Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Podobne artykuły / Aktualności / Rosja czuje się osaczona przez USA               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

 



 
  
Maciej Filipowicz [ 26-12-2005 ]

Na Ukrainie mówi się o próbie zmiany układu rządzącego niewygodnego dla Moskwy przez podwyżki cen gazu. W Polsce chęć renegocjacji kontraktów gazowych odbierane jest, jako kolejna forma rewanżu za zaangażowanie Warszawy w "pomarańczową rewolucję”.

czytaj więcej »
  Brunatny wiatr odnowy
[ 20-12-2005 ]

O  Rosji nie da się ani pisać, ani mówić rzetelnie, jeśli ta nie tkwi w nas gdzieś głębiej, jeśli jej w sobie nie nosimy, jeśli jej sobą nie odczuwamy. Kto raz usłyszy tą ledwie słyszalną nutę, kto się do niej nastroi duszą, umysłem i ciałem, ten już na zawsze będzie kochankiem ojczyzny poetów i zbrodniarzy, filozofów i głupców regulujących bieg purpurowych rzek historii. Stanie się ofiarą wiecznego przekleństwa i doświadczy nieśmiertelnej świętości.

czytaj więcej »
  Co nowego w przestrzeni postradzieckiej?
Piotr Trzaskowski [ 09-12-2005 ]

Ostatni tydzień obfitował w znaczące wydarzenia w dawnym ZSRR. Przede wszystkim miały miejsce wybory w Kazachstanie oraz do lokalnej Dumy w Moskwie. Choć porównujemy miasto z olbrzymim państwem, to liczba uprawnionych do głosowania była w obu przypadkach podobna. W ostatnich dniach miało także miejsce spotkanie Rady Ministerialnej OBWE, podczas którego głos państw z terenu byłego ZSRR był wyraźnie słyszalny.

czytaj więcej »
  Nowa dyplomacja Rosji
[ 03-12-2005 ]

Od początku lat dziewięćdziesiątych, gdy postradzieckie państwa uzyskały niepodległość, władze na Kremlu zmieniły taktykę wpływu na decyzje podejmowane w poszczególnych krajach. W czasach istnienia Związku Radzieckiego stosowano bezpośrednie rozporządzenia, które bezdyskusyjnie były wykonywane. Kontynuowanie tej „tradycji” w nowej rzeczywistości suwerennych republik nie miało już racji bytu z dwóch powodów. Po pierwsze, nikt już nie podporządkowywał się rosyjskim zarządzeniom, oprócz Białorusi, po drugie, takie bezpośrednie wtrącenie się w wewnętrzne sprawy innych państwa spotkałoby się z krytyką społeczności międzynarodowej.

czytaj więcej »
  
[ 25-11-2005 ]

Od 18 do 20 listopada odbył się na Uniwersytecie Warszawskim cykl wykładów organizowanych przez Collegium Invisible. Wykłady wygłaszane były przez nauczycieli akademickich z wielu krajów i mogły przybliżyć polskim studentom interesujące ich zagadnienia współczesnego świata. W tym roku tematem cyklu był: „Tocqevilla: O demokracji w Europie” , parafraza tytułu jednego z dzieł XIX-wiecznego pisarza. e-Polityka.pl wysłuchała wykładu prowadzonego był przez profesora Michaela Ledeena, a jego tytuł brzmiał „Religion of freedom: Tocqueville’s lessons of Europe" (Religia wolności: Tocqeville'a lekcja Europy).

czytaj więcej »
  Wytyczanie granicy
Piotr Tarasiuk [ 20-11-2005 ]

Przed rokiem, w wyniku pomarańczowej rewolucji, Ukraina rozluźniła więzy dzielące ją z Rosją. Podziały polityczne na linii Kijów-Moskwa zostaną niedługo przypieczętowane powstaniem nowej granicy. Tym razem w sensie fizycznym. Ukraina przystąpiła już do związanych z tym prac budowlanych.

czytaj więcej »
  Ptasia grypa rosyjskiej dyplomacji
Piotr Tarasiuk [ 13-11-2005 ]

Pobicia polskich obywateli, gazociąg pod dnem Bałtyku..., a teraz kolejne napięcie w stosunkach polsko-rosyjskich. Tym razem za pretekst posłużyło mięso. Oczekiwanego ocieplenia nie przyniosło powołanie na ministra spraw zagranicznych Polski byłego ambasadora w Moskwie Stefana Mellera. Łamiąc porozumienie z Unią Europejską Rosja mści się za pomarańczową rewolucję i niepożądane wypowiedzi prezydenta-elekta Lecha Kaczyńskiego. Podobnie postępuje z innymi państwami regionu.

czytaj więcej »
  
Anna Sawicka [ 26-09-2005 ]

Przez dwa ostatnie miesiące 2004 roku byliśmy świadkami doniosłych wydarzeń, jakie miały miejsce na Ukrainie. Trudno w dniu dzisiejszym przewidzieć wszystkie skutki tzw. „pomarańczowej rewolucji”, która rozpoczęła się 22 listopada, po zarzutach sztabu wyborczego Wikotora Juszczenki o sfałszowanie wyników drugiej tury wyborów prezydenckich. Dzięki niej jednak kryzys polityczny nabrał rozgłosu poza granicami Ukrainy i zyskał międzynarodową rangę.

czytaj więcej »
  
[ 25-09-2005 ]

Od kilku dni litewskie media i społeczeństwo żyją katastrofą rosyjskiego myśliwca SU-27, który rozbił się 15 września w okolicy Kowna. Spekulacje dotyczące tego zdarzenia nie ustają, mówi się nawet o początku poważnego dyplomatycznego skandalu między Litwą a Rosją.

czytaj więcej »
  
[ 21-09-2005 ]

Priorytety polskiej polityki zagranicznej to sojusz z USA i wsparcie dla przemian na Ukrainie. O konieczności poprawy stosunków z Rosją i wielkimi krajami Europy wspominali tylko nieliczni. No to teraz mamy za swoje.

czytaj więcej »
 pierwsza poprzednia 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111  następna      ostatnia 

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl