Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Artykuły - Świat / Wybory w Boliwii w grudniu               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

  
..:: Podobne Tematy
02-05-2009

  Boliwia nacjonalizuje europejski koncern paliwowy

20-10-2008

  Kokaina i Europejczycy

16-09-2008

 

12-09-2008

 

10-08-2006

  Kronika wyborcza: lipiec 2006

07-04-2006

 

06-04-2006

 

+ zobacz więcej

Wybory w Boliwii w grudniu 

14-07-2005

  Autor: Marcin Witkowski

Tymczasowy Prezydent Republiki Boliwii Eduardo Rodriguez zatwierdził ustalaną datę przyspieszonych wyborów prezydenckich i parlamentarnych. 4 grudnia 2005 roku, zamiast w 2007. Boliwijczycy ponownie wybiorą najwyższe władze państwowe. Ponadto po raz pierwszy w historii kraju zostaną wybrani w wyborach bezpośrednich gubernatorzy prowincji.

 

 

Eduardo Rodriguez ma nadzieje, iż proces wyborczy,  legitymizacja nowych władz wyprowadzi państwo z głębokiego kryzysu politycznego, w którym się znalazło w wyniku niezadowolenia społeczeństwa z państwowej polityki paliwowej. Wywołało to liczne strajki i starcia z siłami porządkowymi kraju, które trwały tygodnie. Upór protestujących doprowadził do rezygnacji z piastowanego stanowiska Carlosa Mesy i zaprzysiężenia przez Kongres prezydenta tymczasowego Eduarda Rodrigueza, Prezesa Sądu Najwyższego.

Głównym żądaniem strajkujących było upaństwowienie rezerw surowcowych kraju. Prezydent spełnił postulaty protestujących i kierując się uchwaloną w maju przez Kongres ustawą o paliwach, wydał rozkaz armii boliwijskiej aby ta przejęła kontrolę nad sektorem paliwowym by zagwarantować bezpieczeństwo wewnętrzne państwa (chodzi głównie o bogate złoża gazu ziemnego).

Spełniony zostanie również inny kluczowy postulat przeprowadzenia referendum w sprawię autonomii poszczególnych regionów w Boliwii (m.in. Santa Cruz de la Sierra, Tarija, Beni i Pando). Kongres podjął odpowiednią decyzję o ich przeprowadzeniu w lipcu, a prezydent zapowiedział powołanie specjalnej komisji odpowiedzialnej za organizację referendum.

Grudniowe wybory powszechne nie powinny wiele zmienić w polityce państwa. Kierując się sondażami wyborczymi, trzeba stwierdzić że, największe szanse na odniesienie sukcesu mają byli prezydenci: Carlos Mesa, który został zmuszony do rezygnacji z zajmowanego stanowiska oraz Jorge Quiroga. Pierwszy uzyskał 25% poparcia, drugi - 17%. Kolejni na liście są przemysłowcy: Samuel Doria Medina (16%) i Evo Morale (14%). Carlos Mesa nie zdecydował się jeszcze, czy po raz kolejny weźmie udział w kampanii prezydenckiej, jednakże prowadzenie w sondażach jest prawdopodobnie wystarczającym bodźcem by ponownie ubiegać się o urząd.

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę

Tego artykułu jeszcze nie skomentowano

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl