Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Podobne artykuły / Aktualności / Konserwatyści wygrywają wybory w Kanadzie               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

 



 
  
Katarzyna Staudt [ 28-08-2010 ]
Antoni Macierewicz, szef zespołu parlamentarnego ds. katastrofy smoleńskiej, podczas pobytu w USA zaapelował do mieszkającej tam Polonii o głosowanie w nadchodzących wyborach na polityków, gotowych poprzeć w Kongresie wniosek o międzynarodowe śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej.
czytaj więcej »
  Powraca konflikt Iran-Kanada
[ 04-12-2007 ]
Władze w Iranie podjęły decyzje o usunięciu ze swojego terytorium obecnego kanadyjskiego ambasadora. Miał on opuścić Iran, ponieważ Kanada nie zgodziła się na przyjęcie wystawionego przez irańskie władze ambasadora w Kanadzie.
czytaj więcej »
  
[ 14-12-2006 ]
Jeśli jest tak, jak wynika z naszego raportu, że człowiek mówi do drugiego człowieka: „Skoro praktykujesz Falun Gong, to mam prawo cię zabić i sprzedać twoje organy” – to jest to jedno z najgorszych rodzajów naruszeń praw człowieka. My nazywamy to nową formą zła. - rozmowa z Davidem Kilgourem*, byłym ministrem spraw zagranicznych Kanady, współautorem raportu o handlu ludzkimi organami w Chinach.
czytaj więcej »
  
[ 09-02-2006 ]

W styczniu dwie panie zostały głowami państw – w Chile i Finlandii. Świat z zapartym tchem i z niedowierzaniem w oczach patrzył na wyniki wyborów w Palestynie, które wygrał Hamas. Przedterminowe wybory w Kanadzie wygrali natomiast po raz pierwszy od lat konserwatyści. W Polsce mogliśmy obserwować powtórzone wybory do Senatu w okręgu częstochowskim. Poza tym ludzie poszli do urn w Portugalii i na Zielonym Przylądku, a także na Antylach Holenderskich. Te ostatnie są dla tych karaibskich wysepek ostatnimi – w 2007 r. federacja zostanie bowiem rozwiązana. e-Polityka.pl publikuje wreszcie – jako jedyna w Polsce i jedna z niewielu na świecie – pełne wyniki irackich wyborów parlamentarnych z 15 grudnia. Koneserzy muzyczni będą mogli się też zapoznać z nowym hymnem Kazachstanu, w którego powstanie swój wkład włożył sam prezydent Nazarbajew.

czytaj więcej »
  Dwudziesty pierwszy premier Kanady
Marek Grabowski [ 14-12-2003 ]

W piątek 12 grudnia 2003 r. Paul Martin został dwudziestym pierwszym premierem Kanady.  Zgodnie z kanadyjskim zwyczajem, uroczystość zaprzysiężenia odbyła się w Rideau Hall, siedzibie gubernator generalnej Kanady Adrienne Clarkson. W trakcie uroczystości nowy premier mówił : "To wielki dzień dla mnie... Jestem bardzo entuzjastycznie nastawiony i bardzo dumny z mojego Gabinetu".

czytaj więcej »
  Historyczne zmiany w ustroju Kanady
Marek Grabowski [ 14-08-2003 ]

11 lipca 2003 do miasta Charlottetown zjechali się premierzy 10 prowincji i przywódcy 3 terytoriów kanadyjskich. Głównym tematem rozmów miały być sprawy opieki zdrowotnej. Warto przypomnieć, że ostatnimi czasy kwestia ta jest jabłkiem niezgody między rządem federalnym a rządami prowincjonalnymi. Te ostatnie żądają od Ottawy wyższych środków pieniężnych na utrzymanie służby zdrowia na przyzwoitym poziomie. Tymczasem rząd premiera Chretiena stanowczo odmawia, twierdząc, iż z budżetu federalnego idzie już i tak za dużo sum pieniędzy na jej utrzymanie.

 

Wbrew oczekiwaniom, konferencję liderów zdominował inny temat – utworzenie Rady Federacji (Council of the Federation). Miałby to być organ jednoczący wszystkie prowincje i terytoria Kanady w działaniu. Rada Federacji miałaby także ustanawiać wspólne stanowisko rządów prowincjonalnych w danej kwestii, a następnie przekazywać je Ottawie.
Do tej pory, często skłócone prowincje i terytoria, każda na własną rękę starała się wyegzekwować od rządu federalnego odpowiednie środki finansowe na konkretne cele. Od tej pory, wszystkie prowincje działałaby jako jeden organ w postaci Rady Federacji, co oczywiście zwiększyłoby siłę nacisku. Jak sami liderzy mówią, pomysł utworzenia takiego organu ma na celu wpłynięcie na rząd Kanady, by ten wreszcie zaczął się liczyć z opiniami prowincji

 

Mimo wszystko, liderzy prowincji i terytoriów zapewniają, że pomysł utworzenia Rady przede wszystkim wzmocni federację w Kanadzie.
Premier Nowego Brunszwiku Bernard Lord w wywiadzie powiedział : „Sądzę, iż dzisiaj jest historyczny moment(...) To sygnalizuje, iż nadchodzi nowa era kooperacji, konstruktywnego federalizmu w Kanadzie.”
Podobnie na ten temat wyraża się większość prowincjonalnych przywódców:

  • Jean Charest, premier Quebecu : „Sądzę, iż jest to solidny przepis na sukces (...) Zrobiliśmy duży krok naprzód by nasze rządy współpracowały razem.”

  • Gary Doer, premier Manitoby : „Wszyscy mieszkacy Kanady skorzystają na Radzie Federacji.”

  • Ralph Klein, premier Alberty : „Teraz jest nas 13, którzy są zjednoczeni w pragnieniu lepszego służenia Kanadyjczykom w prawdziwie federalistyczny sposób.”

  • Pat Binns, premier Wyspy Ks. Edwarda : „Premierzy wierzą, że ten plan wzmocni Kanadę.”

     

    Jak zauważa Klein, do tej pory takie zjednoczenie prowincji i terytoriów było niemożliwe, głównie z powodu opozycji separatystycznego Quebecu. Dopiero ostatnia zmiana w rządzie Quebecu (do władzy doszli liberałowie i tym samym zakończyły się długie rządy separatystycznej Partii Quebecu) pozwoliła na tak duży krok w ich zjednoczeniu.

     

    Ciekawostką jest również, iż obrady odbywają się właśnie w Charlottetown. Warto przypomnieć, iż właśnie w tym mieście, w 1860 roku odbywały się narady dotyczące utworzenia Konfederacji, a w rezultacie powstania nowego państwa – Kanady.

     

    W trakcie rozmów ustalono ponowne zwołanie konferencji na październik. Wtedy też ma zostać zaprezentowana „lista życzeń” względem Ottawy. Będzie to także prawdziwy sprawdzian dla nowego i być może historycznego ciała administracji Kanady – Rady Federacji.

    Autor: Marek Grabowski

  • czytaj więcej »
      Koniec z separatyzmem w Quebecu
    Marek Grabowski [ 21-04-2003 ]

    15 kwietnia 2003 ogłoszono wyniki wyborów prowincjonalnych w jednej z największych prowincji Kanady – Quebecu. Warto przypomnieć, że prowincja ta jest w większości zamieszkana przez ludność francuskojęzyczną. Jest to jedyna prowincja, która, swoimi dążeniami separatystycznymi, przysparza wiele kłopotów rządowi federalnemu w Ottawie. Czyżby problemy te kończyły się właśnie teraz ?

    czytaj więcej »

    Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

    Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


    e-Polityka.pl