Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Podobne artykuły / Aktualności / Rosja – wielka przegrana w Gruzji…               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

 



 
  
Jan Chlebny [ 18-08-2008 ]

Imperium, mocarstwo, carat - te słowa najczęściej pojawiają się przy opisie współczesnej Rosji. O imperialistycznych zapędach świadczy rola hegemona w regionie, z kolei mocarstwowa pozycja ugruntowana została dzięki surowcom naturalnym a także silnej i dobrze uzbrojonej armii. Jeśli zaś chodzi o carat, to opinia ta tyczy się formy sprawowania władzy. Nic dziać się nie może bez wiedzy jednego człowieka, premiera a do niedawna prezydenta Rosji, Władimira Putina. Czy w obliczu zmieniającego się świata Rosja stoi w miejscu?

czytaj więcej »
  
Andrzej Gwarda [ 17-08-2008 ]

Cały czas... ...mamy do czynienia z niekończącymi się działaniami wojennymi. Kres wojny jest coraz bardziej mglisty i chyba nieosiągalny przy obecnym zaangażowaniu świata zewnętrznego. Wojska rosyjskie z dnia na dzień zajmują kolejne gruzińskie miasta, niszczą kolejne bazy wojskowe oraz przyzwalają na rabowanie dobytku gruzińskiej ludności cywilnej. Ta, pozbawiona dachu nad głową szuka schronienia w stolicy swojego kraju, Tbilisi. Dalsza eskalacja konfliktu doprowadzi do przeludnienia miasta i w rezultacie może stać się przyczyną poważnych napięć społecznych na tle politycznym.

czytaj więcej »
  Energetyczne przymierze
Andrzej Gwarda [ 15-08-2008 ]

Konflikt w Gruzji, oprócz kilku widocznych i istotnych kwestii, poruszył jedną, która do tej pory była celowo (bądź nie) pomijana. Stany Zjednoczone i Unia Europejska nie mogły do tej pory znaleźć przekonujących wobec siebie argumentów, do negocjacji dotyczących nakreślenia podstawowych założeń wspólnej polityki energetycznej. Impas w rozmowach spowodowany był diametralnie różnym podejściem obu stron do dialogu. Stanowczość i bezwzględność amerykańskiej realpolitik w tej materii pozostawiał wiele do życzenia wobec znacznie bardziej ugodowej strony europejskiej. Nawet, wydawać by się mogło, przekonywujący argument  coraz wyższych cen surowców energetycznych na świecie, nie jest w stanie przekonać i zintegrować Zachodu ku dalszym działaniom. Realizowanie swoich interesów oddzielnie nie będzie wpływało pozytywnie na sytuację, o czym dobitnie przekonujemy się już od interwencji USA w Iraku. Wtedy to chwilowa stabilizacji cen, w długofalowym rezultacie doprowadziła do rekordowych stawek.

czytaj więcej »
  
[ 14-08-2008 ]
Gruzini odzyskali kontrolę w mieście Gori - podano oficjalnie dziś rano w Tbilisi. Wcześniej rosyjskie oddziały opuściły okolice portu Poti.
czytaj więcej »
  
Jakub Noch [ 04-06-2008 ]
Sekretarz generalny NATO zażądał, aby Rosja wycofała oddziały wysłane w ubiegłym tygodniu do zbuntowanej gruzińskiej republiki - Abchazji. Jaap de Hoop Schaffer zarazem otwarcie oskarżył Rosję o naruszanie suwerenności Gruzji. W jego opinii, Moskwa „przyczynia się destabilizowania już i tak delikatnego obszaru”.
czytaj więcej »
  Prezydent krytykuje NATO
Aneta Michalska [ 15-05-2008 ]
- Nie może być tak, że Pakt Północnoatlantycki obiecuje w kwietniu komuś członkostwo, stwierdza, że będzie członkiem, nie mija więcej niż kilkanaście dni, a to państwo przeżywa bardzo poważne kłopoty związane ze znaczną częścią swojego terytorium – tłumaczył wzburzony prezydent Lech Kaczyński po spotkaniu z prezydentem Gruzji Michaiłem Saakaszwilim, w Jerozolimie.
czytaj więcej »
  Sytuacja w Gruzji
Mateusz Gadacz [ 02-05-2008 ]

Na Kaukazie znowu wrze. Tym razem punktami zapalnymi stały się zbuntowane republiki, stanowiące formalnie terytorium Gruzji, a mianowicie Abchazja i Południowa Osetia. Nieuznawane przez społeczność międzynarodową, od zawsze ciążyły one ku Rosji, powodując nieustanne napięcia na linii Tbilisi-Moskwa. Wydaje się, że w obecnej sytuacji wystarczy jedynie iskra, nieco mocniejsze słowo użyte przez któregoś polityka, by wywołać trudny do ugaszenia pożar.

czytaj więcej »
  
Aneta Michalska [ 03-04-2008 ]
Sukces – tak o dzisiejszej deklaracji NATO mówi prezydent Lech Kaczyński. Z ust sekretarza generalnego Sojuszu podało zapewnienie, że w przyszłości Ukraina i Gruzja dołączą do Paktu.
czytaj więcej »
  
Zbigniew Ekiert [ 11-03-2008 ]
Koniec 2007 roku zarówno w Polsce jak i na Ukrainie przyniósł falę przemian politycznych, które doprowadziły do zmiany rządów i premierów w obydwu krajach. Zarówno polski, jak i ukraiński premier jednym z priorytetowych zadań swojej polityki wyznaczyli kwestię bezpieczeństwa energetycznego i zaczęli budować swoją politykę zagraniczną względem Rosji w danym sektorze. Różnica polega na tym, że Donald Tusk zrobił kilka wyraźnych przyjaznych kroków w stronę Moskwy, osłabiając ton wypowiedzi podczas negocjacji, gdy tymczasem Julia Tymoszenko stara się doprowadzić do rewizji osiągniętych wcześniej z Rosją porozumień w kwestii dostaw i tranzytu rosyjskich nośników energii. Niewątpliwie kwestia bezpieczeństwa energetycznego ciągle pozostaje niezwykle istotna dla obydwu krajów.
czytaj więcej »
  
[ 06-03-2008 ]
Condoleezza Rice, amerykańska sekretarz stanu, w środę wieczorem dała do zrozumienia, że kraje NATO nie osiągnęły porozumienia w kwestii przyłączenia Gruzji i Ukrainy do Planu Działań na Rzecz Członkostwa w NATO.
czytaj więcej »
 pierwsza poprzednia 1 2 3 4 5 6 7  następna      ostatnia 

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl