Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Artykuły - Świat / Sprawy globalne / Szkocja 2005: wprowadzenie               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

  
..:: Podobne Tematy
Szkocja 2005: wprowadzenie 

29-07-2005

  Autor: Jarosław Błaszczak ze Stirling

W szkockim Stirling rozpoczyna się dziś III Światowy Kongres Młodzieży, podczas którego ponad sześciuset młodych aktywistów z blisko 150 krajów będzie wspólnie pracować, bawić się i zastanawiać, jak młodzi ludzie mogą robić to, czego w głębi duszy pragnie chyba każdy z nich – zmieniać świat. e-Polityka.pl jest jedynym polskim medium, którego dziennikarze będą brać udział we wszystkich pracach Kongresu i relacjonować je na bieżąco.

 

 

Światowy Kongres Młodzieży odbywa się już po raz trzeci, ale po raz pierwszy w Europie. Pierwszy mial miejsce w 1999 na Hawajach, drugi cztery lata później w Maroku. Już wiadomo, że gospodarzami kolejnej edycji będą za dwa lata Kanadyjczycy.

Głównym organizatorem merytorycznym jest brytyjska organizacja pozarządowa Peacechild International, która stara się zachęcać młodych ludzi na calym świecie do aktywnego udziału w życiu lokalnej spoleczności. Jej glowne haslo – „Bądź zmianą” – jest również maksymą tegorocznego Kongresu.

Od strony finansowo-logistycznej gospodarzem jest Szkocka Egzekutywa, czyli autonomiczny rząd tej części Wielkiej Brytanii. Kosztem 2,5 mln funtów władze Szkocji wynajęły na potrzeby Kongresu kampus Uniwersytetu w Stirling, a także zatrudniły wyspecjalizowane firmy zajmujące się poszczególnymi kwestiami, np. systemem informatycznym, public relations czy cateringiem. Najważniejszym spośród sponsorów biznesowych jest koncern energetyczny BP, któro sfinansował podróż delegatom, którzy nie byli w stanie sami opłacić podróży do Szkocji (a niektorzy są z naprawdę daleka, o czym dalej).

Głównym zadaniem delegatów jest wypracowanie dwóch dokumentów. Pierwszy będzie zawierał postulaty młodych wolontariuszy wobec światowych rządów. Zostanie on przekazany rządowi brytyjskiemu, a zarazem prezydencji UE, który obiecał przedłożyć go podczas wrześniowej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Drugi dokument, skladający się z książki, płyty CD z materiałami radiowymi oraz DVD z filmem dokumentalnym, będzie stanowić swoisty przewodnik dla młodych z całego świata, jak mogą włączyć się do działania i zmieniać swoje otoczenie. Znajdzie się tam wiele przykładów takich działań z różnych dziedzin – wystarczy pójść w ich ślady.

W Kongresie bierze udział 600 delegatów z blisko 150 krajów. Zostali oni wybrani z ponad 5 tysięcy zgłoszeń, które napływały już od jesieni ubiegłego roku. Troje z nich to Polacy. Ponadto w Stirling pracuje ponad 40 młodych dziennikarzy. Tutaj polską reprezentację stanowią publicyści e-Polityki.pl: Ewa Dryjańska i Jarosław Błaszczak (więcej o kulisach ich pracy w specjalnym blogu). Obsługa Kongresu liczy ponad 150 osób: pracowników Szkockiej Egzekutywy, zaangażowanych firm oraz wolontariuszy.

Od dziś do końca przyszlego tygodnia Światowy Kongres Młodzieży codziennie w e-Polityce.pl.

Jeśli chcieliby Państwo przekazać coś naszym wysłannikom w Szkocji lub zadać im pytanie, prosimy o maila na adres jarek@e-polityka.pl. Także na Kongresie jesteśmy do Państwa dyspozycji.

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę

Tego artykułu jeszcze nie skomentowano

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl