Kubański przywódca Fidel Castro po operacji czuje się coraz lepiej i wstaje już ze szpitalnego łóżka – zapewniał wczoraj jego najbliższy latynoamerykański sojusznik, prezydent Wenezueli Hugo Chavez.
Po tym jak cztery lata temu Fidel Castro oddał władze w ręce brata Raula, dzisiaj pokazał się publicznie zapewniając wszystkich o swojej świetnej formie
Amerykańska administracja o następny rok przedłużyła embargo na wymianę handlową z Kubą. Utrzymanie trwającej od początku lat sześćdziesiątych sankcji, zdaniem prezydenta Obamy, leży w interesie narodowym Stanów Zjednoczonych.
Afera szpiegowska w USA. Wysoki rangą urzędnik amerykańskiego Departamentu Stanu Walter Kendall Myers razem z żoną przez 30 lat szpiegował na rzecz Kuby Fidela Castro. Miał dostęp do ściśle tajnych dokumentów. Teraz grozi im nawet 35 lat więzienia.
Jak podaje PAP, w pierwszym dniu Szczytu Ameryk prezydent Obama zadeklarował gotowość Stanów Zjednoczonych do nawiązania kontaktu z rządem kubańskim. W konferencji odbywającej się w Port of Spain, stolicy Republiki Trynidadu i Tobago, uczestniczą liderzy demokratycznych krajów Półkuli Zachodniej. Kuba jest wykluczona ze spotkania.
Zgodę na zniesienie części sankcji, które nałożono na reżim Fidela Castro za czasów George’a W. Busha wydał amerykański Senat. Wcześniej taką decyzję podjęła także Izba Reprezentantów. Zniesione zostaną restrykcje na podróżowanie na Kubę i na przekazy pieniężne, które były kierowane przez kubańskich imigrantów do rodzin na wyspie.
Prezydent Rosji wyraził zadowolenie z decyzji Busha o odstąpieniu od planów zmierzających do przyjęcia Gruzji i Ukrainy do NATO. Pochwały na tym się kończą, a Rosja zaczyna zwiększać swoje wpływy na Kubie.
„Rosja musi zaznaczyć swą obecność w możliwie wielu regionach świata. W przypadku Kuby może chodzić zarówno o zaangażowanie gospodarcze jak i wojskowe” - powiedział deputowany prokremlowskiej partii Jedna Rosja, Andriej Klimow.