Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Artykuły - Kraj / Polska w prasie światowej / Polska w prasie światowej nr 17/2005               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

 



 
..:: Podobne Tematy
Polska w prasie światowej nr 17/2005 

23-04-2005

  Autor: Michał Potocki

Prasa rosyjska zajmowała się w ostatnim czasie dwoma kwestiami związanymi z zagranicznymi wojażami prezydenta Kwaśniewskiego. Chodzi oczywiście o wizytę w Moskwie w związku z rocznicą zakończenia II wojny światowej i w Kiszyniowie na konferencji państw GUUAM. Prasa zachodnia zauważyła zaś aferę z nieświeżymi wędlinami z Constaru. Niestety, chciałoby się dodać, bowiem może to obniżyć prestiż, jakim w zachodniej Europie cieszyły się do tej pory nasze wędliny.

 

 

POLITYKA ZAGRANICZNA

Moskiewskie Wriemia nowostiej ze zrozumieniem odniosły się do obaw polskiej opozycji w sprawie wyjazdu prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego na uroczystości 60-lecia zwycięstwa nad faszyzmem. Obecność na nich Kim Jong-ila, Alaksandra Łukaszenki czy Saparmyrata Nyýazowa jest niewątpliwym argumentem przeciw. Przeciwnicy wyjazdu zwracają też uwagę na próby rehabilitacji Iosifa Stalina, jakie są ponoć podejmowane przez Kreml. Mimo to Kwaśniewski nie ma wątpliwości, że w Moskwie powinien się jednak pojawić. Swoje zdanie na temat wojny ma zaś zamiar wygłosić 7 lub 8 maja we Wrocławiu.

Komentując zaproszenie Aleksandra Kwaśniewskiego na szczyt państw grupy GUUAM (Gruzja, Ukraina, Uzbekistan, Azerbejdżan, Mołdawia) do Kiszyniowa Władimir Żyrinowskij powiedział, że jest ono przejawem chęci zemsty za rozbiory Polski - podają Nowyje Izwiestia z 21 kwietnia. Włączenie się Polski w procesy integracyjne prozachodnich i demokratycznie rządzonych (poza Azerbejdżanem i coraz pasywniej angażujący się w jej prace Uzbekistanem) państw WNP polityk uznał za antyrosyjskie. Szef Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji zasugerował, że Kreml powinien uderzyć w gospodarki państw GUUAM i Polski. Prezydent Kwaśniewski nie zdecydował się na wzięcie udziału w konferencji. Poza szefami państw grupy GUUAM (odpowiednio Micheil Saakaszwili, Wiktor Juszczenko, Ilham Äliyev i Vladimir Voronin) wezmą w nim natomiast udział prezydenci Litwy Valdas Adamkus i Rumunii Traian Băsescu. Nie przyjedzie prezydent autokratycznego Uzbekistanu Islom Karimov, który boi się współpracy z krajami kojarzonymi z przemianami demokratycznymi. Z nazwy grupy najprawdopodobniej wypadnie jedna literka "U".

Frankfurter Rundschau informuje, że niemiecka policja z zazdrością patrzy na wyposażenie polskich funkcjonariuszy z województw zachodnich. Laptopy podłączone do sieci w radiowozach, mikrofony przy kołnierzykach i najlepszy system IT w Europie to coś, czego o czym Niemcy mogą jak na razie jedynie marzyć.

Polacy czują solidarność z Czeczenami - podaje holenderski De Volksrant. Zabicie Asłana Maschadowa wywołało nad Wisłą falę protestów i na nowo ożywiło zainteresowanie kwestią czeczeńską. Obrońcy praw człowieka są też usatysfakcjonowani niespodziewanym wsparciem, jakie otrzymali od polskiego MSZ, które oficjalnie nazwało akcję rosyjskiego wojska zbrodnią.

Ambasadę RP w Kijowie pikietowali ultranacjonaliści - podaje 15 kwietnia Ukrajina mołoda. Według protestujących wystawa "Wschodnie tereny, które toną w polskiej krwi", zorganizowana w Polsce, znieważa pamięć Ukraińskiej Powstańczej Armii.

Rosyjskojęzyczna Niezawisimaja Mołdowa z 15 kwietnia informuje o poparciu, jakie Polska udziela Mołdawii w jej proeuropejskich dążeniach. Pretekstem do napisania artykułu jest depesza gratulacyjna, jaką Aleksander Kwaśniewski wysłał Vladimirowi Voroninowi po wybraniu go na drugą kadencję prezydencką. Kwaśniewski podkreślił również konieczność dalszych działań na rzecz rozwiązania konfliktu naddniestrzańskiego. Podobne wnioski można było także wyciągnąć z rozmowy, jaką prezydent przeprowadził z odchodzącym właśnie ambasadorem Mołdawii w Polsce Eughenem Karpovem.

Naddniestrzańskie Pridniestrowje informuje o odrzuceniu przez Sąd Najwyższy Mołdawii wniosek Naddniestrzańskiego Banku Republikańskiego (PRB) o rewizję odmowy rozpatrzenia skargi PRB przeciw Departamentowi Celnemu i Służbie Informacji i Bezpieczeństwa Mołdawii za poczynienie strat poprzez konfiskatę bitych przez polską Mennicę Państwową monet. Adwokat banku twierdził, że warszawska mennica współpracowała z PRB jako osobą prawną, a prezydenci Mołdawii Vladimir Voronin i nieuznawanego Naddniestrza Igor Smirnow podpisali umowę o wzajemnym uznawaniu osób prawnych uwzględnionych w rejestrach obu jednostek politycznych. Wiceprezes banku Aleksandr Lanka uznał, że decyzja sądu miała charakter polityczny.

Holenderski Trouw pisze o nowym pomyśle polskich oszustów - coraz więcej naszych rodaków usiłuje wymienić fałszywe polskie prawa jazdy na oryginalne holenderskie. Do 1 marca służby odnotowały 50 takich przypadków. Liczba ta jest już o połowę wyższa, niż w całym poprzednim roku.

SPRAWY WEWNĘTRZNE

Aktualną sytuację wewnętrzną Polski opisuje rozlegle Magyar Nemzet z 18 kwietnia. Dziennik zwraca uwagę, że głównym celem prezydenta Kwaśniewskiego w tej kwestii jest doprowadzenie którejś z popieranych przez siebie partii do osiągnięcia 10% w najbliższych wyborach. W tym kontekście autor wymienia SLD, SdPl, UW lub nowopowstałych demokratów.

O uwikłaniu pierwszej damy w aferę Orlenu pisze chiński tygodnik Guoji Xianqu Daobao z 15 kwietnia. Małżonka prezydenta jest oskarżana o przyjmowanie dla swej fundacji niezgodnych z prawem darowizn od osób uwikłanych w skandal - pisze GXD.

O aferze Constaru piszą szwajcarski Tages-Anzeiger i niemiecka Sächsische Zeitung. Z artykułów wyłania się niekorzystny obraz polskiego przemysłu wędliniarskiego. Starachowicka "wizytówka całej branży" nie spełnia norm higieny - jak ponad połowa polskich rzeźni i zakładów mięsnych - donoszą oba dzienniki.

Andrzej Wajda będzie reżyserem filmu o zbrodni katyńskiej - pisze portugalski Diário de Notícias z 19 kwietnia. Wśród zamordowanych oficerów był ojciec reżysera, 40-letni Jakub. Tymczasem o zbrodni w rocznicę jej ujawnienia napisała także prasa chińska - m.in. Beijing Qingnian Bao i Cankao Xiaoxi. Gazety zgodnie z prawdą przedstawiły historię zbrodni oraz przybliżyły obecny kryzys w stosunkach polsko-rosyjskich, związany z odmową udostępnienia stronie polskiej akt sprawy.

Rubryka powstaje na podstawie informacji MSZ oraz własnych e-Polityki.

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę

Tego artykułu jeszcze nie skomentowano

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl