Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Aktualności / Ansip: Dziękuję Polsce na wsparcie               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

 



 
..:: Podobne Tematy
06-06-2010

 

11-04-2010

 

10-04-2010

 

15-03-2010

 

22-02-2010

 

12-01-2009

 

09-01-2009

 

+ zobacz więcej

Ansip: Dziękuję Polsce na wsparcie 

18-06-2007

  Autor: Marcin Łapczyński

12 i 13 czerwca z oficjalną wizytą przebywał w Warszawie premier Estonii Andrus Ansip. Oprócz spotkań z prezydentem, premierem, marszałkami Sejmu i Senatu, estoński polityk otworzył obrady Polsko-Estońskiego Seminarium Gospodarczego i dokonał zamknięcia sesji Giełdy Papierów Wartościowych.

 

 

Wizyta miała głównie gospodarczy charakter. Ansip przyleciał do Warszawy prosto z Rygi, gdzie wraz z premierem Litwy Gediminasem Kirkilasem i premierem Łotwy Aigarsem Kalvītisem uczestniczył w Bałtyckim Regionalnym Forum Energetycznym. Dla polskich władz przywiózł dobrą wiadomość. Przywódcy trzech republik bałtyckich zdecydowali się wystosować w najbliższym czasie zaproszenie do udziału Polski w budowie nowej elektrowni atomowej w litewskiej Ignalinie. Zapowiadana od jakiegoś czasu budowa elektrowni pozwoli na częściowe pokrycie zapotrzebowania tych państw na energię, a także na uniezależnienie się od Rosji.

Polskich przedsiębiorców estoński premier gorąco zachęcał do inwestycji, jak sam to określił, w estońskim „przewidywalnym środowisku”. A mała Estonia ma się czym pochwalić. To jedno z najmniejszych państw w Europie, zamieszkane jedynie przez 1,4 miliona mieszkańców, osiągnęło wzrost gospodarczy na poziomie 11,4%. Spada bezrobocie (5,6%), wzrasta wydajność pracy (o 9,8%). Obroty handlu zagranicznego wyniosły w 2006 roku 17,982 miliona euro. Estonii nie udało się wejść do strefy euro w styczniu 2007 roku, mimo że od spełnienia wymogów dzielił ją tylko włos.

Jak podaje Krajowa Izba Gospodarcza, Estonia jest 17. partnerem handlowym Polski w UE a Polska 9. partnerem Estonii. Rosną obroty wymiany handlowej, które pod koniec 2006 roku wyniosły 481,6 mln euro. Polskie firmy eksportują do Estonii głównie wyroby przemysłu elektromaszynowego, chemicznego czy artykuły rolno-spożywcze, importują natomiast wyroby metalurgiczne i drzewno-papiernicze. Perspektywy współpracy gospodarczej są zatem bardo dobre, tym bardziej, że według premiera Ansipa „Polska jest partnerem handlowym nr 1 Estonii w tej części Europy.”

Premier Jarosław Kaczyński wyraził gotowość wsparcia Estonii w jej sporach z Rosją, co zresztą uczynił kilkakrotnie w czasie trwania kryzysu związanego z przeniesieniem pomnika żołnierzy radzieckich z centrum Tallina na cmentarz wojskowy. Przeniesienie „Żołnierza z Brązu” skończyły się kilkunastodniowymi zamieszkami. Premier Ansip nie był dłużny i za wsparcie podziękował, mówiąc: „Otrzymaliśmy od Polski wielkie wsparcie. To wspaniałe uczucie, kiedy wiadomo, że jest się razem z przyjaciółmi”. Podczas rozmów poruszono także temat budowy drogi Via Baltica, sytuacji na Białorusi i Ukrainie. Obaj premierzy zapowiedzieli dalsze zacieśnianie relacji między Polską a Estonią.

Andrus Ansip ma 50 lat, pochodzi z Tartu. Ukończył tu chemię, pracował w bankowości, zyskał wielką popularność będąc merem tego drugiego co do wielkości miasta Estonii. W 2004 został przewodniczącym Estońskiej Partii Reform (Eesti Reformierakond) oraz ministrem gospodarki i komunikacji. W kwietniu 2005 roku Ansip stanął na czele koalicyjnego prawicowego rządu. W ostatnich wyborach parlamentarnych, które odbyły się 4 marca 2007 r., Partia Reform zdobyła 27% głosów i zwiększyła liczbę mandatów z 19 do 31. Sam Ansip zdobył największą liczbę głosów w historii niepodległej Estonii i ponownie stanął na czele rządu.

Wskaźniki gospodarcze pochodzą z raportu Krajowej Izby Gospodarczej.
Zdjęcie: Centrum Informacyjne Rządu.

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę

Tego artykułu jeszcze nie skomentowano

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl