego szefa rządu nominacja Rasmussena wzbudziłaby wśród muzułmanów gniew, gdyż jako premier nie zareagował na publikację karykatury Mahometa w 2006 roku.
czytaj więcej »
  Szef NATO wytypowany
Kinga Marciniak [ 07-03-2009 ]
Anders Fogh Rasmussen, duński premier, najprawdopodobniej zostanie nowym szefem NATO. Decyzję tę uzgodniły między sobą Francja, Niemcy i Wielka Brytania.
czytaj więcej »
  
[ 28-08-2008 ]

Parlament rosyjski poddał pod głosowanie ustawę o przyznaniu Osetii Południowej oraz Abchazji statusu niepodległych państw. Odpowiedź Zachodu, rozumianego jako grupa państw geopolitycznie konkurujących z Rosją o światowe wpływy, była w tym przypadku dość wyrazista: takie działanie stoi w sprzeczności z prawem międzynarodowym. Niektórzy komentatorzy konfliktu gruzińsko-rosyjskiego stwierdzili, że Rosja gra mocarstwom zachodnim na nosie. Słusznie, bo jak się okazuje, niewielką skuteczność miały groźby prezydenta Busha wykluczenia Rosji z państw G-8, stanowcza reakcja NATO, pielgrzymki polityków do Tblisi – za to jeszcze bardziej zaogniły stosunki na linii Zachód-Moskwa, zwiększyły skalę izolacji Rosji. I, co istotne, postawa Zachodu zachęciła władze Kremla do kolejnych, stanowczych działań.

czytaj więcej »
  
Jan Chlebny [ 18-08-2008 ]

Imperium, mocarstwo, carat - te słowa najczęściej pojawiają się przy opisie współczesnej Rosji. O imperialistycznych zapędach świadczy rola hegemona w regionie, z kolei mocarstwowa pozycja ugruntowana została dzięki surowcom naturalnym a także silnej i dobrze uzbrojonej armii. Jeśli zaś chodzi o carat, to opinia ta tyczy się formy sprawowania władzy. Nic dziać się nie może bez wiedzy jednego człowieka, premiera a do niedawna prezydenta Rosji, Władimira Putina. Czy w obliczu zmieniającego się świata Rosja stoi w miejscu?

czytaj więcej »
  
Andrzej Gwarda [ 17-08-2008 ]

Cały czas... ...mamy do czynienia z niekończącymi się działaniami wojennymi. Kres wojny jest coraz bardziej mglisty i chyba nieosiągalny przy obecnym zaangażowaniu świata zewnętrznego. Wojska rosyjskie z dnia na dzień zajmują kolejne gruzińskie miasta, niszczą kolejne bazy wojskowe oraz przyzwalają na rabowanie dobytku gruzińskiej ludności cywilnej. Ta, pozbawiona dachu nad głową szuka schronienia w stolicy swojego kraju, Tbilisi. Dalsza eskalacja konfliktu doprowadzi do przeludnienia miasta i w rezultacie może stać się przyczyną poważnych napięć społecznych na tle politycznym.

czytaj więcej »
  Energetyczne przymierze
Andrzej Gwarda [ 15-08-2008 ]

Konflikt w Gruzji, oprócz kilku widocznych i istotnych kwestii, poruszył jedną, która do tej pory była celowo (bądź nie) pomijana. Stany Zjednoczone i Unia Europejska nie mogły do tej pory znaleźć przekonujących wobec siebie argumentów, do negocjacji dotyczących nakreślenia podstawowych założeń wspólnej polityki energetycznej. Impas w rozmowach spowodowany był diametralnie różnym podejściem obu stron do dialogu. Stanowczość i bezwzględność amerykańskiej realpolitik w tej materii pozostawiał wiele do życzenia wobec znacznie bardziej ugodowej strony europejskiej. Nawet, wydawać by się mogło, przekonywujący argument  coraz wyższych cen surowców energetycznych na świecie, nie jest w stanie przekonać i zintegrować Zachodu ku dalszym działaniom. Realizowanie swoich interesów oddzielnie nie będzie wpływało pozytywnie na sytuację, o czym dobitnie przekonujemy się już od interwencji USA w Iraku. Wtedy to chwilowa stabilizacji cen, w długofalowym rezultacie doprowadziła do rekordowych stawek.

czytaj więcej »
1 2 3 4 5 6  następna      ostatnia 

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl