Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Podobne artykuły / Aktualności / Rosyjsko-wenezuelski sojusz naftowy               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

 



 
  
Karolina Czaja [ 26-11-2008 ]
Do portu w Wenezueli zawinęły rosyjskie jednostki, które mają wziąć udział w największych od czasów zakończenia zimnej wojny manewrach. Zdaniem części obserwatorów to demonstracja siły i odpowiedź na amerykańskie okręty w Gruzji.
czytaj więcej »
  Nowy Sojusz Energetyczno – Polityczny
Andrzej Gwarda [ 30-09-2008 ]

Kryzys dewastujący gospodarkę USA, zdaje się nie mieć tak negatywnych skutków w przypadku innych ważnych graczy politycznych na świecie. Wręcz przeciwnie. Korzystając z zastoju amerykańskiej aktywności w sferze gospodarczej, Wenezuela rozpoczęła realizację intensywnego planu zacieśniania stosunków z Rosją i Chinami. Partnerstwo polegać ma głównie na pomocy w zakresie energetycznej oraz wojskowej.

czytaj więcej »
  
Piotr Czubowicz [ 16-09-2008 ]

Najpoważniejsza wojna dyplomatyczna ostatnich lat pomiędzy USA i Boliwią rozpoczęła się w środę 10.09.2008 r. w La Paz, kiedy to boliwijski prezydent Evo Morales odwołał ambasadora USA Philipa Goldberga za domniemaną konspirację i poparcie dla grup rebelianckich autonomistów ze wschodu kraju. „Amerykański ambasador dąży do rozpadu Boliwii” – uzasadniał swoją decyzję Morales.

czytaj więcej »
  Hugo Chavez – prezydent Wenezueli
Andrzej Gwarda [ 30-08-2008 ]

Hugo Chavez, urząd prezydenta Wenezueli sprawuje od roku 1998. Jest uważany za polityka zdecydowanie antyamerykańskiego, preferującego silną politykę społeczną. Ukończył Akademię Wojskową w Caracas oraz podyplomowe studia z zakresu nauk politycznych. Do pierwszych wyborów szedł z hasłami ściślejszej integracji między krajami Ameryki Łacińskiej, przeciwstawieniu się neoliberalnemu modelowi gospodarczemu oraz przeciwstawieniu się procesowi globalizacji. Dosyć radykalna retoryka przedwyborcza spowodowana była kryzysem oraz chaosem, który w ówczesnym okresie szalał w Wenezueli. Mimo znacznych dochodów ze sprzedaży ropy naftowej, nie sposób było zaradzić coraz większym problemom dotykającym ten kraj. Swój elektorat Chavez oparł na najbiedniejszej części wenezuelskiego społeczeństwa, która pozbawiona niezbędnych środków do życia oraz najmocniej pokrzywdzona nierówną dystrybucją dochodów ze sprzedaży surowców energetycznych uwierzyła w populistyczne hasła byłego wojskowego (Chavez jest byłym pułkownikiem armii wenezuelskiej).

czytaj więcej »
  Energetyczne przymierze
Andrzej Gwarda [ 15-08-2008 ]

Konflikt w Gruzji, oprócz kilku widocznych i istotnych kwestii, poruszył jedną, która do tej pory była celowo (bądź nie) pomijana. Stany Zjednoczone i Unia Europejska nie mogły do tej pory znaleźć przekonujących wobec siebie argumentów, do negocjacji dotyczących nakreślenia podstawowych założeń wspólnej polityki energetycznej. Impas w rozmowach spowodowany był diametralnie różnym podejściem obu stron do dialogu. Stanowczość i bezwzględność amerykańskiej realpolitik w tej materii pozostawiał wiele do życzenia wobec znacznie bardziej ugodowej strony europejskiej. Nawet, wydawać by się mogło, przekonywujący argument  coraz wyższych cen surowców energetycznych na świecie, nie jest w stanie przekonać i zintegrować Zachodu ku dalszym działaniom. Realizowanie swoich interesów oddzielnie nie będzie wpływało pozytywnie na sytuację, o czym dobitnie przekonujemy się już od interwencji USA w Iraku. Wtedy to chwilowa stabilizacji cen, w długofalowym rezultacie doprowadziła do rekordowych stawek.

czytaj więcej »
  
[ 11-04-2008 ]

To był największy i z pewnością jeden z najbardziej trzymających w napięciu szczytów w prawie sześćdziesięcioletniej historii NATO. Debata nad przyszłością Sojuszu, powodzeniem misji w Afganistanie, rozszerzeniem o trzy kraje bałkańskie oraz nadaniem Planu Działań na Rzecz Członkostwa (Membership Action Plan) Ukrainie i Gruzji a także spotkanie z odchodzącym prezydentem Rosji Władymirem Putinem, czy sekretarzem generalnym ONZ Ban Ki-Moonem to tylko nieliczne punkty programu szczytu w Bukareszcie.

czytaj więcej »
  Nadal nie ma porozumienia w sprawie tarczy
[ 07-04-2008 ]
Dziś w Soczi spotkali się prezydenci USA i Rosji, aby jeszcze raz przedyskutować sprawę instalacji tarczy antyrakietowej na terenie Polski i Czech. Nie udało im się dojść do porozumienia. Putin nadal protestuje przeciwko tarczy.
czytaj więcej »
  Putin: Rosja pracuje nad nowymi typami broni nuklearnej
Jakub Noch [ 18-10-2007 ]
„Rosja pracuje nad nowymi typami broni nuklearnej” – oświadczył Władimir Putin w czasie, będącej już rosyjską tradycją telekonferencji, na której Rosjanie mogli zadawać pytania swojemu prezydentowi.
czytaj więcej »
  Rosja grozi Stanom Zjednoczonym?
[ 04-07-2007 ]
Na to wygląda, gdy przeanalizować wypowiedź wicepremiera Rosji Siergieja Iwanowa dotyczącą kwestii tarczy antyrakietowej.
czytaj więcej »
  Niemcy pozytywnie o propozycji Putina ws. tarczy
[ 10-06-2007 ]
Większość niemieckich polityków na szczycie G8 w Heiligendamm zareagowałao pozytywnie na propozycję Putina dla Stanów Zjednoczonych ws. tarczy antyrakietowej w Azerbejdżanie.
czytaj więcej »
1 2 3 4 5 6  następna      ostatnia 

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl