Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Artykuły - Kraj / Polska w prasie światowej / Polska w prasie światowej nr 14/2005               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

 



 
..:: Podobne Tematy
Polska w prasie światowej nr 14/2005 

02-04-2005

  Autor: Michał Potocki

Znów tematem numer jeden dla wielu gazet, przynajmniej jeśli chodzi o sytuację Polski, był konflikt dyplomatyczny z Rosją. Ponadto prasa południowoamerykańska zauważyła wniosek o ekstradycję do Polski Jana Kobylańskiego.

 

 

POLITYKA ZAGRANICZNA

Białoruska Panorama, komentując 24 marca pomysł nazwania moskiewskiej ulicy, przy której stoi ambasada Polski, imieniem Michaiła Murawjowa, zauważa, że generał był odpowiedzialny za śmierć 128 Polaków i zesłanie na Syberię kolejnych 2,5 tys. Moskwa mści się na Warszawie w odwecie za nazwanie jednego z rond imieniem Dżochara Dudajewa, wzywając władze RP do zmiany prowokacyjnej decyzji, pobudzającej bandytów do dokonywania nowych przestępstw - twierdzi Moskwa. Rossijskaja gazieta informuje 25 marca o piśmie, podpisanym przez mera Moskwy Jurija Łużkowa, wzywające warszawiaków do zmiany decyzji. "Moskwa nie planuje w tej sprawie podejmowania jakichkolwiek decyzji, dopóki nie uzyska oficjalnej odpowiedzi z Warszawy w związku nowym nazwaniem placu" - twierdzi rzecznik prasowy przewodniczącego Dumy Miejskiej Moskwy Władimira Płatonowa, jednak gdyby radni stolicy Polski nie przychylili się do prośby Moskwy, Murawjow "Wieszatiel" "nie należy do grona ulubionych bohaterów ich narodowych baśni i historycznych wspomnień" - stwierdził już osobiście Płatonow. I nie ma się czemu dziwić, że, jak podają Neues Deutschland z 30 marca, 31% Polaków postrzega Rosję jako zagrożenie.

Polska przed czasem spłaciła 31 marca swój dług wobec Niemiec - podał dwa dni wcześniej Financial Times Deutschland. Polska, korzystając z korzystnych dla siebie kursów walut, pomoże jednocześnie rządowi RFN w utrzymaniu deficytu budżetowego na poziomie nieprzekraczającym 3%.

Polskie inwestycje w obwodzie kaliningradzkim osiągnęły rekordowy poziom 9 mln USD - takie odbiegające nieco od aktualnego klimatu stosunków polsko-rosyjskich podaje Kaliningradskaja prawda z 24 marca. Gubernator obwodu Władimir Jegorow zauważył, że na bazie stoczni remontowej w Swietłym i jednej ze stoczni w Gdańsku ma powstać wspólne przedsiębiorstwo. Jeszcze w tym miesiącu w Warszawie odbędzie się konferencja w sprawie współpracy przygranicznej, na którą strona polska zaprosiła gubernatora Jegorowa. Będzie to kolejny krok w stronę zbliżenia gospodarczego obu stron; niedawno obwód podpisał z województwem warmińsko-mazurskim Plan współpracy.

Ambasador Azerbejdżanu w Polsce Vilayat Güliyev zaznaczył, że jego kraj jest szczególnie zainteresowany ukończeniem rurociągu Odessa-Brody-Gdański - podaje 29 marca bakijskie Echo. Güliyev wierzy też, że Polska popiera dążenia Azerbejdżanu do zachowania integralności terytorialnej - czyli do zjednoczenia z nieuznawanym Górskim Karabachem. "40% historycznego terytorium Polski znajduje się poza jej kontrolą i dlatego w tym kraju nasz ból jest bardzo dobrze rozumiany" - powiedział Güliyev.

Bagdadzki dziennik Al-Taakhi poinformował 29 marca o otwarciu w Krakowie Przedstawicielstwa Regionalnego Rządu Kurdystanu i Centrum Kultury Kurdyjskiej. W otwarciu przedstawicielstwa wziął udział m.in. ambasador Iraku w Polsce Walid Hamid Shiltakh oraz przedstawiciel władz kurdyjskich Zeiad Rauf.

Urugwajski El País pisze 26 marca o możliwej ekstradycji byłego konsula honorowego RP w Urugwaju i aktualnego prezesa Unii Stowarzyszeń i Organizacji Polskich w Ameryce Łacińskiej Jana Kobylańskiego. Kobylański mieszka w Punta del Este od kilkudziesięciu lat i utrzymuje bliskie kontakty z ultrakatolickim Radiem Maryja. Niegdyś był też członkiem Rady Konsultacyjnej przy Senacie RP, z której został usunięty po tym, jak IPN znalazł dokumenty świadczące, że w czasie wojny wydał co najmniej jedną żydowską rodzinę w ręce hitlerowców. Dokumenty wskazują też na współpracę z wywiadem ZSRR. "Na początku oskarżony byłem o współpracę w nazistami, później zostałem agentem Sowietów. Brakuje jeszcze oskarżenia o bycie Marsjaninem. Wszystkie te oskarżenia są absurdalne." - broni się Kobylański. Były konsul przez lata związany był z krwawym dyktatorem Paragwaju Alfredo Stroessnerem. Obecnie mieszka w Urugwaju, gdzie zajmuje się biznesem. Sfinansował też budowę kilku pomników, m.in. Fryderyka Chopina i Jana Pawła II. W organizowanych przez niego przyjęciach brała udział elita polityczno-kościelna całego regionu, m.in. b. szef SIdE (wywiad argentyński) Miguel Ángel Toma. Wszystko wskazuje na to, że rząd w Montevideo przychylnie ustosunkuje się do wniosku o wydanie Kobylańskiego.

SPRAWY WEWNĘTRZNE

The Economist z 26 marca pisze o planowanej rezygnacji premiera Marka Belki. Jego przystąpienie do mającej powstać nowej partii może odebrać wiele głosów PO i PiS, co z kolei zmniejsza znacząco szanse na powstanie po wyborach rządu silnego na tyle, aby mógł odważyć się na obniżenie wydatków budżetowych i podatków.

Rubryka jest przygotowywana na bazie informacji własnych i polskiego MSZ.

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę

Tego artykułu jeszcze nie skomentowano

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl