Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Podobne artykuły / Aktualności / BOJĘ SIĘ               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

 



 
  
[ 17-09-2005 ]

Od jakiegoś czasu jesteśmy świadkami częstych oskarżeń o antyrosyjskość, padających z Moskwy pod adresem państw byłego bloku wschodniego. Nie jest to może kłamstwo, gdyż mniej lub bardziej uzasadnione przypadki tzw. rusofobii rzeczywiście występują, jednakże słowa Rosjan są zdecydowanie przesadzone, Uderza wręcz, iż w prasie rosyjskiej dość regularnie pojawia się teza, jakoby historia Polski, Gruzji, Ukrainy czy republik nadbałtyckich była świadomie fałszowana. Jaka jest tego przyczyna?

czytaj więcej »
  Cienie i blaski rosyjskiej polityki zagranicznej
[ 04-09-2005 ]

Po przemianach w Europie Środkowej na początku lat 90-tych była przestrzeń Związku Radzieckiego, a w tym przede wszystkim Rosja, pogrążyła się w politycznym i gospodarczym chaosie. Rosyjska polityka zagraniczna, niekonsekwentna i niespójna za rządów Borysa Jelcyna, stał się utrapieniem dla jego następcy Władimira Putina. Nowy rosyjski prezydent musiał utrwalić na Zachodzie wizerunek pragmatycznego, konsekwentnego przywódcy, gwarantującego stabilność kraju i reprezentującego swoją ojczyznę na arenie międzynarodowej w ramach ogólnie przyjętych norm światowego współistnienia.

czytaj więcej »
  
[ 23-08-2005 ]

W Berlinie stał pomnik. Pomnikiem wolności zwany. Ponad tysiąc ogromnych czarnych krzyży, mających przypominać o tych, którzy zostali zastrzeleni przy próbie ucieczki z NRD. Jedna osoba – jeden krzyż. Obok odmalowane na biało fragmenty berlińskiego muru. Pomnik odsłonięto 31 października 2004 roku z okazji 15 rocznicy upadku NRD. Miejsce wybrano nieprzypadkowo. Tu do 1990 roku mieściło się najsłynniejsze przejście graniczne między Berlinem wschodnim a zachodnim - Checkpoint Charlie.

czytaj więcej »
  Geneza nokautu
[ 05-06-2005 ]

Projekt konstytucji europejskiej leży na deskach. Najpierw dotkliwe ciosy zadali mu wyborcy francuscy, a wyniki referendum w Holandii to już prawdziwy nokaut. Dwa kraje będące zawsze w czołówce integracji, których elity deklarowały ogromny euroentuzjazm, nagle pokazały swoje znacznie bardziej narodowe i eurosceptyczne oblicze. Czy jednak odrzucenie konstytucji uchroni mieszkańców tych państw przed tym, czego się boją?

czytaj więcej »
  Wielka Brytania wobec refendum we Francji
[ 04-06-2005 ]

Wielka Brytania od dłuższego czasu uważana była za „pewniaka” jeśli chodzi o kwestię odrzucenia traktatu konstytucyjnego UE w referendum ogólnokrajowym. Jak więc prasa brytyjska zareagowała na wyniki referendum we Francji? Oto krótki przegląd prasy brytyjskiej z 31.05.2005

czytaj więcej »
  Kronika ONZ 9/2005 (19)
[ 03-05-2005 ]

W pierwszym tygodniu marca obchodzono 35. rocznicę traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej, jednak myśl o działaniach takich państw jak Iran czy Korea Północna nie pozwalała na spokojne świętowanie. Do dymisji podał się prokurator Sądu Specjalnego dla Sierra Leone, pierwszego na świecie trybunału, gdzie krajowi sędziowie z objętego jurysdykcją kraju pracują ręka w rękę z zagranicznymi kolegami. A w Nowym Jorku na doroczne posiedzenie zebrała się Komisja ds. Statusu Kobiet.

czytaj więcej »
  Kronika ONZ 7/2005 (17)
[ 21-03-2005 ]

Jak pokazał trzeci tydzień lutego, ONZ dysponuje już niezbitymi dowodami na akty potwornego ludobójstwa, do jakich wciąż dochodzi w sudańskim regionie Darfur. Najwyżsi urzędnicy sugerują, by przekazać sprawę do Międzynarodowego Trybunału Karnego, władnego sądzić nawet urzędujące głowy państwa. Ale czy w Radzie Bezpieczeństwa nie zabraknie woli politycznej? Czy dysponujące prawem weta Chiny i Rosja zdecydują się porzucić swoich coraz bardziej kłopotliwych sojuszników z Chartumu?

czytaj więcej »
  
Maciej Tomaszewski [ 10-03-2005 ]

Zabicie Asłana Maschadowa, ostatniego prezydenta wolnej Czeczenii lub, jak wolą prokremlowskie media, międzynarodowego terrorysty i bandyty rzuci się zapewne cieniem na sytuację na Kaukazie, a i zapewne w całej Rosji. Bo też nie może być inaczej. Dla tych Czeczeńów, jak pozostający na emigracji Ahmed Zakajew, którzy będąc niepoprawnymi optymistami, wierzyli jeszcze w jakąś możliwość porozumienia z rządem Putina, jest to cios, po jakim jakiejkolwiek wątpliwości co do polityki rosyjskiej mieć nie można.

czytaj więcej »
  
Krzysztof Garczewski [ 07-03-2005 ]

W niemieckiej pamięci szczególnie ważne miejsce zajmuje historia Drezna, zbombardowanego pod koniec drugiej wojny światowej przez aliantów. 13 i 14 lutego 1945 r., centrum miasta, zwane niegdyś przez Niemców "Florencją nad Łabą" (Elbflorenz), zostało w wyniku bombardowania kompletnie zniszczone. W ciągu jednej nocy, drezdeńska starówka, wraz z jednym z symboli miasta - Kościołem Mariackim (Frauenkirche), zamieniła się w gruzy. W ataku na saksońską stolicę brał również udział polski Dywizjon Bombowy 300.

czytaj więcej »
  Kronika ONZ 4/2005 (14)
[ 01-03-2005 ]

Najważniejszym wydarzeniem ostatniego tygodnia stycznia, nie tylko w świecie ONZ, były obchody 60. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau. W Nowym Jorku na specjalnej, pięciogodzinnej sesji zebrało się Zgromadzenie Ogólne. Jednak pomimo gorzkiej lekcji sprzed 60 lat, okrucieństwa trwają w różnych zakątkach świata. W opisywanym tygodniu w jednej tylko akcji sudańskiego lotnictwa w regionie Darfur zginęło ponad 100 cywili.

czytaj więcej »
 pierwsza poprzednia 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113  następna      ostatnia 

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl