Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Artykuły - Świat / Polak premierem Peru               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

  
..:: Podobne Tematy
20-10-2008

  Kokaina i Europejczycy

15-05-2008

 

14-05-2008

 

13-05-2008

 

08-10-2007

 

07-07-2007

 

01-06-2006

 

+ zobacz więcej

Polak premierem Peru 

23-08-2005

  Autor: Marcin Witkowski

Były minister gospodarki i finansów pochodzenia polskiego, Pedro Pablo Kuczyński, został 16 sierpnia mianowany nowym premierem Republiki Peru. Zmiana szefa rządu ma rozwiązać kryzys polityczny, który skuteczne paraliżuje rządzenie krajem.

 

 

Za początek niepokojów uważa się desygnowanie przez prezydenta Alejandro Toledo swojego głównego sojusznika Fernando Oliviery na stanowisko ministra spraw zagranicznych. Polityk ten bardzo szybko popadł w konflikt z ówczesnym premierem Carlosem Ferraro, który zrezygnował z piastowanego urzędu w proteście przeciwko obecności F.Olivery w rządzie, którego oskarża się o korupcję do jakiej miałby się rzekomo dopuścić pełniąc obowiązki ambasadora Peru w Madrycie. Sam Olivera wszystkiemu zaprzecza. Impas przerwała dopiero zeszłotygodniowa rezygnacja C.Ferraro z rządu. Na podstawie konstytucji dymisja szefa gabinetu jest równoznaczna z podaniem się do dymisji wszystkich ministrów rządu, łącznie z F.Oliverą, który piastował swój urząd zaledwie od pięciu dni.

Nominacja Kuczyńskiego spotkała się z aprobatą środowisk przedsiębiorców, ekonomistów i prawników. Przyszły premier cieszy się stosunkowo dużą popularnością wśród Peruwiańczyków. Pablo Kuczyński, którego potocznie nazywa się El gringo albo PPK (skrót powstał od jego inicjałów), ma miesiąc na utworzenie takiego gabinetu, który będzie w stanie uzyskać wotum zaufania w kongresie, a do tego potrzebuje 61 głosów na 120.

Szanse na uzyskanie wotum zaufania od kongresmenów są duże, ponieważ Kuczyński cieszy się umiarkowaną życzliwością wśród dwóch głównych partii opozycyjnych Jedności Narodowej oraz APRA (głównego faworyta w nadchodzących wyborach).
W składzie nowego rządu nominacje uzyskało sześciu nowych ministrów, w tym obsadzono najważniejsze resorty: Oscar Maurtua de Romaña (minister spraw zagranicznych), Marciano Rengifo (minister obrony narodowej), Fernando Zavala (minister gospodarki i finansów), Morulo Pizarro (minister spraw wewnętrznych). Po politycznym bałaganie Olivera zapowiedział, iż nie weźmie już udziału w żadnym gabinecie tworzonym przez A.Toledo.

Pedro Kuczyński – jak zapowiedział - ma zamiar pełnić swoje obowiązki do końca swojego mandatu czyli do połowy przyszłego roku kiedy to zostanie wybrany nowy kongres i prezydent. Otrzymując nominacje od prezydenta Kuczyński zapewnił: ”To co będziemy chcieli zrobić to uporządkować system rządzenia, utrzymać rozwój gospodarczy i przygotować kraj do przyszłorocznych wyborów tak by były uczciwe …”.

Pedro Pablo Kuczyński urodził się w 1939 r. Jest synem polskiego doktora, który przybył do Republiki Peru w latach 30-tych XX wieku. Pedro jest uznanym ekonomistą, był kandydatem na prezesa Amerykańskiego Banku Rozwoju (Banco Interamericano de Desarrollo), a także pracował w Międzynarodowym Funduszu Walutowym i Banku Światowym. Pełnił urząd ministra gospodarki i finansów z przerwami. Najpierw A.Toledo mianował Kuczyńskiego ministrem na początku swojej kadencji (od 28 lipca 2001). Jednak po roku zrezygnował z pełnionych funkcji, by od stycznia 2004r. ponownie objąć stanowisko ministra gospodarki i finansów.

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę

Tego artykułu jeszcze nie skomentowano

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl