Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Podobne artykuły / Amerykańska diaspora Albańczyków wypełnia lukę inwestycyjną w Kosowie               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

  
  Rozmowy na temat statusu Kosowa
j. uchto [ 20-02-2006 ]
Rozmowy dotyczące przyszłego statusu Kosowa pomiędzy Serbami a kosowskimi Albańczykami rozpoczęły się w poniedziałek w Wiedniu.
czytaj więcej »
  Kronika ONZ 10/2005 (20)
[ 24-05-2005 ]

Publikacja pięciopunktowego planu walki z terroryzmem, przygotowanego przez sekretarza generalnego Kofiego Annana, była najważniejszym wydarzeniem drugiego tygodnia marca w świeciee ONZ. Swój długo oczekiwany raport opublikowała też brytyjska komisja ekspertów od Afryki, zaś w Sarajewie powstał pierwszy w byłej Jugosławii krajowy sąd do spraw zbrodni wojennych. Tymczasem Zgromadzenie Ogólne przyjęło rezolucję sprzeciwiającą się klonowaniu ludzkich komórek.

czytaj więcej »
  Kronika ONZ 8/2005 (18)
[ 27-03-2005 ]

"Seksskandal". To niemile brzmiące słowo już po raz kolejny było motywem dominującym tydzień w świecie ONZ. Weteran holenderskiej polityki, były premier Ruud Lubbers, odszedł w niesławie ze stanowiska Wysokiego Komisarza ds. Uchodźców z powodu oskarżeń o molestowanie podwładnej. Dalekie od zakończenia jest dochodzenie w sprawie wykorzystywania miejscowych kobiet i dziewczynek przez Błękitne Hełmy w Kongo, a tymczasem pierwsze oskarżenie o gwałt zostało skierowane przeciw członkom misji ONZ na Haiti.

czytaj więcej »
  Kronika ONZ 3/2005 (13)
[ 28-02-2005 ]

Najwyraźniej świat uczy się na błędach. Niespełna miesiąc po tragicznym w skutkach tsunami w Azji, ONZ ogłosiło decyzję o budowie międzynarodowego systemu wczesnego ostrzegania o klęskach żywiołowych. Może dzięki temu uda się zapobiec kolejnym dramatom ludzi i całych państw. Poza tym w świecie NZ, kolejni dwaj Serbowie zostali skazani przez trybunał w Hadze za udział w masakrze w Srebrenicy. Maltańczykom zaś przyszło się wstydzić za brutalne traktowanie azylantów.

czytaj więcej »
  Kronika ONZ 2/2005 (12)
[ 24-02-2005 ]

Drugi tydzień stycznia z pespektywy ONZ mógł napawać optymizmem. Wybory następcy Jasera Arafata przebiegły znaczniej sprawniej niż się spodziewano, a w Sudanie udało się ugasić, przynajmniej póki co, jeden z dwóch trawiących kraj wielkich konfliktów wewnętrznych. Cieniem kładła się jedynie osobista tragedia Nelsona Mandeli, który stracił ostatnie ze swoich żyjących dzieci - jego 54-letni syn zmarł na AIDS. Tymczasem na Mauritiusie odbywał się szczyt małych państw wyspiarskich.

czytaj więcej »
  
Magda Babul z Kosowa [ 01-02-2005 ]

Bezsilność jest odczuciem, z którym się budzę i zasypiam. A przerażenie towarzyszy mi każdego dnia. Wszystko to za sprawą rzeczy, jakie jest mi dane w Kosowie oglądać i o Kosowie słyszeć. Wbrew wnioskom wynikającym z artykułów Miljana Radunovića przyczyną moich odczuć nie są złe warunki bytowe tutejszej ludności ani zagrożenie, jakie może stanowić którakolwiek ze stron kosowskiego konfliktu. Tym, co doprowadza mnie do stanu – nazwijmy to - osłupienia, jest antagonizm i nieprzystawalność tego, co się na temat Kosowa mówi z rzeczywistością. Na początku budziło to moje zainteresowanie, potem rozpaczliwą chęć wyjaśnienia wszystkiego, odkrycia jakiejś obiektywnej wersji wydarzeń; obecnie moją reakcją jest już tylko rezygnacja, bo najpewniej nic więcej nie da się zrobić. A dowodzi tego po raz wtóry artykuł MR (Miljana Radunovića).

czytaj więcej »
  Zapomniane Kosowo?
Elena Wasylew z Kosowa [ 18-01-2005 ]

Jednym z najbardziej skonfliktowanych regionów w Europie nadal pozostaje Kosowo. Od 1999 roku - bombardowań przeprowadzonych przez NATO na terenie Serbii - są tam obecne wojska ONZ. Czy rzeczywiście doprowadziło to do stabilizacji i pokoju? - Relacja uczestniczki Europejskiego Wolontariatu i jej komentarz do artykułu, który miesiąc temu ukazał się w e-Polityce.pl: "Premier Kuba Rozpruwacz"

czytaj więcej »
  Kronika ONZ 9/2004
[ 26-12-2004 ]

Przedświąteczny tydzień przyniósł więcej niż zwykle pozytywnych wiadomości ze świata ONZ. Timor Wschodni wchodzi na wyboistą, ale bardzo potrzebną ścieżkę pojednania ze swoim byłym zaborcą, Indonezją. W Kosowie administracja międzynarodowa rozpoczęła przekazywanie powołanemu niedawno rządowi kontroli nad gospodarką. A Zgromadzenie Ogólne na dzień przed Wigilią zwiększyło budżety blisko 30 agendom ONZ z całego świata, bezpośrednio zajmującym się ochroną pokoju i praw człowieka.

czytaj więcej »
  Kronika ONZ 8/2004
[ 23-12-2004 ]

Najważniejszym w świecie NZ wydarzeniem minionego tygodnia było oddalenie przez Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości pozwów Serbii i Czarnogóry przeciw 10 państwom NATO, które bombardowały w 1999 terytorium ówczesnej Jugosławii. Trybunał, mimo pięcioletniego rozpatrywania sprawy, nie odniósł się jednak do kwestii merytorycznych sporu, a swoją decyzję umotywował wyłącznie względami formalnymi. 

czytaj więcej »
  Premier Kuba Rozpruwacz
[ 07-12-2004 ]

6 grudnia 2004 roku był ważnym dniem dla mieszkańców Kosowa. Wtedy odbyło się zaprzysiężenie pierwszego w historii Kosowa premiera. Został on wybrany w przeprowadzonych niedawno wyborach powszechnych. Jednak dla wielu Serbów szef kosowskiego rządu jest odrażającym zbrodniarzem wojennym. Oto opinia jednego z nich.

czytaj więcej »
 pierwsza poprzednia 5 6 7 8 9 10 11  następna      ostatnia 

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl