Ostatnie wydarzenia spod Pałacu Prezydenckiego kolejny raz ukazują słabość polskiego państwa. Przeniesienie krzyża do kaplicy w siedzibie prezydenckiej wywołało kolejną burzę medialną i ponownie wznieciło, niewygasły jeszcze konflikt. Konflikt, z którego bardzo trudno jest wyjść. Sposób, w jaki krzyż został przeniesiony pozostawia wiele do życzenia i nie chodzi tu bynajmniej o obrazę uczuć religijnych. W państwie prawa nie może być tak, że władza boi się postąpić w jedyny i racjonalny sposób, aby nie drażnić określonej grupy społecznej, w tym przypadku obrońców krzyża.
|
 |
Za około dwa, trzy miesiące odbędą się wybory samorządowe. Wybory być może trochę mniej trzymające krew w żyłach; mniej, można by powiedzieć, spektakularne. Jednak równie ważne jak elekcje parlamentarna i prezydencka. Warto zatem prześledzić jak i kogo wybierzemy najbliższej zimy. Na wstępie należy zaznaczyć, że wybierać będziemy organy władzy samorządowej na każdym z trzech stopni podziału terytorialnego w Polsce, czyli odpowiednio na szczeblu gminy, powiatu i województwa. Na poziomie gminy będzie to wójt, burmistrz lub prezydent miasta oraz rada gminy lub rada miasta w zależności od statusu danej miejscowości. Na szczeblu powiatu oraz województwa będzie to natomiast odpowiednio rada powiatu oraz sejmik województwa, z których to organów zostaną wybrane zarządy powiatu i województwa.
|
 |
Powoli zbliżają się wybory samorządowe. Wiele partii i ugrupowań zaczyna przygotowania do tego ważnego testu wyborczego. Na giełdach nazwisk pojawiają się nowe kandydatury na prezydentów, burmistrzów poszczególnych miast. Pojawiają się również liczne zapowiedzi powrotów z Parlamentu Europejskiego. Desant miałby dotyczyć między innymi Wojciecha Olejniczaka z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
|
Wielkimi krokami zbliżają się wybory samorządowe. Z kalendarza wyborczego wynika, że powinny się odbyć między 14. listopada 2010 roku a 9. stycznia 2011 roku. Wybierzemy wtedy wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz radnych wszystkich szczebli. W kontekście zbliżających się wyborów warto przeanalizować jakie zadania i uprawnienia posiadają poszczególne jednostki samorządu terytorialnego.
|
 |
Oficjalnie Polska ma już nowego prezydenta. Po zeszłotygodniowym zaprzysiężeniu, na fotelu prezydenckim zasiadł Bronisław Komorowski. Przed nowym prezydentem 5 lat ciężkiej pracy, wyzwań i konieczności sprostania wielu zagadnieniom. Zaprzysiężenie, które miało miejsce w ostatni piątek, stało się okazją do demonstracji politycznych. Swoją niechęć do nowego prezydenta demonstrowali przede wszystkimi politycy Prawa i Sprawiedliwości, a także zwolennicy tej partii. Podczas zaprzysiężenia politycy PiS zachowywali się wielce niestosownie, zaś sam prezes partii Jarosław Kaczyński nie przybył na uroczystość.
|
Dutkiewicz - gwiazda lokalna czy globalna?
Metamorfozy
Lepsze wrogiem dobrego?
Wybicie na niepodległość
Tydzień prezydenta
PO wyborach prezydenckich
Prezydent Bronisław Komorowski
Ostatnia prosta
Powtórka z rozrywki
Kampania - rozrywka zamiast programów
Powodziowy test
IPN politycznym łupem
Telewizja prezesów
Latający wstyd
Ocieplanie wizerunku Lecha Kaczyńskiego
|