Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Artykuły - Świat / Kronika ONZ 10/2005 (20)               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

 



 
..:: Podobne Tematy
14-11-2004

  Kronika ONZ 3/2004

31-10-2004

  Kronika ONZ 1/2004

24-02-2005

  Kronika ONZ 2/2005 (12)

03-05-2005

  Kronika ONZ 9/2005 (19)

27-03-2005

  Kronika ONZ 8/2005 (18)

26-12-2004

  Kronika ONZ 9/2004

23-12-2004

  Kronika ONZ 8/2004

+ zobacz więcej

Kronika ONZ 10/2005 (20) 

24-05-2005

  Autor: Jarosław Błaszczak

Publikacja pięciopunktowego planu walki z terroryzmem, przygotowanego przez sekretarza generalnego Kofiego Annana, była najważniejszym wydarzeniem drugiego tygodnia marca w świeciee ONZ. Swój długo oczekiwany raport opublikowała też brytyjska komisja ekspertów od Afryki, zaś w Sarajewie powstał pierwszy w byłej Jugosławii krajowy sąd do spraw zbrodni wojennych. Tymczasem Zgromadzenie Ogólne przyjęło rezolucję sprzeciwiającą się klonowaniu ludzkich komórek.

 

 

Poniedziałek, 7 marca

RADA BEZPIECZEŃSTWA: Rozszerzyć działalność w Somalii
Gościem Rady był szef Biura Politycznego ONZ w Somalii, Winston Tubman, który przedstawił informacje na temat ostatnich wydarzeń w tym kraju. Udało się powołać Federalny Rząd Tymczasowy, ale sytuacja w stolicy, Mogadiszu, jest tak napięta, że ministrowie wciąż pracują na emigracji w Kenii, a w kraju pojawią się sporadycznie i pod silną ochroną. Gotowość do wsparcia przemian w Somalii wyraziła Unia Afrykańska, ale nieodzowne będą też działania ONZ. Jest jednak mało prawdopodobne, aby szybko wysłano tam Błękitne Hełmy - ich misja w 1993 stanowiła zdaniem większości obserwatorów największe upokorzenie ONZ na przestrzeni wielu lat. Świat obiegły wtedy zdjęcia zwłok amerykańskich żołnierzy sił pokojowych, wleczonych po ulicach Mogadiszu.

Na koniec Tubman poinformował o swojej dymisji - odchodzi z ONZ, by zaangażować się w politykę w swej rodzinnej Liberii.

AFRYKA ZACHODNIA: Rozważania o suwerenności
Suwerenność i odpowiedzialność za los podległej ludności to dwie strony tego samego medalu - powiedział szef Biura ONZ w Afryce Zachodniej (UNOWA), Ahmedou Ould-Abdallah, otwierając w Dakarze dwudniową konferencję badawczą zatytułowaną "Suwerenność i transformacja w Afryce Zachodniej".

Mauretański dyplomata poruszył w swoim przemówienieniu szereg kwestii związanych z szeroko rozumianą suwerennością. Zastanawiał się m.in. jak należy oceniać praktykę państw, które obdarzają swoich byłych przywódców dożywotnim immunitetem, niezależnie od popełnionych przez nich czynów. Czy należy respektować suwerenność państw, które łamią własną konstytucję, lekceważą prawa człowieka i stanowią zagrożenie dla pokoju (tu przywołał wydarzenia w sudańskim Darfurze)?. Odniósł się także do wydarzeń w Togo, gdzie w mocno wątpliwych od strony prawnej okolicznościach, syn prezydenta przejął władzę po zmarłym ojcu.


USA: Gratulacje dla Boltona
Kofi Annan pogratulował Johnowi Boltonowi nominacji na nowego ambasadora USA przy Narodach Zjednoczonych w Nowym Jorku. Wcześniej sekretarz generalny rozmawiał przez telefon z szefową amerykańskiej dyplomacji, Condoleezą Rice, która oficjalnie powiadomiła go o decyzji waszugtońskiej administracji. Rzecznik Annana zapytany przez dziennikarzy o wcześniejsze wypowiedzi Boltona, bardzo nieprzychylne ONZ, odparł dyplomatycznie: "Nie mamy nic przeciwko ludziom, którzy nas rozliczają." Aby nominacja Boltona doszła do skutku, musi ją jeszcze zatwierdzić amerykański Senat.

Wtorek, 8 marca

DZIEŃ KOBIET: ONZ też świętuje
8 marca to nie tylko dzień, w którym panie otrzymują kwiaty i życzenia. Międzynarodowy Dzień Kobiet jest oficjalnie obchodzony przez niemal wszystkie instytucje systemu NZ, które w tym dniu szczególnie dużą mówią o sytuacji płci pięknej na całym świecie. Ze specjalnym posłaniem wystąpił Kofi Annan, przypominając, że mija właśnie 10 lat od światowej konferencji na temat eliminacji dyskryminacji płciowej w Pekinie. Mówił także o najważniejszych problemach: handlu kobietami, a także ich wysokim udziale w gronie nosicieli wirusa HIV oraz uchodźców.

Organizacje wyspecjalizowane wydały okolicznościowe komunikaty dotyczące swoich dziedzin. Światowy Program Wyżywienia (WFP) przypomniał, że w wielu krajach to wciąż kobiety są odpowiedzialne za zapewnienie rodzinie żywności, co często nie jest łatwe. Międzynarodowa Organizacja Pracy (MOP) zwróciła uwagę na wciąż niezrealizowane postulaty w pełni równego traktowania pracowników, niezależnie od płci. UNICEF napisał o przemocy seksualnej, na jaką kobiety i dziewczynki narażone są w czasie konfliktów zbrojnych. Wreszcie Program ONZ ds. Ochrony Środowiska (UNEP) poinformował, że to właśnie kobiety bywają najbardziej dotknięte skutkami klęsk żywiołowych.

ZGROMADZENIE OGÓLNE: Zakaz klonowania uchwalony
Zgromadzenie przychyliło się do wniosku swojego Szóstego Komitetu (ds. prawnych) i przyjęło rezolucję wzywającą państwa członkowskie ONZ do wprowadzenia całkowitego zakazu klonowania ludzkich komórek. Wniosek poparły 84 państwa (w tym Polska i USA), przeciw były 34, a wstrzymało się 37 krajów. Deklaracja nie ma wiążacej mocy prawnej, formalnie jest jedynie niezobowiązującym apelem.

Zwolennicy rezolucji powoływali się na konieczność obrony życia ludzkiego oraz na wykorzystywanie kobiet, które niekiedy wiąże się z takimi badaniami. Przeciwnicy dokumentu, wśród których były tak znaczące państwa jak Rosja, Wielka Brytania, Francja, Indie czy RPA, nie zgadzali się na całkowite potępienie klonowania, uważając je za dopuszczalne dla celów terapeutycznych. 

KOSOWO: Premier zbrodniarzem wojennym?
Soeren Jessen-Petersen, szef ONZ-owskiej administracji w Kosowie, zaapaleował do mieszkańców regionu o zachowanie spokoju w związku z trwającym tam kryzysem politycznym. Wywodzący się z albańskiej większości premier Kosowa, Ramasz Harudżinaj, został zmuszony do rezygnacji po tym, jak oficjalne zarzuty postawił mu działający w Hadze trybunał ds. zbrodni w byłej Jugosławii. Zdaniem prokuratorów Harudżinaj w latach 1998-99, gdy był jednym z dowódców partyzanckiej Armii Wyzwolenia Kosowa (UCK), dopuszczał się zbrodni wojennych.

Jessen-Petersen pożegnał odchodzącego szefa rządu słowami pochwały za dynamiczny i wizjonerski styl sprawowania urzędu oraz wyraził żal, że nie będzie im dane dłużej współpracować. Kofi Annan dzień później uznał dymisję premiera za dobry przykład, jak powinna przebiegać współpraca z sądami międzynarodowymi.

W czwartek do publicznej wiadomości podano dokładną listę zarzutów wobec Hadżinaja. Na liście znalazło się łącznie 37 czynów, z czego 20 zakwalifikowano jako zbrodnie przeciw ludzkości, a pozostałe jako zbrodnie wojenne. Mowa tam m.in. o morderstwach, gwałtach, wysiedleniach, nieuzasadnionym pozbawianiu wolności i innych formach prześladowania, a także o nieuzasadnionym koniecznością wojenną niszczeniu mienia. 

Środa, 9 marca

BOLIWIA: Kryzys polityczny zażegnany
Kofi Annan wyraził swoją radość z powodu pokojowego zakończenia kryzysu politycznego w Boliwii, najbiedniejszym państwie Ameryki Południowej. W wyniku negocjajcji ustalono, że choć prezydent Carlos Mesa podał się dymisji, będzie mógł nadal pełnić swój urząd. Otrzymał do tego upoważnienie parlamentu.

RADA BEZPIECZEŃSTWA: Haiti musi zwolnić więźniów politycznych
Rada z zadowoleniem przyjęła oswobodzenie niektórych więźniów politycznych na Haiti, ale jednocześnie wezwała tamtejszy rząd tymczasowy do niezwłocznego zwolnienia wszystkich pozostałych. Najbardziej prominentnym z osadzonych jest obecnie były premier Yvon Neptune, który wobec przedłużającego się przedtrzymywania go bez postawienia zarzutów, przystąpił do strajku głodowego.

RADA BEZPIECZEŃSTWA: Czekamy na niepodległą Palestynę
Tego samego dnia Rada uchwaliła dość rutynowe oświadczenie, w którym wyraża zadowolenie z efektów londyńskiej konferencji poświęconej odbudowie terytoriów palestyńskich. Co ważne, członkowie RB ponownie podkreślili swoje przywiązanie do planu pokojowego zwanego Mapą Drogową, który zakłada ostateczną niepodległość Palestyny i jej pokojową koegzystencję z Izraelem.

BOŚNIA I HERCEGOWINA: Powstał krajowy trybunał wojenny
Izba Zbrodni Wojennych - tak oficjalnie nazywa się nowopowstały sąd z siedzibą w stolicy Bośni i Hercegowiny, Sarajewie, którego zadaniem będzie wymierzanie sprawiedliwości tym spośród zbrodniarzy wojennych z czasów wojny w Bośni, którzy z różnych powodów nie staną przed trybunałem w Hadze. Jak podkreśliła Carla del Ponte, główny prokurator haskiego trybunału, po raz pierwszy od czasów trybunałów w Norymberdze i Tokio, kompetencje do sądzenia zbrodniarzy wojennych są przekazywane ze szczebla międzynarodowego na krajowy. W przeciwieństwie do podobnego sądu w Sierra Leone, w Sarajewie orzekać będą wyłącznie sędziowie bośniaccy, zaś sama Izba będzie integralną częścią bośniackiego systemu sądowniczego.

Powstanie Izby nie oznacza końca pracy samego Trybunału - ma on istnieć co najmniej do roku 2008. Jego szefowie mają nadzieję, że w tym czasie uda się osądzić trzech najbardziej w tej chwili poszukiwanych oskarżonych: Serbów Radovana Karadzicia i Radko Mladicia oraz Chorwata Ante Gotovinę.


Czwartek, 10 marca

TERRORYZM: Plan pięciu D
Kofi Annan zaprezentował pięciopunktowy plan działań, które powinna podjąć ONZ, aby móc skuteczniej walczyć z terroryzmem. Każdy z punktów w wersji angielskiej zaczyna się na literę "D", stąd dziennikarze nazwali ten dokument właśnie "planem pięciu D".

1. Dezawuowanie grup odwołujących się do terroryzmu (Dissuading disaffected groups who choose terrorism) - nie można pozwolić, by rozmaite grupy dokonywały aktów terroru ze względów taktycznych, licząc na ich skuteczność i na poparcie, jakie zyskają wśród ludzi, których interesy dana grupa chce reprezentować.

2. Uniemożliwianie terrorystom dostępu do niezbędnych środków (Denying terrorists their means) - tutaj, zdaniem Annana, ONZ już sporo zrobiła, ale nierozwiązanymi problemami pozostają pranie pieniędzy i możliwy dostęp terrorystów do broni jądrowej.

3. Zniechęcanie państw do popierania terroryzmu (Deterring countries from supporting terrorist groups) - Annan przypomniał, że Rada Bezpieczeństwa już wielokrotnie karała państwa prowadzące taką politykę sankcjami. Wyraził przekonanie, że w przyszłości również spotykać się będzie surowe traktowanie.

4. Budowanie zdolności krajów rozwijających się do zapobiegania terroryzmowy (Developing state capacity to prevent terrorism) - podstawową kwestią jest tutaj dobre zarządzanie tymi państwami, w tym respektowanie reguł demokracji. ONZ służy pomocą w organizacji procesów wyborczych wszystkim państwom, które tego potrzebują i zwracają się z taką prośbą. ]

5. Ochrona praw człowieka (Defending human rights) - po raz kolejny sekretarz generalny podkreślił, że wojna z terroryzmem nie może być wymówką dla łamania podstawowych zasad, takich jak ochrona ludności cywilnej, poszanowanie rządów prawa, szacunek do innych wyznań i kultur czy pokojowe rozwiązywanie konfliktów.


OCEANIA: Krajobraz po cyklonie
Opublikowano pierwsze raporty ekspertów Zespołu ONZ ds. Oceny Katastrof i Koordynacji (UNDAC), którzy udali się na zdewastowane przez cyklon "Percy" wyspy na południowym Pacyfiku. Największe zniszczenia żywioł poczynił na terenie Tokelau, niewielkiego terytorium zależnego Nowej Zelandii. Mocno ucierpiała znaczna część obiektów użyteczności publicznej, w tym wały przeciwpowodziowe, szpitale, szkoły oraz biura i urzędy. Najgorsza sytuacja panuje w miejscowości Pukapuka, gdzie obdudowy wymaga 80% budynków.

Według ONZ i Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, nie ma już ryzyka epidemii czy klęski głodu. Walnie przyczyniła się do tego pomoc finansowa, udzielona natychmiast przez rząd Nowej Zelandii, a także Australię i ONZ.

Piątek, 11 marca

AFRYKA: Raport brytyjskich ekspertów
Kofi Annan uznał przygotowany na zlecenie brytyjskiego rządu, a opublikowany w tym tygodniu, raport komisji ekspertów o sytuacji w Afryce za ważny głos w dyskusji o sposobach rozwiązywania problemów tego kontynentu. W pracach brało udział kilkoro wysokich funkcjonariuszy ONZ, choć wszyscy oficjalnie czynili to jako osoby prywatne, a nie przedstawiciele Organizacji.

Postawione tezy nie są nowe. Należy zwiększyć pomoc gospodarczą dla Afryki i uwolnić ją spod ciężaru ogromnego zadłużenia zagranicznego. Dużym problemem jest korupcja i fatalne zarządzanie dużą cześcią afrykańskich państw. Problemy społeczne pogłębia postępująca niezwykle szybko ucieczka ludności ze wsi do miast. Afryka nie jest w stanie sama zadbać o pokój na własnym terenie, do czego walnie przyczynia się słabość struktur Unii Afrykańskiej. Wreszcie, kontynent pustoszą epidemie.

RADA BEZPIECZEŃSTWA: Ostrzeżenie dla WKŚ
Rada przyjęła oświadczenie, w którym ostrzega wszystkie strony niedawnego konfliktu na Wybrzeżu Kości Słoniowej przed powrotem do przemocy. Członkowie RB przypominają o konieczności respektowania wszystkich postanowień obowiązujących porozumień pokojowych. Jednocześnie wyrażają swoje poparcie dla misji mediacyjnej podjętej na WKŚ przez prezydenta RPA, Thabo Mbeki'ego.

BURUNDI: Kolejne śledztwo przeciw Błekitnym Hełmom
Rozpoczęło się kolejne śledztwo w ramach egzekwowanej ostatnio bardzo ostro polityki zera tolerancji dla występków seksualnych wśród personelu sił pokojowych ONZ. Dwaj stacjonujący w Burundi żołnierzy o nieujawnionej narodowości zostali zatrzymani pod zarzutem wykorzystywania seksualnego nieletnich w miejscowości Muyinga, w pobliżu granicy z Tanzanią. Póki co sprawa ma charakter dochodzenia wewnętrznego w sktrukturach Operacji ONZ w Burundi (ONUB), ale do współpracy zaproszono dowództwo miejscowej policji.

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę

Tego artykułu jeszcze nie skomentowano

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl