Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Wywiady / Rozmowa z posłem Antonim Kobieluszem SDPL               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

 



 
..:: Podobne Tematy
Rozmowa z posłem Antonim Kobieluszem SDPL 

27-07-2004

  Autor: Antoni Kobielusz

kobieluszWśród naszych oczekiwań wobec rządu Marka Belki, na pierwszym miejscu stawiamy sprawę ochrony zdrowia i ustawy, która jest niezbędna dla nas wszystkich. SDPL poczuło się partnerem odpowiedzialnym i postanowiło wesprzeć premiera w tej najważniejszej z ustaw. Marek Balicki ma pełne nasze poparcie. 

 

 

1. Panie pośle czy po tym jak Marek Balicki ponownie został ministrem zdrowia można powiedzieć, że SDPL jest w koalicji wspierającej rząd?

  • Zdecydowanie nie, koalicja byłaby wtedy gdybyśmy podpisali porozumienie programowe. My jako SDPL mamy coś w rodzaju kontraktu z panem premierem Belką gdzie wyraźnie powiedzieliśmy czego oczekujemy. Pan Belka pozytywnie zareagował na nasze postulaty i poprzez media ogłosił że identyfikuje się z nimi. W tej sytuacji uznaliśmy, że sytuacja się zmieniła i postanowiliśmy taki rząd poprzeć. Wśród naszych oczekiwań wobec rządu Pana Belki na pierwszym miejscu stawiamy sprawę ochrony zdrowia i ustawy, która jest niezbędna dla nas wszystkich. SDPL poczuło się partnerem odpowiedzialnym i postanowiło wesprzeć premiera w jednej z najważniejszych ustaw, mianowicie ustawie zdrowotnej. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że naprawa sytuacji w służbie zdrowia jest rzeczą szalenie trudną, jednak skoro Marek Balicki postanowił podjąć to ryzyko, to my jako SDPL postanowiliśmy także udzielić jemu poparcia.

2. Czy nie uważa Pan, że sytuacja w służbie zdrowia doszła już do takiego punktu krytycznego że jeżeli Marek Balicki nie będzie miał pomysłu na służbę zdrowia to skończy się to ogólnonarodową katastrofą. Czy Marek Balicki ma ten pomysł?

  • Sytuacja jest bardzo trudna, dwa tygodnie temu SDPL zorganizowała w Katowicach pierwsze forum na temat sytuacji w służbie zdrowia. Osobą prowadzącą część merytoryczną był Marek Balicki, który dokonał dogłębnej analizy sytuacji, więc to, że został ministrem nie jest przypadkowe. Nowy minister zdrowia wie jak rozpocząć naprawę w służbie zdrowia, jednak w tym miejscu chcę jasno powiedzieć, że pierwszą rzeczą jest uchwalenie ustawy zdrowotnej. która pozwoli w pewien sposób uporządkować ten chaos. A drugą wprowadzenie zmian systemowych zmierzających do trwałej poprawy kondycji służby zdrowia. Na seminarium w Katowicach wyraźnie zostało powiedziane, że w służbie zdrowia jest za mało pieniędzy i niewątpliwie trzeba z jednej strony dążyć do zwiększenia kwot przeznaczanych na służbę zdrowia i równocześnie racjonalizować wydatki. Udzielając poparcia Markowi Balickiemu, SDPL udowodniła, że jest partią pro państwową.

3. Panie pośle opozycja mówi, że rządowy projekt nie zmienia nic w służbie zdrowia, że jest to nic innego jak gra na zwłokę. A tymczasem szpitale zaczynają się same uwłaszczać a pacjenci muszą sami płacić za usługi medyczne?

  • Projekt rządowy był na tyle zły, że w momencie pojawienia się w sejmie już było wiadome, że trzeba będzie go w sposób znaczący poprawić. Opozycja na tym projekcie nie zostawiła suchej nitki. Trzeba było szybko zareagować i SDPL uznała, że taka sytuacja wymaga szybkich działań i niezbędnych korekt. Trzeba jasno powiedzieć, że gdyby ten projekt został przyjęty w wersji pierwotnej to byłoby niekorzystne dla Polski.

4 Czy decyzja o poparciu przez SDPL premiera Belki zapadła w sposób jednomyślny? Prasa donosiła, że pewne podziały miały miejsce?

  • Po dyskusji był jeden głos przeciw. Jednak przyznaję, że była to trudna decyzja tym bardziej, że nam zależy na tym aby społeczeństwo wyraźnie nas identyfikowało, że to jest nowa formacja z nowym programem. Ale jeżeli premier Belka przyjął jako założenie swojego rządu sprawy uczciwego państwa, jeżeli rząd rozwiązał niektóre ważne kwestie społeczne, jak likwidacja starego portfela, jeżeli postulaty tego rządu znalazły swoje odzwierciedlenie w traktacie konstytucyjnym, jeżeli papież dziękował temu rządowi za upominanie się o wartości chrześcijańskie to w tym momencie diametralnie zmieniła się sytuacja na lepsze w stosunku do tego o czym premier mówił podczas ostatniego wotum zaufania.

5 W momencie powstawania SDPL padały słowa o tym, że jest to nowa formacja, która chce się odciąć od tego wszystkiego co było złe w SLD obecnie popierając rząd pana Belki dla którego zapleczem politycznym jest głównie SLD czy nie obawia się Pan, że społeczeństwo odbierze to w sposób jednoznaczny?

  • Jeżeli Pan Premier Belka będzie konsekwentnie realizował te oczekiwania , które zgłosiliśmy a one są wręcz niezbędne dla Polski w tej sytuacji

Mówimy o służbie zdrowia?

  • Mówimy o trzech sprawach, uczciwe państwo, służba zdrowia i Polska w Unii Europejskiej jeżeli te kwestie będą realizowane i rząd będzie sobie radził z innymi problemami no to ma szansę na nasze poparcie podczas wotum zaufania we wrześniu. Na razie Premier przedstawił w miarę zwarty program działań i wyszedł naprzeciw naszym oczekiwaniom wiec ma nasze poparcie do następnego wotum zaufania. Ja wiem że byłoby taniej stać z boku i recenzować każde pociągnięcie rządu ale to nie wystarcza. Chcemy być partią racjonalnie działającą na polskiej scenie politycznej. Dla nas zdobycie władzy i sprawowanie jej nie jest wartością samą w sobie. Nam nie jest potrzebne to by wchodzić w koalicje z SLD ale dla nas jest ważne to aby rząd ten czy też jakikolwiek inny rozwiązywał najpilniejsze kwestie dla Polski.

6 Czy ta zmiana w postawie SDPL nie nastąpiła w wyniku wyborów do Parlamentu Europejskiego gdzie wasza partia uzyskała raczej niski wynik, co zresztą potwierdzają ostatnie sondaże. Czy Marek Borowski z powodu niskich sondaży zdecydował się na poparcie rządu Marka Belki?

  • Na samym początku SDPL miała wysokie poparcie i było to raczej zaciekawienie nowością. I trzeba sobie jasno powiedzieć, że ten etap już minął. My od początku wiedzieliśmy, że partia racjonalna, konstruktywna , nie posługująca się populizmem musi długo pracować na swoją pozycję i jeżeli na początku była taka sytuacja, że siedmiu koordynatorów na Śląsku musiało zebrać 10 tys. podpisów poparcia, to powiem szczerze, że byłem przerażony, bo wydawało się, że mogą być z tym trudności. Okazało się że tych podpisów zebraliśmy 21 tysięcy. Wynik w wyborach do Parlamentu Europejskiego troszkę ponad 5 % to jest wynik jak najbardziej realny. Kolejne badania potwierdzają ten poziom społecznego poparcia. Płynie z tego jeden wniosek, że SDPL potrzebuje trochę czasu, żeby społeczeństwo wiedziało co to jest za formacja i jaki ma program. My nastawiamy się na długi marsz, chcemy, żeby SDPL była na polskiej scenie politycznej jak najdłużej. Budowa trwałej silnej pozycji to proces czasochłonny. Na Śląsku mieliśmy ofertę porozumienia się z SLD i UP i wystawienia do wyborów uzupełniających do senatu wspólnych kandydatów, każda partia po jednym kandydacie w każdym z trzech okręgów. Ale my szanujemy nasz elektorat i chcemy, żeby miał jasny wybór. Zresztą wybory to najlepsza weryfikacja i dowiemy się faktycznie jakie poparcie mamy tutaj na Śląsku.

7. Wracając do służby zdrowia, czy zakłada Pan taką oto sytuację, że Marek Balicki może przegrać ze swoim pomysłem na reformę?

  • Powiem uczciwie, że dużo zależy od tego ile Pan Marek Balicki będzie miał czasu na tą reformę. Trzeba na to patrzeć realistycznie co w tym czasie nowy minister zdrowia jest w stanie zrobić; może przygotować dobrą ustawę lub skorygować tą istniejącą w sposób znaczący, może zracjonalizować wydatkowanie pieniędzy, może przewidzieć pewne rozwiązania budżetowe itp. Nowy minister zdrowia powinien w końcu rozstrzygnąć kwestie za co odpowiada samorząd powiatowy i wojewódzki. Osobiście uważam że samorządowy powinny być w większym stopniu zainteresowane tym, żeby szpitale które im podlegają dobrze funkcjonowały. Ale to trzeba stworzyć odpowiednie warunki do tego aby opłacało się to i samorządom i ministerstwu zdrowia. Wreszcie trzeba rozwiązać kwestie finansowania, albo trzeba zwiększyć ilość środków, albo zracjonalizować wydatki, trzeba także rozstrzygnąć czy zwiększenie środków na służbę zdrowia ma odbyć się poprzez zwiększenie składki zdrowotnej.

8   Marszałek Sejmu Józef Oleksy powiedział, że dopóki w Sejmie nie zostanie uchwalona nowa ustawa zdrowotna to nie będzie przerwy w obradach, panie pośle będą te wakacje czy nie?                                  

  • My wakacji już zbyt wiele nie mamy, obecnie ciągle są posiedzenia Sejmu. Mamy dużo pracy chcę podkreślić, że w Sejmie są też inne ustawy, które powinny być jak najszybciej uchwalone np. moja ustawa o informatyzacji podmiotów wykonujących zadania publiczne. O ile Sejm może wygospodarować sobie 2 tygodnie przerwy to komisje sejmowe takiej komfortowej sytuacji nie mają bowiem pracują bez przerwy i pod dużą presją.

Dziękuję za rozmowę

Dla e -Polityki wywiad przeprowadził Jurand Saternus     
 

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę

Tego artykułu jeszcze nie skomentowano

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl