Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Podobne artykuły / Artykuły - Świat / Yasuo Fukuda nowym premierem Japonii               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

 



 
  
[ 09-05-2006 ]

W języku rdzennej ludności Ainu słowo “kur” oznacza “ człowieka, ludzi, ludność”. Wyspy Kurylskie (ros. Kuriskije Ostrowii, jap. Chishima Retto- ”tysiąc wysp”), jest to archipelag leżący w północno - wschodniej części Oceanu Spokojnego, między 44° 45' a 50° 45' długości geograficznej północnej oraz 145° 25' a 156° 32' szerokości geograficznej wschodniej. Rozciąga się na przestrzeni 1 200 km. między Płw. Łopatka na północy (najbardziej wysunięta część Kamczatki),   a wyspą Hokkaido na południu. Łączna  powierzchnia całego archipelagu to  15 600 km² Obejmuje on 36 większych i dziesiątki mniejszych wysepek, oraz liczne skały. Teren ten zamieszkuje około 60 000 ludzi ( głównie w miastach, z których największe to Kurylsk ).

czytaj więcej »
  
[ 03-05-2006 ]
W Japonii 3 maja jest rocznicą uchwalenia powojennej konstytucji. Jej tekst został przygotowany przez okupujące Japonię amerykańskie siły zbrojne na Dalekim Wschodzie.
czytaj więcej »
  
j. uchto [ 24-04-2006 ]
Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Durao Barroso zachęcał w poniedziałek Japonię, by inspirowała się europejskim przykładem zjednoczenia politycznego i ekonomicznego, realizując własne projekty integracji w Azji wschodniej.
czytaj więcej »
  
j. uchto [ 20-04-2006 ]
Rzecznik MSZ Korei ostrzegł w czwartek, że w sporze między Japonią a Koreą Płd. wokół archipelagu Dokdo (w Japonii Takeshima) na Morzu Japońskim może dojść do bezpośredniego starcia.
czytaj więcej »
  Japonia-azjatycka strefa wolnego handlu
[ 19-04-2006 ]

Japonia zamierza stworzyć azjatycką strefę wolnego handlu. Współpraca gospodarcza w ramach jej struktur obejmować będzie bezcłową wymianę handlową oraz współpracę w zakresie inwestycji, usług i ochrony własności intelektulanej.

czytaj więcej »
  Mniej Ameryki w Japonii
AZ [ 14-04-2006 ]
W Japonii trwają rozmowy ze Stanami Zjednoczonymi na temat przemieszczenia i redukcji wojsk amerykański stacjonujących na wyspach. Obecnie w Japonii stale przebywa 50 tysięcy amerykańskich żołnierzy.
czytaj więcej »
  
JB [ 22-03-2006 ]
Minister spraw zagranicznych Stefan Meller uda się w przyszły czwartek z oficjalną wizytą do Chin i Japonii - poinformował jego rzecznik. Szef polskiej dyplomacji spędzi w obu krajach łącznie 6 dni.
czytaj więcej »
  
[ 28-02-2006 ]

Jeśli chodzi o poglądy religijne samurajów to największa popularnością cieszyła się sekta buddyjska zen. Sama sekta przybyła do Japonii z Chin w XI/XII wieku sprowadzona przez dwóch buddyjskich patriarchów Eisai i Dogen. Szkoła ta doskonale wpisywała się w potrzeby tego stanu.

czytaj więcej »
  
[ 27-02-2006 ]

W książce „Samuraje” Aleksander Śpiewakowski przybliża nam kulturę, obyczaje i ideologię tej hermetycznej grupy stanowej rodem z feudalnej Japonii. Jest to studium jakże odmiennej i fascynującej dla Europejczyka kultury, która staje się nam odrobinę bliższa i bardziej zrozumiała. Sam stan samurajski można porównać do stanu rycerskiego w Europie w okresie średniowiecza. Samuraje byli podstawą sił zbrojnych klasy rządzącej i podpora shōgunatu. Grupa ta była ściśle zhierarchizowana. Poza tym posługiwali się oni odrębnym kodeksem prawnym – Buke-Hatto (Zbiorem przepisów dotyczących rodów wojowników) zestawionym w 1615 roku przez Tokugawę Ieyasu. Mówił on o szacunku, z jakim samuraje powinni odnosić się do oręża, o niezbędnej dla bushi literaturze. Wspominał także  o utrzymaniu porządku w majątkach feudalnych, czy o stosunkach miedzy panem a wasalem. Zawierał również postanowienia dotyczące odzieży i pojazdów stosownych dla każdej kategorii samurajów. Wspominał tez o małżeństwach. Ogólnie ujmując epoka rządów shōgunatu Tokugawa była okresem rozkwitu stanu wojowników. Ostatecznemu uformowaniu uległa ich ideologia, kultura i obyczaje. Przyczyniło się to do hermetyzacji tej grupy,  a zarazem do jej większej spójności.

czytaj więcej »
  
JB [ 26-02-2006 ]
Liczebność amerykańskich żołnierzy stacjonujących na japońskiej wyspie Okinawa zmniejszy się w wkrótce z 25 do 14 tysięcy.
czytaj więcej »
 pierwsza poprzednia 1 2 3 4 5 6  następna      ostatnia 

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl