Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Artykuły - Świat / Afryka / Kronika ONZ 9/2004               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

  
..:: Podobne Tematy
27-03-2005

  Kronika ONZ 8/2005 (18)

06-12-2004

  Kronika ONZ 6/2004

14-11-2004

  Kronika ONZ 3/2004

07-11-2004

  Kronika ONZ 2/2004

21-03-2005

  Kronika ONZ 7/2005 (17)

24-02-2005

  Kronika ONZ 2/2005 (12)

21-11-2004

  Kronika ONZ 4/2004

+ zobacz więcej

Kronika ONZ 9/2004 

26-12-2004

  Autor: Jarosław Błaszczak

Przedświąteczny tydzień przyniósł więcej niż zwykle pozytywnych wiadomości ze świata ONZ. Timor Wschodni wchodzi na wyboistą, ale bardzo potrzebną ścieżkę pojednania ze swoim byłym zaborcą, Indonezją. W Kosowie administracja międzynarodowa rozpoczęła przekazywanie powołanemu niedawno rządowi kontroli nad gospodarką. A Zgromadzenie Ogólne na dzień przed Wigilią zwiększyło budżety blisko 30 agendom ONZ z całego świata, bezpośrednio zajmującym się ochroną pokoju i praw człowieka.

 

 

Poniedziałek, 20 grudnia

HAITI: Zasiedzieli się u byłego prezydenta
Dopiero w poniedziałek opublikowano informację o dość niezwykłym zadaniu, które musieli wykonać w miniony piątek żołnierze Misji ONZ na Haiti (MINUSTAH). Zostali poproszeni przez tymczasowe władze tego kraju o usunięcie uzbrojonej grupy zdemobilizowanych żołnierzy z zajmowanego przez nich domu byłego prezydenta, przebywającego obecnie na emigracji, Jean'a-Bertranda Aristide'a. Początkowo pracownicy ONZ próbowali mediacji, ale wobec konsekwentnej odmowy opuszczenia budynku, byli żołnierze zostali z niego wyprowadzeni siłą.

Jednocześnie Misja przyjęła z zadowoleniem wdrożenie przez rząd tymczasowy programów adresowanych do byłych żołnierzy, polegających m.in. na wypłacaniu im zasiłków oraz pomocy w znalezieniu sobie miejsca w cywilnym życiu.

WŁOCHY: ONZ zadowolone z weta
Leandro Despouy (Argentyna), specjalny sprawozdawca ONZ ds. niezależności sędziów i prawników, z zadowoleniem przyjął decyzję prezydenta Włoch Carlo Azeglio Ciampiego o zawetowaniu ustawy reformującej włoski system sądownictwa. Despouy przesłał wcześniej prezydentowi list, w którym wyrażał swoje obawy.

Wśród zmian budzących szczególny niepokój sprawozdawcy było zwiększenie roli Ministerstwa Sprawiedliwości podczas obsadzania urzędu prokuratora generalnego, zmniejszenie kompetencji niezależnej od rządu Wyższej Rady Sądownictwa, a także wzmocnienie uprawnień władzy wykonawczej kosztem sądowniczej.

FAO: Ryżu dużo, ale wciąż za mało
Jak podała Organizacja NZ ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), produkcja ryżu w kończącym się roku wyniosła ok. 611 milionów ton, co stanowi drugi najwyższy wynik w historii. Mimo to podaż ryżu przewyższa obecnie popyt i niezbędne jest wyprzedawanie zapasów zgromadzonych w magazynach w poprzednich latach.

Rekordowe zbiory miały miejsce w USA, a także kilku krajach Afryki i Ameryki Południowej. Warunki meteorologiczne przyczyniły się do obniżenia produkcji w Azji Południowo-Wschodniej, Indiach oraz na Karaibach.

Wtorek, 21 grudnia

RADA BEZPIECZEŃSTWA: Posiedzenie na temat Afryki

Sudan
Rada uznała, że sytuacja w Sudanie ulega ciągłemu pogarszaniu, zarówno pod względem politycznym, jak i humanitarnym. Ponownie wezwała wszystkie strony konfliktu do respektowania przyjętych zobowiązań. Ponadto państwa regionu muszą się liczyć z napływem kolejnej fali uchodźców.

Liberia
Rada przedłużyła obowiązywanie sankcji wobec Liberii. Jeszcze co najmniej rok obowiązywać będzie zakaz sprzedawanii Liberii broni oraz kupowania od niej drewna. Na taki sam okres przedłużono ograniczenia w podróżowaniu nałożone na byłego prezydenta Charlesa Taylora i jego współpracowników. Na kolejne pół roku rozciągnięto natomiast embargo na import liberyjskich diamentów. Wszystkie sankcje zostaną poddane weryfikacji, z możliwością uchylenia, po upływie połowy okresu obowiązywania. Ich utrzymanie w mocy ma na celu uniemożliwienie członkom dawnej ekipy Taylora korzystanie z bogactw, jakie mogli posiąść wykorzystując nielegalnie władzę. Istnieją obawy, że mogliby wykorzystywać te zasoby dla destabilizowania wciąż kruchej sytuacji w kraju.

Etiopia - Erytrea
Rada wyraziła także swoje poparcie dla etiopskiego planu rozwiązania ciągnącego się od lat konfliktu granicznego między tym krajem a Erytreą (czytaj więcej: Kroniki nr 5 i 7/2004)

DR KONGO: ONZ tworzy strefę buforową
Siły Misji ONZ w DRK (MONUC) utworzyły 10-kilometrową strefę buforową w okolicach miejscowości Kanyabayonga, we wschodniej części kraju.

Celem powstania strefy jest oddzielenie od siebie wojsk rządowych i żołnierzy ze zbuntowanego 8. Okręgu Wojskowego. Demilitaryzacja tego obszaru pozwoli także na udzielenie pomocy ludności, która bardzo ucierpiała na ostatnich walkach. W strefie będę mogli przebywać jedynie żołnierze MONUC oraz cywile. Próba wkroczenia do niej jakiejkolwiek innej armii ma się spotkać z natychmiastową odpowiedzią Błękitnych Hełmów.

INDONEZJA - TIMOR WSCHODNI: Powstanie komisja prawdy i pojednania
Szefowie dyplomacji Indonezji i Timoru Wschodniego, Hassan Wirayda i Jose Ramos-Horta, złożyli wspólną wizytę w siedzibie ONZ w Nowym Jorku, podczas której poinformowali sekretarza generalnego o zamiarze utworzenia komisji prawdy i pojedniania, mającej wyjaśnić wszelkie okoliczności związane z kampanią przemocy, wywołaną w 1999 przez proindenyzyjskie bojówki, korzystające ze wsparcia sił rządowych Dżakarty.

Pobicia, grabieże i podpalenia, jakich dopuszczali się bojówkarze, były reakcją na referendum, w którym 79% głosujących opowiedziało się za oderwaniem się Timoru Wschodniego od Indonezji. Skutkiem tej decyzji była ogłoszona formalnie 20 maja 2002 niepodległość tego kraju.

Środa, 22 grudnia

RADA BEZPIECZEŃSTWA: Mandat UNOGBIS przedłużony
Rada przedłużyła o kolejny rok mandat Biura Wspierania Budowania Pokoju w Gwinei - Bissau (UNOGBIS), niewielkiej misji, liczącej zaledwie 14 pracowników zagranicznych (w tym zaledwie 2 wojskowych) i drugie tyle miejscowych, mającej na celu wspieranie przemian w tym afrykańskim państwie.

Jednocześnie Rada rozszerzyła nieco mandat Biura, jednak wciąż sprowadza się on do szeroko rozumianego doradztwa w dziedzinie budowy demokracji i poszanowania praw człowieka. UNOGBIS jest misją działającą całkowicie w oparciu o nieprzymuszoną wolę państwa przyjmującego - została utworzona w 1999 na prośbę samych władz Gwinei - Bissau.

KADRY: Szef gabinetu Annana przechodzi na emeryturę
Iqbal Riza (Pakistan), jeden z najbliższych współpracowników Kofiego Annana, pełniący od siedmiu lat funkcję szefa jego gabinetu, przejdzie w styczniu na emeryturę. Annan napisał w specjalnym oświadczeniu, że przyjął ponawianią wielokrotnie prośbę Rizy o zwolnienie z mieszanymi uczuciami. Decyzja ta jest o tyle zrozumiała, że Pakistańczyk ma już 70 lat.

Riza jest zawodowym dyplomatą, spędził w tym zawodzie 35 lat, najpierw w służbie zagranicznej Pakistanu, a od 1979 w ONZ. Przed objęciem funkcji szefa gabinetu sekretarza generalnego, zajmował kierownicze stanowiska m.in. w misjach w Nikaragui, Salwadorze oraz Bośni i Hercegowinie.

KOSOWO: Czas na "kosowaryzację" gospodarki
Soren Jessen-Petersen (Dania), szef Tymczasowej Administracji ONZ w Kosowie (UNMIK), zapowiedział rozpoczęcie "kosowaryzacji" gospodarki tego regionu. Zdefiniował nieznane dotąd pojęcie "kosowaryzacja" jako dążenie do takiego stanu rzeczy, bo Kosowarzy byli w większości, a pracownicy międzynarodowi w mniejszości w rozmaitych gremiach kierujących kosowską gospodarką.

Na pierwszy ogień pójdzie Rada Ekonomiczno-Podatkowa, której szefem będzie od teraz wybrany niedawno premier Kosowa. Kolejnym obszarem transferu kompetencji ma być zarządzanie lasami, stanowiącymi 25% powierzchni Kosowa. Docelowo, zmiany mają objąć także Zarząd Bankowości i Płatności, quasi-bank centralny Kosowa.

Czwartek, 23 grudnia

ONZ W INTERNECIE: ODS pod choinkę
Można żartobliwie powiedzieć, że ONZ przygotował dla internautów świąteczny prezent. I to całkiem duży, bo liczący miliony stron. Od kilku dni każdy może bezpłatnie korzystać z ODS, bazy wszelkich oficjalnych dokumentów ONZ.

Obecnie system zawiera ok. 800 tysięcy dokumentów, w tym niemal wszystkie jawne materiały, jakie wytworzyła machina ONZ od roku 1993. Bazy najważniejszych dokumentów Rady Bezpieczeństwa i Zgromadzenia Ogólnego sięgają aż do 1985. Ponadto do dyspozycji są wszystkie przyjęte od początku istnienia ONZ rezolucje głównych organów Organizacji. Baza dostępna jest pod adresem http://documents.un.org Nowe dokumenty są wprowadzane na bieżaco. Stopniowo dodawane będą także kolejne archiwalia. Według zapewnień Departamentu Informacji Publiczej ONZ, baza ma rosnąć w tempie 100 tysięcy dokumentów rocznie.

Niestety, ODS nie zawiera publikowanych przez ONZ komunikatów dla prasy (ale ich zawartość mogą Państwo wygodnie śledzić na bieżąco w naszych Kronikach) oraz bazy UN Treaty Series, zawierającej wszystkie rejesterowane w Sekretariacie ONZ umowy międzynarodowe. Za dostęp do tych ostatnich wciąż trzeba płacić.

ZGROMADZENIE OGÓLNE: Więcej pieniędzy na bezpieczeństwo
Zgromadzenie postanowiło przeznaczyć ponad 53,5 miliona dolarów z budżetu ONZ na stworzenie w ramach organizacji silnej struktury, odpowiedzialnej za bezpieczeństwo pracowników Organizacji na całym świecie. Rolę tę będzie teraz pełnił nowopowołany Departament Bezpieczeństwa i Ochrony w ramach Sekretariatu ONZ. Zgromadzenie przyznało mu 383 etaty.

ZO zwiększyło także budżety obu doraźnych międzynarodowych trybunałów karnych, a także 25 misji ONZ na całym świecie.

Piątek, 24 grudnia

W Wigilię ONZ, a w szczególności jego obie główne siedziby, położone przecież w krajach z przewagą chrześcijan, pracowały na znacznie zwolnionych obrotach. Przejawiało się to m.in. nieopublikowaniem żadnych komunikatów dla prasy, które stanowią główne źródło informacji zawartych w naszej Kronice.

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę

Tego artykułu jeszcze nie skomentowano

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl