Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Aktualności / Myśl Hobbesa w polityce Kaczyńskich               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

  
..:: Podobne Tematy
31-10-2007

 

28-10-2007

  PiS tworzy gabinet cieni

09-08-2007

 

07-08-2007

  Przystawki jednak niestrawne

06-08-2007

  Szopka (nowo)roczna

02-08-2007

  Pisowczycy i lisowczycy

21-07-2007

  Co pan na to, obywatelu

+ zobacz więcej

Myśl Hobbesa w polityce Kaczyńskich 

16-07-2007

  Autor: Mikołaj Ostrowski

Zdawać by się mogło, iż działania rządu Jarosława Kaczyńskiego opierają się na nieustannej walce z układem i głęboko zakorzenionymi strukturami mafijnymi Rywinlandu. Afera goni aferę, komisje śledcze pracują nad wyjaśnianiem różnego typu niejasności, a obywatele mają ciągłe poczucie tego, że coś się dzieje i być może zmienia na lepsze. Ciągły ruch, praca wre, choć teraz – na okres wakacji – ta reformatorska lokomotywa zwalnia i łapie oddech. Skąd ten zapał do zmian i budowy nowego lepszego jutra? Być może od pewnego angielskiego filozofa Thomasa Hobbesa, który w XVI wieku dał odpowiedź, czym jest państwo i po co powstaje.

 

 

Co powiedziałby Hobbes widząc poczynania braci bliźniaków?. Pewnie klasnąłby w ręce z zachwytu. W końcu zarówno według niego jak i PiS państwo ma służyć zabezpieczeniu interesów obywateli. Ciągła walka z panującym złem (układem), jaką prowadzi PiS, przypomina negację hobbesowskiego stanu natury – sytuację, w której człowiek żył w stanie ciągłej niepewności i narażony był na utratę wszystkiego, włącznie z życiem. Aby temu zapobiec wpadł na pomysł stworzenia wielkiej machiny, której głównym celem było zapewnienie mu bezpieczeństwa i umożliwienie spokojnego żywota. Machiną tą było państwo (Lewiatan), mające zwalczać wszelkie patologie i społeczne antagonizmy, które mogłyby stać się zarzewiem poważniejszego konfliktu. Machina ta była zhierarchizowana i posiadała instrumentarium do tego, aby zapobiegać możliwościom powrotu stanu natury, oraz panującej wcześniej niepewności i zastraszenia. Jeżeli przypatrzymy się uważniej, to możemy zaobserwować pewne analogie występujące między hobbesowskim stylem myślenia a polityką braci Kaczyńskich.

Jak pamiętamy przed wyborami w 2005 roku PiS walczył o głosy wyborców mając na sztandarze hasło budowy IV Rzeczypospolitej, której celem było przywrócenie normalności, ładu społecznego, ogólnie pojętego bezpieczeństwa i wzrost kultury politycznej w Polsce. Czyżby IV RP była swoistym odpowiednikiem Lewiatana, który miał zapewnić nowy społeczny pokój i zabezpieczenie interesów jednostek? Okazuje się, że jak najbardziej tak. PiS doszedł do władzy i zaczął ustalać własne reguły gry. Postanowił stworzyć własnego Lewiatana. Powstało CBA i CBŚ, zlikwidowano WSI, głoszone są hasła lustracji a także „depostkomunizacji” sceny politycznej. Marginalizuje się opozycję a partiom koalicyjnym skutecznie odbiera elektorat. W miejsce stanu natury – czyt. III RP - powstaje nowy twór państwowy – IV RP, którego zadaniem jest eliminacja dotychczasowych patologicznych sytuacji i likwidacja układów polityczno-mafijnych. Aby z popiołów III RP, mogła zrodzić się IV RP, poświęca się wszystko i stosuje każdą możliwą metodę, która może przyspieszyć ten proces. Niestety jak się okazało, już przy tworzeniu fundamentów Kaczyńscy popełnili poważny błąd. Dopuścili do władzy ludzi niekompetentnych i mających poważne problemy z wymiarem sprawiedliwości. Mowa oczywiście o posłach i zapleczu Samoobrony.

Samoobrona miała być partią, której głosami PiS miał budować nową strukturę państwową. Jednakże stała się ona ostatecznym grabarzem tego pomysłu. W szczególności po aferze z „taśmami prawdy” i teraz podczas „przesilenia koalicyjnego”. Czy Hobbes zakładałby kiedykolwiek utworzenie państwa, w którym występowałyby niejasne i patologiczne sytuacje a obywatele czuliby się tak samo niebezpiecznie jak przedtem, w stanie natury? Oczywiście nie, ponieważ budować coś, co nikomu nie przyniosłoby konkretnych korzyści, byłoby dla niego kompletnym bezsensem i stratą czasu. Dlatego też sama budowa IV RP wydałaby mu się pomysłem dobrym, jednakże z pewnością mocno skrytykowałby sam sposób jego wprowadzania w życie. Niemożliwa byłaby dla angielskiego filozofa sytuacja, w której ludzie zrzekliby się swoich praw na rzecz kogoś, kto nie jest w stanie zapewnić im bezpieczeństwa. Logicznym jest, iż wszelkie zmiany mają przynosić korzyści tym, którzy się na nie zgadzają. Ciekawe tylko, dlaczego PiS i bracia Kaczyńscy, pozwalają na to, aby w ich IV RP panował nadal hobbesowski stan natury i dlaczego budują swojego Lewiatana narzędziami, których używano do tworzenia III RP. Może niebawem się dowiemy.

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę
  Wasze komentarze
 

  Zawsze [ 1 ]

(~Rado, 21-07-2007 00:40)

Opis:

 

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl