Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Podobne artykuły / Artykuły - Świat / Kokaina i Europejczycy               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

  
  
[ 10-05-2006 ]

Zwrot na lewo można obserwować już na całym świecie. Na Węgrzech i we Włoszech o włos wybory parlamentarne wygrały lewicowe koalicje, zaś lewacki populista Ollanta Humala wygrał I turę głosowania na prezydenta Peru. Wiele kontrowersji wzbudziły wybory parlamentarne w Tajlandii, które – mimo że ostatecznie unieważnione przez Sąd Konstytucyjny – kosztowały stołek premiera Thaksina Shinawatrę. Ponadto do urn poszli mieszkańcy Wysp: Świętego Tomasza i Książęcej, Salomona oraz Komorów.

czytaj więcej »
  
ed [ 08-04-2006 ]

Do międzynarodowej kampanii na rzecz niezwłocznego rozstrzygnięcia sprawy Alberta Fujimoriego organizowanej przez Amnesty International i Krajową Koordynatorkę ds. Praw Człowieka w Peru przyłączyło się ponad 20 000 osób z całego świata.

czytaj więcej »
  
[ 07-04-2006 ]

Morales nie jest ani pierwszym, ani jedynym politykiem, opierającym swoją popularność na dolnych warstwach społeczeństwa oraz antyamerykańsko nastawionym. Jego wybór stanowi raczej część procesu określanego jako „nowy populizm” – pojawiania się w biednych krajach rządów wypowiadających się przeciw amerykańskiej (lub szerzej, zachodniej) dominacji i wolnorynkowemu, promującemu duże, zachodnie korporacje, modelowi globalizacji.  Nie licząc Fidela Castro, rządzącego Kubą od 1959r., politycy o poglądach podobnych do Moralesa objęli w ostatnich latach władzę w dwóch ważnych państwach regionu: Wenezueli i Brazylii.

czytaj więcej »
  
[ 06-04-2006 ]

Boliwia nigdy nie odgrywała pierwszoplanowej roli ani w regionie, ani na świecie. Nawet w stosunkach z sąsiadami znajdowała się z reguły na przegranej pozycji, tracąc duże części terytorium (w tym dostęp do morza) na rzecz Brazylii, Paragwaju i Chile. Pod koniec ubiegłego roku stała się jednak przedmiotem chwilowego zainteresowania mediów. 18 XII 2005r. w wyborach prezydenckich zwyciężył Julian Evo Morales Ayma, reprezentujący partię Ruch w Stronę Socjalizmu (Movimiento al Socialismo – MAS).

czytaj więcej »
  Nauczyciel Bogoty
Diana Plazas z Bogoty [ 24-03-2006 ]

Był już nauczycielem, rektorem uniwersytetu, dwukrotnym burmistrzem Bogoty i znaczącym wykładowcą oraz matematykiem. Antanas Mockus, którego rodzice poznali się uciekając z Litwy przed wojną, został wychowany w Bogocie, stolicy Kolumbii. Od najmłodszych lat wykazywał wielkie zacięcie w kierunku nauki i pracy akademickiej Studiował matematykę na Uniwersytecie Dijon we Francji i otrzymał stopień magistra filozofii na Narodowym Uniwersytecie Kolumbii. Następnie został wicerektorem tej placówki. Jego wyniki były tak dobre, że za rządów prezydenta Cesara Gavirii (1990-1994) został mianowany rektorem.

czytaj więcej »
  
[ 08-03-2006 ]

Niedawny wzrost liczby zabójstw cywili dowodzi poważnego, umyślnego naruszenia międzynarodowego prawa humanitarnego – oświadczyła Amnesty International. Oświadczenie pojawiło się w odpowiedzi na doniesienia o zabójstwach ludności cywilnej w departamentach Caquetá i Huila, przypisywane Rewolucyjnym Siłom Zbrojnym Kolumbii - Fuerzas Armadas Revolucionarias de Colombia (FARC).

czytaj więcej »
  Rakiety jednak w Polsce?
AZ [ 04-03-2006 ]
Gazeta Wyborcza dotarła do dobrze poinformowanych źródeł w Waszyngtonie, z których wynika, że europejska cześć amerykańskiej tarczy rakietowej zostanie rozlokowana w Polsce.
czytaj więcej »
  Koka zamiast mleka
Marcin Witkowski [ 27-02-2006 ]

Według kontrowersyjnego, a przy tym barwnego nowego ministra spraw zagranicznych Boliwii, Davida Choquehunca, liście koki są bardziej odżywcze oraz składnikowo bogatsze niż mleko i powinny  znaleźć się w menu szkolnych stołówek.

czytaj więcej »
  
[ 09-01-2006 ]

W grudniu nie było głosowania, które trafiłoby na pierwsze strony gazet (poza wyborami w Iraku, których pełnego wyniku jeszcze nie podano). Do urn poszli Boliwijczycy Chilijczycy, Egipcjanie, Hondurańczycy, Kazachowie, mieszkańcy Konga-Kinszasa, Naddniestrza, Pitcairn, Saint Vincent i Grenadynów, Tanzańczycy i Wenezuelczycy, zaś Szwajcaria jak co roku poznała nowego przewodniczącego Rady Federalnej.

czytaj więcej »
  
Marcin Witkowski [ 03-01-2006 ]

Lewicowy Evo Morales wygrał wybory prezydenckie w Boliwii zdecydowaną większością głosów (54%). Jednakże naród jest silnie podzielony. Wydaję się że czekają nowego prezydenta elekta syzyfowe prace przezwyciężenia impasu, ale czy tak będzie to się okaże pod koniec pięcioletniej kadencji.

czytaj więcej »
 pierwsza poprzednia 1 2 3 4 5 6 7  następna      ostatnia 

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl