Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Artykuły - Świat / Sprawy globalne / Świat 2004: Wstęp do cyklu               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

 



 
..:: Podobne Tematy
Świat 2004: Wstęp do cyklu 

19-12-2004

  Autor: Dział Zagraniczny

Minął kolejny rok. Niestety, znów jesteśmy starsi. Ale nie możemy narzekać: ten rok był pełen doniosłych i ciekawych wydarzeń międzynarodowych. A co najważniejsze, wśród nich było wiele korzystnych dla Polski. Już po raz drugi Dział Zagraniczny e-Polityki.pl zaprasza na przegląd najważniejszych wydarzeń ostatnich 12 miesięcy, widzianych z perspektywy naszych najlepszych publicystów. Ale na sam początek, kilka słów wprowadzenia i...

 

 

Ten rok był dla Działu Zagranicznego bardzo pomyślny. Przygotowaliśmy dla Państwa ponad 200 autorskich tekstów, co oznacza znaczny wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem. Każdy z nich (a także z tych ubiegłorocznych) jest wciąż dostępny na naszych stronach. Staraliśmy się opisywać i komentować wszystkie ważne wydarzenia międzynarodowe, ale także mówić o tych, które nie znalazły szerszego odbicia w polskich mediach. W szczególny sposób zajęliśmy się kampanią prezydencką w USA oraz nie rozstrzygniętym jeszcze ostatecznie kryzysem na Ukrainie.

Znacznie rozbudowaliśmy Kronikę Wyborczą, jedyny w polskich mediach kompleksowy przegląd głosowań przy urnach na całym świecie. Jesienią uruchomiliśmy kolejny pionierski projekt - Kronikę ONZ, stanowiącą cotygodniowy raport z działalności najważniejszej organizacji międzynarodowej świata.

Nasz dział zmieniał się także kadrowo. Obecnie coraz więcej jest wśród nas osób profesjonalnie zajmujących się polityką międzynarodową: studentów i absolwentów stosunków międzynarodowych, nauk politycznych i pokrewnych dziedzin, a także prawników czy filologów. Mamy nadzieję, że istotnie wpływa to na rzetelność naszych tekstów. Systematycznie rośnie także liczba publikowanych korespodencji zagranicznych.

Jesteśmy coraz bardziej aktywni. Wychodzimy do ludzi, przeprowadzamy kolejne wywiady i bierzemy udział w kolejnych wydarzeniach. Jest nas wszędzie coraz więcej.

Ale wszystko, co robimy, nie miałoby sensu, gdyby nie nasi Czytelnicy. To właśnie Państwo nadają sens naszej codziennej pracy. Dziękujemy, że chcą Państwo razem z nami poznawać ten najpiękniejszy, choć chyba też najbardziej skomplikowany, ze światów. Zapraszamy na kolejny rok wspólnej podróży!

Ale nim wystrzelą korki butelek szampana, podsumujmy kończący się rok. Paweł Piaskowski opowie o Europie Środkowej i Wschodniej, po raz pierwszy podzielonej granicami Unii Europejskiej. Najważniejsze wydarzenia w skrukturach UE, a także w państwach zachodnioeuropejskich, przypomni Michał Protaziuk. Ewa Dryjańska pokaże, dlaczego mieszkańcy Bliskiego Wschodu na pewno na długo zapamiętają datę 2004. Najbardziej złożonym i zróżnicowanym z kontynentów - Azją - zajmie się Michał Potocki. Wydarzenia afrykańskie skomentuje Krzysztof Wasilewski, zaś Agata Motyl i Paweł Zawada zabiorą nas na drugą stronę Atlantyku. Wszystko to klamrą spraw globalnych zamknie Marcin Szcześniak. Jarosław Błaszczak już po raz trzeci przypomni najważniejszych spośród zmarłych w minionym roku polityków. A na deser: nasz tradycyjny quiz!

A teraz to, bez czego nie może się obejść nasz Wstęp. Życzenia - jak zawsze wielojęzyczne, bo w końcu jesteśmy działem zagranicznym. Choć można mieć różny stosunek do integracji europejskiej, my wejście Polski do UE uważamy za zdecydowanie najważniejsze wydarzenie tego roku. Dlatego chcemy Państwu złożyć życzenia we wszystkich językach oficjalnych Unii Europejskiej:

(czeski):  Vesele Vanoce!
(duński): Glaedelig Jul!
(niemiecki): Froehe Weihnachten!
(estoński): Haid Joule!
(grecki - transkrypcja): Eftihismena Christougenna!
(hiszpański): Feliz Navidad!
(francuski): Joyeux Noel!
(włoski): Buon Natale!
(łotewski): Priecigus ziemassvetkus!
(litewski): Laimingu Kaledu!
(węgierski): Boldog Karácsonyt!
(maltański): Il-Milied it-Tajjeb!
(portugalski): Feliz Natal!
(słowacki): Vesele Vianoce!
(słoweński): Srecen Bozic!
(szwedzki): God Jul!
(fiński): Hauskaa Joulua!
(angielski): Merry Christmas!
(polski): WESOŁYCH ŚWIĄT !!

życzy Dział Zagraniczny e-Polityki.pl



Jutro w Artykułach-Świat kolejne wydanie Kroniki ONZ - tym razem wyjątkowo we wtorek. A już w środę pierwsze z podsumowań regionalnych w cyklu Świat 2004. Michał Potocki skomentuje wydarzenia mijającego roku w obszarze Azji i Pacyfiku.

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę

Tego artykułu jeszcze nie skomentowano

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl