Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Podobne artykuły / Aktualności / Rosja wrogiem silna               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

 



 
  Szczyt w Atenach a ukrainska polityka zagraniczna
[ 21-04-2003 ]

”Ukraina nie ma zamiarów forsować swojego członkostwa w UE." Taką opinię wyraził Leonid Kuczma podczas Europejskiej Konferencji, która miała miejsce w Atenach, dnia 17 kwietnia.

czytaj więcej »
  Polityka polska wobec Ukrainy
[ 10-04-2003 ]

W ostatnim czasie polityka zagraniczna Polski była skierowana przede wszystkim w stronę Brukseli. Podejmując liczne wysiłki w celu sfinalizowania negocjacji pakietu akcesyjnego, nie można mówić jednak o zaniedbaniu Warszawy względem swoich wschodnich sąsiadów. Dotyczy to w pierwszej kolejności Ukrainy. Wydaje się, że obecnie w polskiej polityce wschodniej zajmuje ona centralnie miejsce. Składa się na to wiele czynników zarówno po jednej jak i po drugiej stronie. Wola do współpracy oraz uwarunkowania natury geopolitycznej wydają się być zawiasami, na których opiera się partnerstwo strategicznie między Polską i Ukrainą. O ile Kijów nie zbyt często porusza kwestię polsko-ukraińskich stosunków, Warszawa oficjalna, jak i kręgi pozarządowe w tym prasa, wykazują żywe zainteresowanie Ukrainą. Taki stan rzeczy nie jest wersją optymalną, gdyż zarówno Polskę jak i Ukrainę stać na więcej. Dysproporcje w wykazywaniu zainteresowani, które można zauważyć, wynikają z aktualnego statusu prawnomiędzynarodowego obydwu państw. Nie zależnie jakby na to nie patrzeć, Polską jest o krok do przodu w odniesieniu do Ukrainy. Stąd te liczne sygnały zainteresowania Warszawy jako sąsiada oraz ambasadora Ukrainy w środowisku międzynarodowym, a zwłaszcza europejskim. Wyraźnie potwierdzają to ostatnie propozycje Polski zaprezentowane na forum UE dotyczące kierunku i formy polityki wschodniej UE względem Ukrainy, Białorusi, Mołdawii i Rosji. W tekście oficjalnym Polska argumentuje swoją troskę o Ukrainie progresem w reformach i szeregiem posunięć w polityce wewnętrznej i zagranicznej, jakie zaszły w tym kraju.

czytaj więcej »
  
[ 25-03-2003 ]

Na czwartkowym posiedzeniu, w dniu rozpoczęcia wojny amerykańsko - irackiej, ukraiński parlament przyjął oświadczenie potępiające agresję USA i Wielkiej Brytanii na Irak.

czytaj więcej »
  Dyplomatyczne sukcesy Kijowa
[ 16-03-2003 ]
W trosce o dobrosąsiedzkie stosunki oraz zabiegając o interesy obywateli Ukrainy, Leonid Kuczma spotkał się z kolejnym przywódcą państwa, które wkrótce dołączy do struktur Wspólnot Europejskich. Podobnie jak rozmowy z Aleksandrem Kwaśniewskim, spotkanie z prezydentem Słowacji Rudolfem Szusterem zakończyło się  sukcesem dyplomatycznym dla Kijowa,.

 

czytaj więcej »
  Ukraina a wojna z Irakiem
[ 24-02-2003 ]

Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy w ubiegłym tygodniu zadecydowała o skierowaniu w rejon Zatoki Perskiej ukraińskich oddziałów wojsk obrony chemicznej, radiologicznej i biologicznej. W mobilizowaniu antyirackiej koalicji jeszcze do niedawna na liście sojuszników Busha nie było naszego wschodniego sąsiada - Ukrainy. Działo się tak prawdopodobnie z uwagi na nieporozumienia w związku z radarami typu „Kolczuga”, o sprzedaż, których do Iraku USA oskarżały Ukrainę. Chociaż de facto sprawa ta nie została wyjaśniona, to obecne stosunki na linii Waszyngton – Kijów są na poziomie, co najmniej zadowalającym.

czytaj więcej »
  
[ 12-02-2003 ]

W stosunkach między Ukrainą a UE powinno być mniej deklaracji a więcej konkretnych działań» – powiedział Leonid Kuczma komentując trwające w Kijowie spotkania Ukraina – trójka UE.

czytaj więcej »
  
[ 12-02-2003 ]

28-29 stycznia 2003 roku w Kijowie miało miejsce posiedzenie Stałej Polsko-Ukraińskiej Konferencji ds. Integracji Europejskiej. Stronę polską reprezentował Jarosław Pietras z Komitetu Integracji Europejskiej, zaś stronę ukraińską - Oleksandr Czałyj - sekretarz stanu w MSZ.

czytaj więcej »
 pierwsza poprzednia 102 103 104 105 106 107   

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl