Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Artykuły - Świat / Afryka / Ugandyjski rząd zamknął prywatne radio               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

 



 
..:: Podobne Tematy
19-09-2007

 

20-06-2007

 

25-04-2007

 

20-09-2006

 

29-08-2006

  Uganda: Kony szuka azylu

13-08-2006

 

12-03-2006

 

+ zobacz więcej

Ugandyjski rząd zamknął prywatne radio 

28-08-2005

  Autor: Paweł Kuczma

Rząd Ugandy wydał decyzję o zamknięciu prywatnego radia 93.3 KFM, nadającego ze stolicy tego kraju, Kampali. Powodem decyzji były spekulacje na antenie radia na temat przyczyn katastrofy śmigłowca należącego do prezydenta Ugandy, Yoweriego Museveniego, na pokładzie którego zginął jego przyjaciel z czasów studenckich i wiceprezydent Sudanu, John Garang. Po jego śmierci w Sudanie wybuchły zamieszki, w których zginęło ponad 130 osób. Andrew Mwenda, dziennikarz, który wyrażał swoje wątpliwości na ten temat został aresztowany. 

 

 

Museveni zagroził zamknięciem tytułów prasowych, które będą zagrażały, jak to określił: „regionalnemu bezpieczeństwu”. Nie wymienił konkretnych tytułów, ale przedstawiciele rządu potępili wcześniej bulwarowe pismo „The Red Pepper”, za zamieszczenie informacji o postrzeleniu Granga przez rzekomych porywaczy śmigłowca. Prezydent Ugandy napomknął także o znanym publicyście Andrew Mwendzie, autorze krytycznych artykułów na temat stosunków między Ugandą a sąsiednią Rwandą. Museveni zagroził, że zamknie redakcje, które będą pisać na temat bezpieczeństwa narodowego. Słowa swego dotrzymał. Kazał zamknąć radio 93.3 KFM.

W oficjalnym liście wydanym przez Radę Nadawczą, instytucje zajmującą się funkcjonowaniem mediów w Ugandzie, napisano, iż wyemitowana przez KFM audycja „narusza minimalne standardy nadawania” zamieszczone w Ustawie o Mediach Elektronicznych z 2000 r. Rada nie podała jednak o jakie standardy chodzi i co właściwie było przyczyna zamknięcia stacji.

Dzień po zamknięciu stacji aresztowano gospodarza nadawanej w środę wieczorem audycji „Tonight with Andrew Mwenda Live”. Andrew Mwenda został oskarżony o podżeganie społeczeństwa do buntu przeciwko rządowi i prezydentowi. W nadanej 10 sierpnia audycji obarczył on ugandyjski rząd odpowiedzialnością za śmierć wiceprezydenta Sudanu, Johna Garanga. Polityk zginął w końcu lipca na pokładzie śmigłowca należącego do prezydenta Ugandy, Yoweriego Museveniego. Dziennikarz po kilkugodzinnych przesłuchaniach został umieszczony w celi razem z pięćdziesięcioma dziewięcioma zatrzymanymi.

Mwenda przeprosił za używanie „nieodpowiedniego języka”. Zaznaczył jednak, że korzystał jedynie z wolności słowa gwarantowanej mu przez konstytucję. Po kilku dniach został wypuszczony za kaucją. Po tygodniu Rada Nadawcza zezwoliła na wznowienie nadawania programu radia KFM.

Andrew Mwendzie grozi do pięciu lat więzienia i 50 tysięcy ugandyjskich szylingów kary.

Niespełna dwa lata temu, w październiku 2003 roku, rząd zamknął największy niezależny dziennik w Ugandzie, „The Monitor”( powiązany kapitałowo z radiem 93.3 KFM), ponieważ zamieszczono w nim artykuł na temat katastrofy ugandyjskiego śmigłowca podczas walk z partyzantami Armii Bożego Oporu (LRA).

„Tonight with Andrew Mwenda Live” to opiniotwórcza, cykliczna audycja radia 93.3 KFM, w której na pytania prowadzącego odpowiadają zaproszeni goście: politycy, dyplomaci, naukowcy. Yoweri Museveni, prezydent Ugandy był gościem Andrew Mwendy przed kilkoma miesiącami.

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę

Tego artykułu jeszcze nie skomentowano

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl