Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Podobne artykuły / Aktualności / Zatrzymanie lhaskich sklepikarzy               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

 



 
  Tybet: 1987-1990
Ronald D. Schwartz [ 23-08-2006 ]
Jesienią 1987 roku w ciągu dziesięciu dni odbyły się w centrum Lhasy trzy demonstracje. Pierwszą, z 27 września, poprowadzili mnisi z klasztoru Drepung, którzy przeszli ulicami miasta wznosząc okrzyki niepodległościowe i powiewając tybetańską flagą. Zostali zaatakowani i pobici przez policję; następnie aresztowano ich i uwięziono. 1 października podobną demonstrację zorganizowali mnisi z klasztoru Sera. Ich również zaatakowała i pobiła policja; potem przewieziono ich na pobliski komisariat. Rozwścieczony tłum, próbując odbić mnichów, podpalił komendę. Przez kilka godzin policja strzelała do demonstrantów, zabijając co najmniej osiem i raniąc wiele osób. 6 października na czele kolejnego protestu znów stanęli mnisi z Drepungu.
czytaj więcej »
  
ed [ 22-08-2006 ]

Władze Tybetańskiej Prefektury Autonomicznej Kardze (chiń. Ganzi) prowincji Sichuan zatrzymały tybetańską nastolatkę, podejrzewaną o rozpowszechnianie ulotek niepodległościowych. „Policja z Kardze aresztowała szesnastoletnią Riłang - twierdzi tybetańskie źródło RFA z Indii - w związku z ulotkami, które pojawiły się tam w czerwcu".

czytaj więcej »
  
ed [ 11-08-2006 ]

Tłum tybetańskich koczowników - twierdzą naoczni świadkowie - splądrował komisariat w Lithangu (chiń. Litang), w prowincji Sichuan po kłótni o to, kto zajął trzecie miejsce w dorocznych wyścigach konnych, które przyciągają dziesiątki tysięcy widzów. Zaczynająca się 1 sierpnia, tygodniowa impreza została skrócona.

czytaj więcej »
  
Dalajlama [ 06-07-2006 ]

Choć demokratyczne aspiracje mogą manifestować się na wiele sposobów, u podstaw każdego społeczeństwa demokratycznego leżą pewne uniwersalne zasady – rząd przedstawicielski i niezależne sądownictwo, rządy prawa i poddawanie kontroli [instytucji państwa], wolność słowa i wolne media. Demokracja to jednak znacznie więcej niż takie instytucje: to prawdziwa wolność i pełnia możliwości jednostki.

czytaj więcej »
  Otwarcie granicy w Sikkimie
ed [ 06-07-2006 ]

Po trzech latach zapowiedzi i zmieniania terminów Chiny i Indie otworzyły dziś sikkimską przełęcz Nathu-la dla handlu granicznego. Przejście zamknięto po wybuchu wojny między tymi państwami w 1962 roku.

czytaj więcej »
  
ed [ 04-07-2006 ]

Pierwszego lipca w 85. rocznicę utworzenia Komunistycznej Partii Chin, do Lhasy ruszyły pierwsze pociągi pasażerskie z trzech (po okresie próbnym będzie ich pięć) miast Chińskiej Republiki Ludowej. W uroczystej inauguracji wziął udział przewodniczący KPCh i prezydent ChRL Hu Jintao. 

czytaj więcej »
  
ed [ 03-06-2006 ]

Dwie byłe więźniarki polityczne, należące do grupy „śpiewających mniszek" z Drapczi, zdołały pokonać Himalaje i uciec z Tybetu. Rigzin Czokji spędziła w więzieniu 12 lat, a Lhundrub Sangmo - dziewięć. Obie ukarano podniesieniem wyroków za nagranie kasety z pieśniami o Dalajlamie i przyszłości Tybetu, którą udało się wynieść z Drapczi i przemycić za granicę. Uciekinierki, które w więzieniu były poddawane torturom, liczą, że na wygnaniu uda im się uzyskać opiekę medyczną i rozpocząć naukę.

czytaj więcej »
  Siedemnaste urodziny Panczenlamy
[ 05-05-2006 ]

W 1995 roku Dalajlama obwieścił, że Gendun Czokji Nima jest XI Panczenlamą. Uprowadzony przez władze chińskie chłopiec, którego miejsce pobytu pozostaje nieznane, obchodzi dziś siedemnaste urodziny, Pekin natomiast systematycznie zacieśnia kontrolę nad religią i ogłasza kolejne kampanie polityczne w Tybecie, promując jednocześnie innego nastolatka, bojkotowanego przez Tybetańczyków Gjalcena Norbu, którego Panczenlamą mianował rząd.

czytaj więcej »
  
ed [ 09-04-2006 ]

Tybetański mnich i nauczyciel tradycyjnego klasztornego tańca (tyb. czam) z Amdo został skazany na cztery lata więzienia. Organizacje broniące praw człowieka przypuszczają, że za propagowanie tybetańskiej kultury i historii.

czytaj więcej »
  Ostatnia z „mniszek z Drapczi" w USA
[ 18-03-2006 ]

Phuncog Njidrol, tybetańska mniszka z klasztoru Miczungri, która spędziła za kratami 15 lat za udział w pokojowym proteście w 1989 roku, przybyła dziś rano - ponad dwa lata po zwolnieniu z lhaskiego Drapczi (oficjalna nazwa: Więzienie Tybetańskiego Regionu Autonomicznego) - do San Francisco. Trzydziestoczteroletniej mniszce, która straciła w więzieniu zdrowie na skutek tortur, towarzyszył w podróży przedstawiciel ambasady Stanów Zjednoczonych. Na lotnisku czekała na nią była towarzyszka z celi, Ngałang Sangdrol, i Mary-Beth Markey, dyrektorka International Campaign for Tibet.

czytaj więcej »
 pierwsza poprzednia 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12  następna      ostatnia 

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl