Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Historia               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

  
..:: Boks Reklamowy

..:: Historia

dzisiaj jest: 13-08-2020  

Przełom sierpniowy 06-09-2006
  Autor: Paweł Kaleski

31 sierpnia 1980 roku to szczególna data, której to 26. rocznicę obchodziliśmy kilka dni temu. Niemal nieznana w krajach europejskiego komunizmu opozycyjna organizacja, którą w Polsce była Solidarność, zmusiła władze nie tylko do rozmów na równym poziomie, ale co więcej wymusiła na przedstawicielach rządu PRL podpisanie porozumień, które przeszły do historii jako „Porozumienia sierpniowe”. Oto społeczna organizacja, która w szczytowym momencie liczyła blisko 10 milionów ludzi potrafiła zmusić do ustępstw komunistycznych dygnitarzy dysponujących armią, milicją i bezpieką.

Propaganda hitlerowska w prasie gadzinowej 01-09-2006
  Autor: Michał Potocki

Machina propagandowa III Rzeszy była jedną z najlepiej funkcjonujących – a przez to i najstraszniejszych – machin wszechczasów. Głównym jej twórcą był Joseph Goebbels. Stosowane przez niego, ale także innych przywódców Rzeszy, tricki socjotechniczne, połączone ze zdolnościami aktorsko-oratorskimi sprawiły, że wielu obywateli Niemiec złapało się na lep tejże propagandy. Oto, jak działało podstawowe jej narzędzie na ziemiach polskich – prasa „gadzinowa”

Tybet: 1987-1990 23-08-2006
  Autor: Ronald D. Schwartz

Jesienią 1987 roku w ciągu dziesięciu dni odbyły się w centrum Lhasy trzy demonstracje. Pierwszą, z 27 września, poprowadzili mnisi z klasztoru Drepung, którzy przeszli ulicami miasta wznosząc okrzyki niepodległościowe i powiewając tybetańską flagą. Zostali zaatakowani i pobici przez policję; następnie aresztowano ich i uwięziono. 1 października podobną demonstrację zorganizowali mnisi z klasztoru Sera. Ich również zaatakowała i pobiła policja; potem przewieziono ich na pobliski komisariat. Rozwścieczony tłum, próbując odbić mnichów, podpalił komendę. Przez kilka godzin policja strzelała do demonstrantów, zabijając co najmniej osiem i raniąc wiele osób. 6 października na czele kolejnego protestu znów stanęli mnisi z Drepungu.

Era Papandreu 26-06-2006
  Autor: Waldemar Chamala

Atmosfera kampanii wyborczej w 1981 roku była - jak zwykle w Grecji - niezwykle gorąca. Panhelleński Ruch Socjalistyczny  (PASOK) zapowiadał „socjalizację” banków i głównych sektorów przemysłu. Żądał rewizji układu z EWG, wystąpienia z NATO, likwidacji amerykańskich baz woskowych w Grecji oraz opuszczenia Cypru przez Turków. Socjalistów popierała w wyborach największa centrala związków zawodowych - Powszechna Konfederacja Pracujących Grecji (JSSE). Założyciel i przywódca PASOK,  Andreas Papandreu, najczęściej posługiwał się prostym hasłem: „Allagi” („Zmiana”). Powrót Grecji do wojskowych struktur NATO w 1980 roku określił dobitnie jako „odstąpienie suwerennych praw Grecji na rzecz Turcji i uznanie podziału Cypru”.

Historia ruchów ulsterskich 24-06-2006
  Autor: Julia Ziemińska

Korzeni obu ruchów ulsterskich (potocznie protestanckich) – unionizmu i lojalizmu -  należy szukać prawie pięć wieków temu, kiedy to pierwsi protestanccy „Plantatorzy”, farmerzy osiedlani na ziemi odebranej autochtonom, postawili stopę na Szmaragdowej Wyspie. Anglikanie, a także prezbiterianie z Niziny Środkowoszkockiej czy północnej Anglii przybyli jako obcy i po pięciuset latach ich potomkowie wciąż są przez republikańskich radykałów postrzegani jako obcy.

  Polityka zagraniczna Egiptu po 1945 roku

  Układ o likwidacji rakiet średniego i mniejszego zasięgu (INF)

  Rosyjsko-japoński spór o Wyspy Kurylskie

  Wojna - instrument rozwoju historii według Hegla

  Kanał panamski a stosunki USA - Panama (cz.2)

  O wkładzie Czeczenów w rozwój cywilizacji

  Kanał panamski a stosunki USA - Panama

  Powstanie dwóch państw koreańskich (cz.2)

  Powstanie dwóch państw koreańskich (cz.1)

  Wpływ demokratycznych mechanizmów kontrolnych na ideał polityka w starożytnych Atenach (cz.2)

  Wpływ demokratycznych mechanizmów kontrolnych na ideał polityka w starożytnych Atenach (cz.1)

  Wileka Proletariacka Rewolucja Kulturalna (cz.2)

  Wielka Proletariacka Rewolucja Kulturalna (cz.1)

  Zarys historii Singapuru

  Stosunki amerykańsko-meksykańskie w latach 1876-1920 (cz.2)

1 2 3 4  następna      ostatnia 

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl