Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Podobne artykuły / Aktualności / BOJĘ SIĘ               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

 



 
  Hegemon czy jeden z wielu?
Andrzej Zabielski [ 17-04-2004 ]

W Niedzielę Wielkanocną kanclerz Niemiec Gerhard Schröder zaproponował wyrównanie progów podatkowych w krajach Unii Europejskiej, argumentując to potencjalną nierówną konkurencją Niemiec, szczególnie z nowymi członkami Unii, które mając podobne, czy nawet mniej uciążliwe systemy podatkowe, niż Niemcy, lecz przy wsparciu pieniędzy z funduszy strukturalnych UE, stałyby się bardziej atrakcyjne gospodarczo niż Republika Federalna, tym bardziej, że już teraz wiele koncernów przemysłowych, w tym Siemens, rozważa możliwość przeniesienia się do krajów Europy Środkowej, gdyż te mogą oferować im lepsze warunki, również podatkowe.

czytaj więcej »
  
[ 13-04-2004 ]

Niewiele osób zwróciło uwagę na odbywające się ostatnio we Francji wybory regionalne. Zważywszy na fakt, że francuskie departamenty mają dużo mniejsze uprawnienia niż niemieckie landy czy amerykańskie stany, czyli w mniejszym stopniu wpływają na politykę wewnętrzną państwa, można by rzeczywiście uznać to wydarzenie za mało ważne. Tymczasem nie do końca byłoby to zgodne z prawdą. Jako dowód może służyć to, że z pozoru niezbyt istotny epizod wyborczy doprowadził do zmiany rządu i wywołał poważne zawirowania na politycznej scenie Francji. Warto więc przyjrzeć się bliżej znaczeniu tych wyborów i prześledzić ich wpływ na to, co obecnie dzieje się w państwie francuskim.

czytaj więcej »
  
Katarzyna Baran [ 05-04-2004 ]

Niezadowolenie społeczeństwa, spadek poparcia dla ekipy rządzącej, kryzys wewnątrzpartyjny prowadzący do rozłamu… Próby ratowania sytuacji sprowadzające się do rozdzielenia funkcji szefa partii i rządu… Skąd my to znamy? Przyglądając się procesom zachodzącym w Niemczech, warto zastanowić się nad przyszłością kanclerza Schroedera.

czytaj więcej »
  Jak Dawid z Goliatem
[ 26-03-2004 ]

Konflikt w Czeczenii budzi żywe emocje wśród wszystkuch Polaków interesujących się wydarzeniami międzynarodowymi. Nie inaczej jest ze studentami kierunków politologicznych. Ich odczucia są o tyle istotne, że to właśnie oni będą mieli już za kilkanaście lat decydujący wpływ na postawę Polski wobec tej sprawy. Pod koniec ubiegłego roku w prestiżowym Instytucie Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się debata pod hasłem "Czy Czeczenia ma według prawa międzynarodowego prawo do niepodległości?" Dwie grupy uczestników stanęły ze sobą oko w oko jako delegacje Moskwy i Groznego. Oto zapis tej niezwykle ciekawej symulacji.

czytaj więcej »
  Szerokie tory rosyjskiej polityki
[ 17-03-2004 ]

Polityka w Federacji Rosyjskiej od czasów upadku ZSRR jest tematem tabu, tajemniczym feniksem, który wyłania się z popiołów w czasie, gdy kartka w kalendarzu wyborczym wskazuje, że przyszedł czas na kolejne wybory... Nie inaczej jest i tym razem - z góry przesądzony wynik wyborów prezydenckich nikogo nie zaskoczył.

czytaj więcej »
  
[ 26-02-2004 ]

Wtorkowa decyzja prezydenta Rosji Władimira Putina o dymisji gabinetu Michaiła Kasjanowa była ogromnym zaskoczeniem. Wywołała szereg spekulacji i komentarzy dotyczących przyszłości polityki wewnętrznej Rosji. Według środowych doniesień dziennika "Rzeczpospolita", powołującego się na wypowiedź Aleksieja Muchina, dyrektora Centrum Informacji Politycznej, odwołanie Kasjanowa pomoże skonsolidować społeczeństwo wokół "drużyny Putina".

czytaj więcej »
  
Christoph Kasprzyk z Monachium [ 01-02-2004 ]

Urzędnicy państwowi to prawie 2 miliony wiernych aparatowi władzy pracowników wykonujących bardzo różne funkcje. Dla przypomnienia Republika Federalna posiada ogólnie 38,3 mln obywateli pracujących zawodowo na ogólną liczbę 80 mln populacji. Urzędnicy państwowi to policjanci, straż pożarna, nauczyciele, pracownicy gmin i urzędów miast, wydziałów finansowych i socjalnych. Do tej pory pozostała cześć pracującego społeczeństwa spoglądała zazdrosnym okiem na przywileje tej grupy.

czytaj więcej »
  
Janusz Domaszuk z Chicago [ 02-01-2004 ]

Wielcy przegrani dogorywającego właśnie konfliktu w Iraku to reżim Saddama Hussajna i Francja. Iracki przywódca odszedł już w polityczny niebyt. Francja, podobnie jak Husajn, nie jest lubiana przez Amerykanów, ale korzenie tego uczucia sięgają głębiej w historię i głębiej w serca. Teraz, gdy oba kraje stanęły po dwóch stronach politycznej barykady, Amerykanie dają wyraz swojej niechęci odstawiając na bok francuskie produkty.

czytaj więcej »
  
Agnieszka Rosa [ 27-11-2003 ]

W środkach masowego przekazu ostatnie dni zdominowały wiadomości z Gruzji. To niewielkie państwo nad Morzem Czarnym skupiło na sobie uwagę prawie całego świata. Po raz kolejny w ciągu ostatnich kilkunastu lat w Gruzji mogła polać się krew. Państwo, które w grudniu 1922 weszło w skład Federacji Zakaukaskiej, a 30 grudnia tego samego roku stało się jedną z sowieckich republik związkowych, rozpoczęło kolejną walkę o wolność.

czytaj więcej »
  
[ 21-11-2003 ]

Agencja Interfaks-Ukrajina podała 17 listopada niezmiernie interesującą informację, którą niestety polskie media skrupulatnie zdewaluowały. A szkoda… Wołodymyr Łytwyn, przewodniczący ukraińskiej Rady Najwyższej stwierdził mianowicie, iż Marek Borowski, jego polski odpowiednik, podczas poniedziałkowej rozmowy wyraził swoje gorące poparcie dla stanowiska strony ukraińskiej w sprawie sporu z Rosją o budowę grobli w pobliżu wyspy Tuzła.

czytaj więcej »
 pierwsza poprzednia 106 107 108 109 110 111 112 113  następna      ostatnia 

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl