Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Artykuły - Kraj / Polska w Europie i na świecie / Kronika Wyborcza - Eurowybory w 2004 w Polsce               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

  
..:: Podobne Tematy
Kronika Wyborcza - Eurowybory w 2004 w Polsce 

26-06-2004

  Autor: Michał Potocki

Pierwsze, historyczne eurowybory w naszym kraju już za nami. Polscy wyborcy obsadzili 54 miejsca w 732-osobowym Parlamencie Europejskim. e-Polityka jako jedyna w Polsce ma zaszczyt przedstawić Państwu pełne ich wyniki, także w rozbiciu na okręgi wyborcze.

 

 

data: 13 czerwca 2004 r.

WYNIKI:

frekwencja 20,87% (6.258.550 spośród 29.986.109 uprawnionych do głosowania)


Grupa Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańscy Demokraci) i Europejskich Demokratów – 19 mandatów (PO, PSL)

Grupa Partii Europejskich Socjaldemokratów – 8 mandatów (SLD-UP, SdPl)

Niezrzeszeni – 16 mandatów (LPR, Samoobrona)

Grupa Unii na rzecz Europy Narodów – 7 mandatów (PiS)

Grupa Partii Europejskich Liberałów i Demokratów – 4 mandaty (UW)PARTIA PO PARTII:


PLATFORMA OBYWATELSKA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

wynik: 24,1% (1.467.775 głosów)

mandaty: 15 (Jerzy Buzek, Zdzisław Chmielewski, Małgorzata Handzlik, Stanisław Jałowiecki, Filip Kaczmarek, Bogdan Klich, Barbara Kudrycka, Janusz Lewandowski, Jan Olbrycht, Paweł Piskorski, Jacek Protasiewicz, Jacek Saryusz-Wolski, Bogusław Sonik, Zbigniew Zaleski, Tadeusz Zwiefka)


Zwycięstwo Platformy Obywatelskiej nie imponuje swymi rozmiarami. Szczególnie w okręgu warszawskim, w którym kandydat nr 1 (Paweł Piskorski) zajął dopiero czwarte miejsce, zaś PO jako partia – trzecie, powinny dać czołowej partii opozycyjnej sporo do myślenia, zwłaszcza w kontekście zbliżających się wyborów do parlamentu krajowego. Z szeregów PO wywodzi się najpopularniejszy kandydat w kraju, były premier Jezry Buzek (173.389 głosów w okręgu śląskim). Właśnie na Śląsku PO osiągnęła najlepszy rezultat – 36,01%. Wyniki były niezłe także na Pomorzu – 35,1%. Najsłabiej partia Rokity i Tuska wypadła na Podkarpaciu, gdzie zdobyła zaledwie 13,04% głosów. Jeśli PO poprawi fatalną kampanię wyborczą, ma szanse na poprawienie swego rezultatu w kolejnym głosowaniu.


LIGA POLSKICH RODZIN

wynik: 15,92% (969.689 głosów)

mandaty: 10 (Filip Adwent, Sylwester Chruszcz, Maciej Giertych, Dariusz Grabowski, Urszula Krupa, Bogdan Pęk, Mirosław Piotrowski, Bogusław Rogalski, Witold Tomczak, Wojciech Wierzejski)


Nadspodziewanie dobry wynik Ligi Polskich Rodzin zainspirował lidera partii Romana Giertycha do buńczucznych zapowiedzi samodzielnych rządów. Należy jednak zwrócić uwagę, że wyniki te nie są do końca reprezentatywne z uwagi na tragicznie niską frekwencję. Dobry wynik to rezultat profesjonalnej kampanii wyborczej, jaką LPR może się pochwalić. LPR ogłosiła, że będzie starać się o zbudowanie w Parlamencie Europejskim nowej grupy politycznej, wespół z brytyjskimi konserwatystami. Najpopularniejszym politykiem LPR okazał się Bogdan Pęk, który zajął trzecie miejsce w kraju, zdobywając w okręgu małopolsko-świętokrzyskim 105.417 głosów. Tam też (20,14%) – a także w okręgach lubelskim (22,99%) i podkarpackim (23,33%) LPR osiągnęła najlepsze rezultaty. Najmniejsze poparcie Liga ma w Warszawie – zaledwie 10,39%.


PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ

wynik: 12,67% (771.858 głosów)

mandaty: 7 (Adam Bielan, Anna Fotyga, Mieczysław Janowski, Michał Kamiński, Marcin Libicki, Wojciech Roszkowski, Konrad Szymański)


Postępujący dryf PiSu na prawo zaowocował kilka miesięcy przed wyborami wycofaniem członkostwa w Europejskiej Partii Ludowej i przeniesieniem się do Grupy Unii na rzecz Europy Narodów. W kraju kampania PiSu niespodziewanie skoncentrowała się na prezydencie Warszawy Lechu Kaczyńskim i jego wojnie wydanej próbie zorganizowania w stolicy parady gejów. Właśnie w stolicy PiS osiągnął najlepszy rezultat (22,37%), zaś jego nr 1, Michał Kamiński, zdobył 99.702 głosy. Partia nie osiągnęła pułapu 10% w pięciu okręgach – opolsko-dolnośląskim, śląskim, lubelskim, łódzkim, zaś najgorszy wynik – 8,83% – pokazują dane z okręgu kujawsko-pomorskiego.


SAMOOBRONA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

wynik: 10,78% (656.782 głosy)

mandaty: 6 (Marek Czarnecki, Ryszard Czarnecki, Bogdan Golik, Wiesław Kuc, Jan Masiel, Leopold Rutowicz)


Wynik Samoobrony z pewnością nie był dla Andrzeja Leppera wymarzonym prezentem na jego przypadające w dzień wyborczy 50. urodziny. 11% to dwukrotnie mniej, niż dawały mu sondaże przedwyborcze, a nawet trzykrotnie mniej, aniżeli osiągała ta partia jeszcze kilka miesięcy temu. Barierę 20% Samoobrona przekroczyła tylko w okręgu mazowieckim (20,2%), zaś najgorszy rezultat partia Leppera zawdzięcza wyborcom ze Śląska (6,42%) i Warszawy (3,57%). Najpopularniejszym kandydatem Samoobrony okazał się z rezultatem 43.609 głosów Marek Czarnecki z Mazowsza.


SOJUSZ LEWICY DEMOKRATYCZNEJ – UNIA PRACY

wynik: 9,35% (569.311 głosów)

mandaty: 5 (Lidia Geringer de Oedenberg, Adam Gierek, Bogusław Liberadzki, Marek Siwiec, Andrzej Szejna)


Niezły wynik wyborczy koalicji rządowej dał jej trochę wytchnienia, choć z pewnością nie jest to rezultat zapewniający wejście do Sejmu – z uwagi na niską frekwencję i tradycyjne zdyscyplinowanie lewicowego elektoratu wynik następnych wyborów może być znacznie gorszy. Koalicja najlepszy wynik osiągnęła na Śląsku (12,58%); stamtąd wywodzi się też jej najpopularniejszy kandydat Adam Gierek (69.168 głosów). Koalicyjnego progu wyborczego nie przekroczona natomiast w czterech okręgach – pomorskim (najgorzej w kraju – 6%), stołecznym, mazowieckim i świętokrzysko-małopolskim.


UNIA WOLNOŚCI

wynik: 7,33% (446.549 głosów)

mandaty: 4 (Bronisław Geremek, Jan Kułakowski, Janusz Onyszkiewicz, Grażyna Staniszewska)


Jedyni nasi reprezentanci w obozie euroliberałów w sondażach przedwyborczych balansowali na granicy progu wyborczego. Wynik okazał się nadspodziewanie dobry, zaś były szef dyplomacji Bronisław Geremek stał się drugim co do poparcia kandydatem w Polsce, zdobywając w Warszawie i okolicach 114.319 głosów. Tam też UW okazała się najsilniejsza, zdobywając aż 18,66% głosów. 5-procentowego progu wyborczego nie przekroczyła natomiast w pięciu okręgach – warmińsko-mazursko – podlaskim, mazowieckim, łódzkim i podkarpackim (w tym ostatnim zaledwie 1,92%).


POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE

wynik: 6,34% (386.340 głosów)

mandaty: 4 (Zbigniew Kuźmiuk, Zdzisław Podkański, Czesław Siekierski, Janusz Wojciechowski)


Być może to już ostatnie chwile ludowców. Mimo wystawienia na listy wyborczy niemal całego kierownictwa, PSL osiągnęło zaledwie nieco ponad 6% głosów. Zaś wyekspediowanie „naczalki” do Strasburga może oznaczać kłopoty w kierowaniu partią. Można już chyba stwierdzić, że PSLowi nie udało się zagospodarować olbrzymiej przecież rzeszy elektoratu wiejskiego. Najlepsze rezultaty ludowcy osiągnęli na Mazowszu (13,86%) oraz Lubelszczyźnie (14,28%), zaś najwięcej głosów zdobył prezes Wojciechowski z okręgu łódzkiego (28.349). W aż pięciu okręgach PSL nie przekroczyło progu, najsłabiej wypadając oczywiście w Warszawie, gdzie zdobyło 1,92% głosów.


SOCJALDEMOKRACJA POLSKA

wynik: 5,33% (324.707 głosów)

mandaty: 3 (Genowefa Grabowska, Józef Pinior, Dariusz Rosati)


SdPl zgodnie z wstępnymi wynikami nie przekroczyło 5-procentowego progu. Rozłamowcy z SLD rzutem na taśmę jednak zdołali zapewnić sobie trzy mandaty, czym znacząco poprawili swoje szanse na dłuższe zaistnienie na polskiej scenie politycznej. Sukces osobisty osiągnął były szef MSZ Dariusz Rosati, który w Warszawie pokonał m.in. kandydata Platformy Obywatelskiej, zajmując indywidualnie trzecie miejsce za 76.834 głosów. Tam też SdPl osiągnęła swój najlepszy rezultat, zdobywając 12,39% głosów. Poza Warszawą jeszcze tylko w trzech okręgach socjaldemokraci przekroczyli próg wyborczy, zaś najsłabiej wypadli na Podkarpaciu (2,92%).


UNIA POLITYKI REALNEJ

wynik: 1,87% (113.675 głosów)


Mimo odmłodzenia kierownictwa partii, UPR nie potrafi jakoś przebić się przez magiczną granicę 2%, a co dopiero zbliżyć do bariery progu wyborczego. Dla tej partii wybicie się ponad byt pozaparlamentarny to jeszcze pieśń przyszłości, mimo że nie sposób odmówić Unii jednej z najbardziej merytorycznych kampanii wyborczej. Najlepszy rezultat w kraju (3,98%) UPR zawdzięcza Januszowi Korwin-Mikkemu (22.239 głosów na Dolnym Śląsku). Unia wszędzie przekroczyła 1% poparcia, zaś najsłabszy rezultat – 1,09% – to wynik na Podkarpaciu.


NARODOWY KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW

wynik: 1,56% (94.867 głosów)


Ironicznie można stwierdzić, że jedynym osiągnięciem NKWW jest najlepszy wynik wśród komitetów obywatelskich. Niestety, lider Maciej Płażyński nie potrafił wykorzystać swego poparcia nawet w Pomorskiem, w którym jako dawny wojewoda gdański miał podówczas olbrzymie poparcie. Nie przyniosła rezultatu całkiem interesująca oferta, jeśli chodzi o dobór kandydatów. Najlepszy wynik, osiągnięte na Pomorzu 3,32% głosów – to zasługa najpopularniejszego kandydata Komitetu, Jarosława Wałęsy (6.791 głosów). W czterech okręgach poparcie dla NKWW nie przekroczyło 1%, zaś najsłabiej było w Warszawie (0,63%), i to pomimo kandydatury Bohdana Cywińskiego.


INICJATYWA DLA POLSKI

wynik: 1,45% (88.565 głosów)


Te same słowa, co do NKWW, można skierować także do liderki IdP Aldony Kameli-Sowińskiej. Fatalny wynik Inicjatywy wziął się zapewne z braku skojarzenia nazwy partii z postacią jej przewodniczącej, obdarzonej z pewnością większym zaufaniem wyborców, niż sugerowałby wynik wyborczy IdP. Najlepszy wynik Inicjatywa odnotowała w Wielkopolsce (2,74%), zaś Winibald Winkler ze Śląska to jej numer 1 (10.921 głosów). Najgorszy rezultat – 0,57% – wybory przyniosły  w Łódzkiem.


KRAJOWA PARTIA EMERYTÓW I RENCISTÓW – PARTIA LUDOWO-DEMOKRATYCZNA

wynik: 0,8% (48.667 głosów)


Koalicja KPEiR-PLD jest trzonem Federacyjnego Klubu Parlamentarnego, obdarzonego przez współposłów niezbyt chlubną nazwą „fekalia”, gdyż zrzesza po części posłów wyrzuconych ze swych poprzednich klubów za rozmaite grzeszki. Jednego liderowi PLD Romanowi Jagielińskiemu odmówić nie można – umiejętności znalezienia się w rzeczywistości polskiej sceny politycznej. Bój o Strasburg przegrany, jednak można chyba postawić spore pieniądze na to, że posła Jagielińskiego zobaczymy w parlamencie przyszłej kadencji; pytanie brzmi: z jakiej listy wystartują jego ludzie. Najlepszy wynik koalicji to zasługa łodzian (1,61%), a właściwie najpopularniejszego polityka KPEiR-PLD Krzysztofa Rutkowskiego (4.422 głosy), zaś najsłabiej wypadła ona w Warszawie (0,38% i ostrzeżenie dla kandydującego tam Jagielińskiego).


KONFEDERACJA RUCH OBRONY BEZROBOTNYCH

wynik: 0,61% (36.937 głosów)


Jedyną znaną postacią ROB był dawny lider jednego z KPNów oraz całego AWS Adam Słomka (3.648 głosów na Śląsku. Jego postać nie wystarczyła obrońcom bezrobotnych na zdobycie choćby dwóch trzecich procenta głosów. Najlepszy rezultat – 1,33% to zasługa Dolnego Śląska, a najsłabszy – 0,2% – Warszawy. ROB wystawił swych kandydatów w dziewięciu okręgach.


OGÓLNOPOLSKI KOMITET OBYWATELSKI „OKO”

wynik: 0,58% (35.180 głosów)


Komitetowi OKO zaszkodził paradoksalnie nadmiernie ostry i populistyczny atak na klasę polityczną w spotach wyborczych emitowanych w TVP. Inna sprawa, że Polska to nie Austria czy Szwecja, w której komitety obywatelskie zdobywają mandaty europejskie, zajmując nawet, jak w Austrii, trzecie miejsce w kraju. Tylko w Wielkopolsce OKO przekroczyło 1%, zaś najsłabszy rezultat – 0,34% – odnotowało w Warszawie i na Śląsku. Najwięcej głosów zdobył Wojciech Cichy z Wielkopolski (3.371).


POLSKA PARTIA PRACY

wynik: 0,54% (32.807 głosów)


Dobra nazwa, chwytliwy skrót i drugi numer list wyborczych starczył zaledwie do zdobycia 32 tys. głosów. PPP nie zagrzeje długo miejsca na polskiej scenie politycznej. Poparcie dla niej wahało się pomiędzy 0,28% w stolicy a 0,72% w pozostałej części Mazowsza. Najwięcej głosów zdobył Daniel Podrzycki ze Śląska (1.918).


ANTYKLERYKALNA PARTIA POSTĘPU „RACJA”

wynik: 0,3% (18.068 głosów)


„Racja” i jej lider Szymon Niemiec byli jednym ze współorganizatorów parady gejów i lesbijek w Warszawie. Mimo to nie zdołali zapewnić sobie miejsca w świadomości skrajnie lewicowo nastawionej części elektoratu na tyle, aby osiągnąć jakiś godny wzmiankowania rezultat. APP zarejestrowała się tylko w dwóch okręgach wyborczych – śląskim i dolnośląskim – zdobywając odpowiednio 1,39% i 1,23% głosów. Największym zaufaniem wyborcy obdarzyli startującego w tym pierwszym okręgu Henryka Kunika (4.954 głosy).


ZIELONI 2004

wynik: 0,27% (16.288 głosów)


Także połączone siły feministek, zielonych i homoseksualistów nie pozwoliły ich partii na zagospodarowanie elektoratu lewicowego. Wydaje się, że na Zielonych czas jeszcze przyjdzie, bo musi przyjść – co można stwierdzić analizując sceny polityczne większości krajów Europy Zachodniej, w których partie ekologiczne od lat mają stały, kilkuprocentowy elektorat, pozwalający na egzystowanie w roli ugrupowań parlamentarnych, często będących, jak w przypadku Niemiec, swoistym języczkiem u wagi. Zaś w Polsce Zieloni zarejestrowali się w zaledwie trzech okręgach (Warszawa, Śląsk i Dolny Śląsk), największe poparcie osiągając na Śląsku (0,87%), zaś najsłabsze w stolicy – 0,74%. Najpopularniejszym kandydatem okazał się współprzewodniczący Jacek Bożek (1.899 głosów na Śląsku).


DEMOKRATYCZNA PARTIA LEWICY

wynik: 0,09% (5.513 głosy)


DPL zdołała się zarejestrować tylko w jednym okręgu wyborczym. Jej działaczy starali się zwrócić na siebie uwagę rodaków protestami przeciwko nazwie nowopowstałej Socjaldemokracji Polskiej, a szczególnie jej skrótowi, który w ocenie DPL miał być mylący dla jej potencjalnych zwolenników. Albo był tak mylący, albo DPL to kolejna efemeryda, jakich wiele w naszym kraju. DPL zarejestrowała się bowiem tylko w okręgu zachodniopomorsko-lubuskim, zdobywając tam 1,43% głosów, z czego 2.423 otrzymał Zbigniew Goch.


RAZEM DLA PRZYSZŁOŚCI

wynik: 0,05% (2.897 głosów)


Ostatnie chwile kampanii wyborczej to dramatyczne wystąpienie liderki RdP na antenie regionalnej TVP3. Protestując przeciwko niesprawiedliwej jej zdaniem ordynacji, niemal uniemożliwiającej komitetom obywatelskim rejestrację, wezwała ona do masowego poparcia RdP w okręgu 4, jedynym, w którym RdP udało się zarejestrować. 30% w Warszawie głosów powinno mu zapewnić 5% w skali kraju… Oderwanie od rzeczywistości czy hurraoptymistyczna walka z wiatrakami…? Skończyło się na 0,44% w Warszawie i 690 głosach dla liderki komitetu Krystyny Krzekotowskiej.


NARODOWE ODRODZENIE POLSKI

wynik: 0,04% (2.546 głosów)


Narodowcy odwołujący się na swoich stronach internetowych do tradycji włoskiego faszyzmu zajęli przedostatnie miejsce. Zarejestrowano ich w dwóch okręgach – dolnośląskim (0,24%) i łódzkim (0,27%), zaś najwięcej głosów otrzymał Tomasz Perek (467 w okręgu dolnośląskim).


POLSKA PARTIA NARODOWA

wynik: 0,04% (2.510 głosów)


„Jak wyżej”, chciałoby się napisać. W Polsce partie ekstremalnej prawicy walczą między sobą o przedostatnie miejsce. PPN zarejestrowała się na w okręgu podlasko – warmińsko-mazurskim, mazowieckim i łódzkim, największe poparcie osiągając na Mazowszu (0,26%), najmniejsze zaś w Łodzi (0,2%). Najwięcej głosów otrzymała Beata Maksymiak z Mazowsza (502).


PARTIE NIEZAREJESTROWANE

Następujące partie i komitety zostały uznane wstępnie przez Państwową Komisję Wyborczą, jednak nie zdołały zebrać w ani jednym okręgu ustawowej liczby podpisów:Grupa Ludzi Kreatywnych

Komitet Wyborczy Wyborców Absolwentów Grandes Ecole AGE

Komitet Wyborczy Wyborców Krystyny Mikulanki

Młodzi do Europy

Nowa Lewica

Nowi Ludzie w Polskiej Europie

Polska Droga

Praca Zdrowie Ekologia

Racja Stanu

Śląski Komitet Wyborczy WyborcówOKRĘG PO OKRĘGUKażdy okręg jest opisany w kolejności list pod względem poparcia, zaś każdy komitet wyborczy – pod względem popularności kandydatów; liczby obok ich nazwisk oznaczają ilość głosów, jaką mogą się pochwalić.OKRĘG 1 – POMORSKIEmandaty: 2 (PO, PiS)

frekwencja: 24,04% (406.296 spośród 1.690.402 uprawnionych do głosowania)PLATFORMA OBYWATELSKA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

35,1% (142.613 głosów), 1 mandat: Janusz Lewandowski

Janusz Lewandowski 79.879, Brunon Synak 33.914, Ewa Matuska 7.289, Mariusz Słomiński 5.502, Tomasz Szymczak 3.192, Iwona Grajewska 3.088, Agnieszka Owczarczak 2.933, Jaromir Szroeder 2.577, Jarosław Kempa 2.125, Magdalena Szachmytowska 2.114LIGA POLSKICH RODZIN

13,44% (54.608 głosów)

Robert Strąk 34.425, Agnieszka Pujsza 3.910, Tomasz Górski 3.467, Hieronim Kosecki 2.515, Piotr Błaszkowski 2.209, Sławomir Niecko 2.037, Andrzej Radka 1.949, Piotr Pobłocki 1.477, Stanisław Wanke 1.354, Roman Pająk 1.265PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ

11,32% (45.973 głosy), 1 mandat: Anna Fotyga

Anna Fotyga 25.994, Hanna Foltyn-Kubicka 4.528, Andrzej Jaworski 3.799, Patryk Demski 2.209, Adam Treder 2.023, Benedykt Karczewski 1.875, Grzegorz Gaszta 1.722, Grzegorz Strzelczyk 1.681, Hanna Stolarek-Böhnke 1.175, Maciej Libiszewski 967SAMOOBRONA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

8,06% (32.750 głosów)

Bogdan Sedler 10.293, Edward Meyer 4.442, Barbara Dzietczyk 3.259, Czesław Kiernozek 3.021, Radosław Kamiński 2.796, Michał Żabiński 2.743, Roman Wołoszyn 2.295, Halina Sykała 2.152, Andrzej Kawecki 1.749UNIA WOLNOŚCI

7.45% (30.286 głosów)

Olga Krzyżanowska 25.211, Anna Bogucka-Skowrońska 2.052, Piotr Beniuszys 928, Zbigniew Kozicki 430, Andrzej Chmielecki 372, Igor Nadolski 351, Stanisław Juszczyk 296, Marian Nikel 289, Małgorzata Radłowska 223, Przemysław Bobrucki 134SOJUSZ LEWICY DEMOKRATYCZNEJ – UNIA PRACY

6% (24.390 głosów)

Joanna Senyszyn 12.861, Wojciech Lamentowicz 3.067, Ewa Serocka 2.795, Tadeusz Spychalski 1.894, Ryszard Zagłoba 1.395, Tadeusz Huciński 800, Klaudiusz Dyjas 715, Karolina Raniewicz 576, Paweł Przybecki 287SOCJALDEMOKRACJA POLSKA

5,71% (23.211 głosów)

Jerzy Młynarczyk 14.726, Lechosław Bar 3.648, Agnieszka Wrycz 1.537, Sławomir Miluski 643, Krzysztof Stopierzyński 632, Roman Koniuszek 501, Michał Olszewski 426, Andrzej Żurowski 397, Marek Dankowski 361, Tomasz Czermiński 340NARODOWY KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW

3,32% (13.495 głosów)

Jarosław Wałęsa 6.791, Marcin Pliński 3.868, Magdalena Skiba 768, Waldemar Jaroszewicz 459, Teresa Pietrzak 416, Teresa Krasowska 394, Wojciech Wojciechowski 325, Jerzy Karpiński 284, Brunon Gajewski 190POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE

2,47% (10.034 głosy)

Krzysztof Sławski 2.591, Stanisław Kalinowski 2.418, Stanisław Jank 1.030, Przemysław Rakowski 985, Krzysztof Trawicki 929, Radosław Szatkowski 632, Anna Słupska 515, Marcin Nowakowski 412, Tadeusz Keliński 327, Jacek Nosel 195UNIA POLITYKI REALNEJ

1,78% (7.249 głosów)

Kazimierz Koralewski 2.887, Krzysztof Paprocki 1.226, Andrzej Golonko 634, Elżbieta Marusik 507, Marcin Horała 489, Filip Stankiewicz 445, Krzysztof Włodarski 416, Krzysztof Haliżak 255, Aleksander Świątecki 221, Łukasz Kołak 169KRAJOWA PARTIA EMERYTÓW I RENCISTÓW – PARTIA LUDOWO-DEMOKRATYCZNA

1,07% (4.342 głosy)

Tadeusz Rocławski 1.474, Teresa Gruda 756, Krystyna Pajura 560, Henryk Bugłacki 464, Barbara Czubaczyńska 349, Gerard Kreft 206, Jacek Paszkiewicz 173, Henryk Dobosz 158, Krzysztof Choroś 112, Jarosław Krasicki 90INICJATYWA DLA POLSKI

0,83% (3.362 głosy)

Danuta Kobylińska-Walas 1.828, Aneta Walentynowicz 573, Jan Iwaszkiewicz 342, Zbigniew Szyca 286, Tomasz Jankowski 190, Eugeniusz Janowicz 143POLSKA PARTIA PRACY

0,5% (2.044 głosy)

Beata Chronowska 628, Zenon Zwara 239, Ewa Zawilińska 236, Paweł Teresiak 208, Ryszard Przybylski 187, Leszek Skowronek 162, Joanna Haba 124, Józef Kuźniarz 99, Stanisław Sajur 89, Sławomir Szuba 72OGÓLNOPOLSKI KOMITET OBYWATELSKI „OKO”

0,4% (1.608 głosów)

Krzysztof Kremky 494, Paulina Wardowska 255, Marta Skibicka 209, Zbigniew Wnuk 204, Katarzyna Zagórowicz 113, Andrzej Stachura 112, Krzysztof Łuczkiewicz 96, Janusz Justa 67, Piotr Moczorodyński 58W SKRÓCIE: do Strasburga z Pomorza wybierze się dwóch kandydatów centroprawicy. Pierwszym z nich jest Janusz Lewandowski, poseł PO, były minister prywatyzacji w rządach Jana Krzysztofa Bieleckiego i Hanny Suchockiej. PiS będzie zaś reprezentować była wiceprezydent Gdańska Anna Fotyga. Do PE nie zdołała wejść Olga Krzyżanowska, mimo sporego poparcia i relatywnie rozwiniętej kampanii wyborczej, ani poseł LPR, znany z walki z holenderskim statkiem aborcyjnym „Langenort” Robert Strąk – ten ostatni mimo tego, że jego partia dość wyraźnie pokonała Prawo i Sprawiedliwość – ot, zawiłości ordynacji wyborczej… Pomorze to tradycyjny bastion PO, któremu pomogło postawienie na elektorat kaszubski (czego dowodem wystawienie m.in. prof. Brunona Synaka, prezesa Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego). Popularności swego lidera na Pomorzu nie zdołał wykorzystać NKWW, który z ostatniego miejsca wystawił syna byłego prezydenta, Jarosława Wałęsę. Fatalny wynik osiągnęło PSL (niecałe 2,5%), zaś 8-procentowej bariery nie przekroczyła koalicja SLD-UP.OKRĘG 2 – KUJAWSKO-POMORSKIEmandaty: 1 (PO)

frekwencja: 18,69% (302.542 na 1.618.883 uprawnionych do głosowania)PLATFORMA OBYWATELSKA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

wynik: 23,2% (70.193 głosy), 1 mandat: Tadeusz Zwiefka

Tadeusz Zwiefka 26.144, Jacek Bendykowski 21.227, Joanna Wasicka 7.252, Piotr Całbecki 4.800, Krzysztof Sikora 4.515, Michał Joachimowski 2.306, Mirosław Skiba 1.264, Marek Bruzdowicz 1.212, Sławomir Kopyść 1.014, Edward Gaitkowski 459LIGA POLSKICH RODZIN

wynik: 15,28% (46.221 głosów)

Anna Sobecka 36.609, Dariusz Wałęsa 2.261, Romuald Rosiński 1.758, Marcin Wroński 1.423, Stanisław Grodzicki 1.330, Wojciech Sławiński 787, Janusz Klimek 570, Damian Rybak 548, Tadeusz Zaparuszewski 499, Piotr Siębida 436SAMOOBRONA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

wynik: 11,4% (34.483 głosy)

Waldemar Nowakowski 12.901, Artur Piotrowicz 4.668, Joanna Idczak 4.242, Sebastian Filipek-Kaźmierczak 3.797, Andrzej Pietrzak 1.915, Wiesław Rafalski 1.708, Piotr Ostrowski 1.664, Arkadiusz Wróblewski 1.419, Michał Gmys 1.276, Lech Skarbiński 893UNIA WOLNOŚCI

wynik: 10,39% (31.436 głosów)

Marian Filar 29.185, Tomasz Chyła 433, Ewa Trzcińska 349, Zenon Sikorski 309, Mirosław Krzemkowski 288, Roman Godlewski 245, Izabela Turowska 203, Elwira Bromberek 156, Piotr Sworowski 145, Mieczysław Naparty 123SOJUSZ LEWICY DEMOKRATYCZNEJ – UNIA PRACY

wynik: 10,36% (31.330 głosów)

Jerzy Wenderlich 17.885, Grażyna Ciemniak 9.001, Jakub Danielewicz 1.215, Iwona Janiak 1.166, Irena Kolesińska 875, Łukasz Kowarowski 616, Marlena Przybył 572PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ

wynik: 8,83% (26.711 głosów)

Zbigniew Girzyński 12.431, Kosma Złotowski 4.264, Ryszard Borowski 2.720, Bożena Adamska 1.799, Wiesław Milewicz 1.105, Tomasz Sibora 1.052, Anna Maćkowska 933, Arkadiusz Goszka 873, Paweł Grzybowski 840, Tadeusz Zawiasiński 694POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE

wynik: 6,7% (20.256 głosów)

Eugeniusz Kłopotek 10.850, Marek Domżała 2.529, Zbigniew Sosnowski 2.290, Marian Zieliński 991, Magdalena Wichrowska 781, Krzysztof Dąbkowski 778, Marek Kazimierski 568, Arkadiusz Pisarek 543, Jacek Nowak 525, Milena Mierzwa 401SOCJALDEMOKRACJA POLSKA

wynik: 4,69% (14.189 głosów)

Jan Mikołajczak 6.727, Arkadiusz Krygier 2.544, Joanna Kuchta 1.040, Waldemra Jędrzejczyk 1.020, Jarosław Stróżyk 696, Anita Perlikowska 615, Marcin Kraszewski 576, Alina Dobersztyn 376, Tomasz Skałecki 334, Franciszek Ostropolski 261UNIA POLITYKI REALNEJ

wynik: 1,59% (4.813 głosów)

Krzysztof Korwin-Mikke 2.085, Wojciech Nowacki 1.154, Władysław Markowski 341, Maria Kostrzewa 285, Krzysztof Pochmara 200, Wojciech Wilkowski 186, Waldemar Kwiatkowski 182, Paweł Kranc 155, Edward Fortuniak 140, Roman Puchowski 85KRAJOWA PARTIA EMERYTÓW I RENCISTÓW – PARTIA LUDOWO-DEMOKRATYCZNA

wynik: 1,17% (3.554 głosy)

Eugeniusz Wypijewski 1.071, Marek Majewski 829, Dariusz Woźniak 466, Agnieszka Wójcik 426, Andrzej Dukat 225, Zdzisław Talarczyk 211, Sławomir Szyc 201, Tadeusz Koperski 64, Zbigniew Turowiec 61INICJATYWA DLA POLSKI

wynik: 1,1% (3.327 głosów)

Piotr Radzicki 801, Grażyna Janicka 720, Leszek Karwecki 417, Krystyna Mamińska van Gijlswijk 243, Mariola Wegner 267, Zbigniew Wiśniewski 229, Adam Jankowski 204, Henryk Frąckowiak 189, Gabriel Mańkowski 172, Jacek Wiśniewski 85NARODOWY KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW

wynik: 0,68% (2.061 głosów)

Maria Śliwińska 822, Mirosław Glazik 403, Tomasz Dziki 388, Wojciech Jaranowski 322, Tomasz Borowiak 126OGÓLNOPOLSKI KOMITET OBYWATELSKI „OKO”

wynik: 0,62% (1.862 głosy)

Stefan Pastuszewski 789, Włodzimierz Zieliński 174, Jakub Kawałek 172, Marcin Wysocki 146, Piotr Jankowski 139, Wojciech Karaszewski 111, Jacek Nowak 100, Zdzisław Cisowski 88, Grzegorz Misiewicz 77, Wojciech Janiszewski 66POLSKA PARTIA PRACY:

wynik: 0,6% (1.801 głosów)

Grzegorz Kulczycki 565, Zbigniew Adamczyk 358, Sabina Wodniok 215, Arkadiusz Skalski 146, Waldemar Wolant 133, Rafał Jedwabny 117, Piotr Koszowski 71, Dariusz Cieszyński 67, Czesław Mocarski 66, Leszek Wcisło 63W SKRÓCIE: mandat z województwa otrzymał dziennikarz TVP, prawnik z wykształcenia Tadeusz Zwiefka, co było niejaką niespodzianką, gdyż powszechnie w strasburskim fotelu widziało się innego działacza Platformy, Jacka Bendykowskiego, który przeprowadził dość błyskotliwą kampanię. Ogólnie rzecz biorąc w Toruniu i Bydgoszczy nic się w związku z wyborami nie działo. Z kuriozów można wymienić trzydniową głodówkę kandydata SLD-UP Jerzego Wenderlicha w obronie cukrowni w Żninie. Indywidualnie najwięcej głosów w okręgu otrzymała związana z Radiem Maryja Anna Sobecka. Zwraca uwagę bardzo dobry wynik Unii Wolności, niezły – koalicji rządowej. SdPl znalazła się poniżej progu wyborczego. Ciekawym rezultatem popisał się startujący z list UW profesor UMK Marian Filar, na którego głosowało 93% wyborców UW.OKRĘG 3 – PODLASKIE I WARMIŃSKO-MAZURSKIEmandaty: 2 (PO, LPR)

frekwencja: 17,61% (362.476 na 2.058.081 uprawnionych do głosowania)PLATFORMA OBYWATELSKA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

wynik: 26,24% (95.106 głosów), 1 mandat: Barbara Kudrycka

Barbara Kudrycka 50.159, Krzysztof Hołowczyc 28.807, Witold Strzelec 3.731, Cezary Cieślukowski 2.845, Bożena Diaby 2.724, Jacek Piorunek 2.262, Marcin Kozłowski 1.527, Benon Gaziński 1.164, Maciej Grzechnik 965, Marek Przeździecki 952LIGA POLSKICH RODZIN

wynik: 18,19%, 1 mandat: Bogusław Rogalski

Bogusław Rogalski 32.087, Marek Wasilewski 7.842, Piotr Zaręba 4.902, Jan Jarota 4.112, Beata Antypiuk 3.423, Anna Bogdan 3.294, Katarzyna Dec 3.212, Piotr Perkowski 2.925, Zbigniew Łukaszewski 2.528, Sebastian Czajkowski 1.601SAMOOBRONA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

wynik: 12,61% (45.717 głosów)

Bolesław Borysiuk 12.031, Ewa Guzowska 8.285, Tomasz Gan 6.282, Grzegorz Majchrzak 4.463, Wojciech Babiński 3.292, Józef Wierzbiński 2.895, Zenon Zawadzki 2.801, Ewa Raduszkiewicz 2.440, Jolanta Jeznach 1.689, Dariusz Sargalski 1.539PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ

wynik: 11,15% (40.412 głosów)

Aleksander Szczygło 22.693, Jan Żochowski 2.954, Iwona Arent 2.787, Grzegorz Nowaczyk 2.632, Waldemar Pędziński 2.623, Kazimierz Romanowski 2.076, Romuald Łanczkowski 1.851, Wojciech Szadziewicz 1.503, Paweł Kowszyński 661, Tomasz Bińczak 632SOJUSZ LEWICY DEMOKRATYCZNEJ – UNIA PRACY

wynik: 8,59% (31.120 głosów)

Janusz Lorenz 16.920, Zofia Trancygier-Koczuk 5.966, Sebastian Florek 3.136, Hanna Mikulska-Bojarska 3.048, Bartosz Wojda 1.153, Tomasz Gałązka 897POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE

wynik: 5,19% (18.796 głosów)

Stanisław Żelichowski 9.385, Krzysztof Radziszewski 2.701, Wojciech Dzierzgowski 2.227, Wacław Strażewicz 1.454, Alicja Hryniewicka 1.348, Iwona Kacprzak 800, Renata Kobiela 450, Marek Trębicki 335, Piotr Płoski 296SOCJALDEMOKRACJA POLSKA

wynik: 3,67% (13.308 głosów)

Anna Buryło 4.979, Wojciech Szewko 3.649, Zbigniew Puchajda 2.062, Maja Bartoszewicz 937, Monika Wróblewska 696, Andrzej Zaborski 665, Robert Poncyliusz 229, Grzegorz Eider 91UNIA WOLNOŚCI

wynik: 3,56% (12.906 głosów)

Michał Klinger 6.668, Ewa Zakrzewska 2.013, Andrzej Kuźma 1.251, Dariusz Lis 953, Andrzej Romańczuk 474, Daniel Ołtarzewski 346, Janusz Gierulski 340, Paweł Strączek 333, Stefan Marcinkiewicz 264, Damian Sienkiewicz 264NARODOWY KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW

wynik: 1,76% (6.371 głosów)

Gniewomir Rokosz-Kuczyński 1.463, Sławomir Snarski 1.412, Paweł Pogorzelski 1.154, Lech Rutkowski 1.015, Dariusz Ciszewski 604, Lech Magrel 351, Jerzy Lach 253, Magdalena Sarata-Downar 119INICJATYWA DLA POLSKI

wynik: 1,48% (5.356 głosów)

Janusz Lewko 2.136, Janusz Nowakowski 1.024, Henryk Lelusz 798, Tomasz Wawrzyński 590, Marzena Rutkowska 318, Korneliusz Pacuda 253, Adam Rudzewicz 237UNIA POLITYKI REALNEJ

wynik: 1,13% (4.108 głosów)

Bogumił Kowszuk 1.442, Ewa Kozłowska 534, Jarosław Tałałaj 528, Wojciech Grotecki 403, Dariusz Morawski 344, Izabella Bartoszewska-Leoszko 320, Michał Mardas 281, Andrzej Bereśniewicz 139, Tomasz Jacyno 117KONFEDERACJA RUCH OBRONY BEZROBOTNYCH

wynik: 1,01% (3.667 głosów)

Janina Radomska 1.619, Marek Czarniawski 527, Krzysztof Niewiński 352, Janina Żołyniak 308, Halina Chodorowicz 245, Teresa Grus 229, Mirosław Suwiński 205, Marian Żeberek 182KRAJOWA PARTIA EMERYTÓW I RENCISTÓW – PARTIA LUDOWO-DEMOKRATYCZNA

wynik: 0,93% (3.364 głosy)

Marek Żejmo 741, Klaudiusz Sevkovic 501, Mariusz Wróbel 483, Władysław Kubiński 447, Wiesław Sawicki 366, Czesława Żbikowska-Napiórkowska 249, Marcin Skowroński 194, Mieczysław Sowul 184, Wiesław Pacho 116, Mariusz Koszuta 83OGÓLNOPOLSKI KOMITET OBYWATELSKI „OKO”

wynik: 0,86% (3.134 głosy)

Franciszek Siemieniako 1.245 głosów, Piotr Łazowski 961, Elżbieta Skowrońska 234, Jerzy Jaroszewski 229, Tomasz Miller 177, Mariusz Wąsicki 134, Szczepan Chmay 102, Włodzimierz Trzeciak 52POLSKA PARTIA PRACY

wynik: 0,65% (2.368 głosów)

Iwona Małysz 1.014, Kazimierz Lubowicki 422, Jerzy Szymański 297, Ksawery Nikody 129, Stanisław Grabowski 124, Aldona Kulpa 101, Andrzej Ziętara 99, Sławomir Król 97, Kornelia Wujakowska 85POLSKA PARTIA NARODOWA

wynik: 0,21% (772 głosy)

Iwona Zielinko 239, Karolina Surażyńska 150, Sławomir Dawidowski 111, Edward Piasecki 107, Władysław Orzechowski 98, Andrzej Parszo 67W SKRÓCIE: 2 mandaty w okręgu zostały obsadzone przez prof. Barbarę Kudrycką z Białegostoku (PO), członkinię Amnesty International i Transparency International oraz Bogusława Rogalskiego (LPR), dawnego szefa regionalnej Młodzieży Wszechpolskiej. PSL wystawiło b. ministra środowiska Stanisława Żelichowskiego, UW postawiła na prawosławnego teologa i byłego ambasadora w Bukareszcie prof. Michała Klingera, zaś Samoobrona – na Bolesława Borysiuka, byłego sekretarza Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. Poza tym region przodował pod względem egzotyczności pozostałych kandydatów – o mandat w Strasburgu ubiegali się specjalista od muzyki country Korneliusz Pacuda (IdP), rajdowiec Krzysztof Hołowczyc (PO), czy dwóch uczestników Big Brothera – Sebastian Florek (SLD-UP) i Klaudiusz Sevkovic (KPEiR-PLD). W okręgu 3 nie dziwi dobry wynik LPR, może natomiast zaskakiwać słaby wynik Samoobrony, a zwłaszcza PSL – ta druga partia w okręgu generalnie rolniczym ledwo przekroczyła 5-procentowy próg wyborczy. 8-procentowy prób dla koalicji nieznacznie przekroczył SLD-UP, zaś poza parlamentem znalazłyby się SdPl i UW.OKRĘG 4 – M. ST. WARSZAWA I POWIATY GRODZISKI, LEGIONOWSKI, NOWODWORSKI, OTWOCKI, PIASECZYŃSKI, PRUSZKOWSKI, WARSZAWSKI ZACHODNI I WOŁOMIŃSKI WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGOmandaty: 5 (PiS, UW, PO, SdPl, LPR)

frekwencja: 31,51% (652.682 na 2.071.142 uprawnionych do głosowania)PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ

wynik: 22,37% (146.012 głosów), 1 mandat: Michał Kamiński

Michał Kamiński 99.702, Ewa Tomaszewska 15.337, Janusz Kochanowski 14.968, Anna Sikora 3.921, Grażyna Ignaczak-Bandych 3.202, Jacek Piątkiewicz 2.715, Paweł Stańczyk 2.562, Romuald Gronkiewicz 1.318, Leszek Tokarczyk 1.216, Tomasz Koziński 1.071UNIA WOLNOŚCI

wynik: 18,66% (121.805 głosów), 1 mandat: Bronisław Geremek

Bronisław Geremek 114.319, Andrzej Wielowieyski 2.484, Wiktor Jędrzejewski 1.723, Magdalena Netzel 840, Maria Knothe 764, Krzysztof Popowicz 469, Antonina Żmijewska 415, Lech Kłosiewicz 408, Jan Minkiewicz 234, Andrzej Ferber 149PLATFORMA OBYWATELSKA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

wynik: 16,51% (107.789 głosów), 1 mandat: Paweł Piskorski

Paweł Piskorski 59.511, Wiesława Surażska 11.689, Andrzej Krajewski 7.583, Anna Kalinowska 6.532, Marzena Grzegorczyk 5.944, Renata Osiecka 4.274, Bartłomiej Kozłowski 3.813, Krzysztof Roszkowski 3.511, Andrzej Chołdzyński 2.663, Witold Remiszewski 2.269SOCJALDEMOKRACJA POLSKA

wynik: 12,39% (80.880 głosów), 1 mandat: Dariusz Rosati

Dariusz Rosati 76.834, Małgorzata Pacek 1.643, Piotr Skubiszewski 1.190, Roman Domański 471, Bartosz Szyke 333, Daniel Garłowski 223, Piotr Pojedynek 186LIGA POLSKICH RODZIN

wynik: 10,39% (67.796 głosów), 1 mandat: Wojciech Wierzejski

Wojciech Wierzejski 46.198, Bernard Wojciechowski 3.859, Szymon Pawłowski 3.622, Andrzej Zakrzewski 3.279, Marcin Olbrycht 2.869, Cyprian Gutkowski 2.401, Jan Engelgard 2.387, Krzysztof Motas 1.106, Daniel Pawłowiec 1.093, Mariusz Affek 982SOJUSZ LEWICY DEMOKRATYCZNEJ – UNIA PRACY

wynik: 6,27% (40.891 głosów)

Piotr Gadzinowski 24.691, Anna Skrzypek 7.967, Janusz Cieślak 4.069, Joanna Mizgała 1.162, Grzegorz Walkiewicz 1.122, Anna Uzdowska-Gacek 972, Daniel Prędkopowicz 908SAMOOBRONA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

wynik: 3,57% (23.328 głosów)

Michał Woszczerowicz 8.324, Anna Kalata 4.051, Alina Piotrowska 2.083, Krzysztof Barcikowski 1.954, Piotr Zygarski 1.851, Zygmunt Królak 1.776, Grzegorz Lizer 1.156, Monika Grabarek 1.082, Oktawian Dominik 625, Marek Jokiel 426UNIA POLITYKI REALNEJ

wynik: 2,17% (14.165 głosów)

Stanisław Wojtera 9.484, Wojciech Bartelski 852, Przemysław Zaboklicki 797, Krystyna Cybula 575, Anna Kopko 543, Krzysztof Łazarski 524, Marcin Bonicki 520, Stefan Traczyk 398, Romuald Pindelski 293, Dariusz Dereńko 179POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE

wynik: 1,92% (12.505 głosów)

Mirosław Ząbek 2.787, Piotr Galiński 1.850, Erwina Ryś-Ferens 1.830, Marcin Podkański 1.478, Ewa Wiśniewska 1.015, Artur Pozorek 762, Dariusz Grajda 741, Stanisław Wójcik 717, Andrzej Siarna 675, Sławomir Zając 650INICJATYWA DLA POLSKI

wynik: 1,32% (8.588 głosów)

Barbara Borys-Damięcka 6.892, Karol Miłkowski 362, Ryszard Bobrowski 269, Wiesława Bonisławska 203, Remigiusz Witkowski 195, Janusz Kowalski 194, Bogdan Lesyng 139, Tomasz Kostyra 134, Łukasz Krawczyk 125, Dariusz Szałkowski 75ZIELONI 2004

wynik: 0,74% (4.839 głosów)

Urszula Burkot 1.843, Magdalena Mosiewicz 899, Krystian Legierski 585, Maciej Wieczorkowski 478, Izabela Odrobińska 450, Łukasz Ciołek 400, Michał Duszak 184NARODOWY KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW

wynik: 0,63% (4.133 głosy)

Bohdan Cywiński 1.154, Andrzej Strejlau 1.142, Łukasz Broma 489, Paweł Królak 368, Helena Szczekowska 360, Krzysztof Żmijewski 288, Marek Hołubicki 168, Zbigniew Jaworski 87, Jerzy Wawrowski 77RAZEM DLA PRZYSZŁOŚCI

wynik: 0,44% (2.897 głosów)

Krystyna Krzekotowska 690, Agnieszka Bańkowska 388, Andrzej Kalwas 338, Ewa Wierzbowska 332, Kazimierz Równy 313, Dariusz Rudnicki 202, Maria Borszewska-Kornacka 194, Adam Janczewski 188, Elżbieta Dobrzańska 131, Alicja Moszyńska 121KRAJOWA PARTIA EMERYTÓW I RENCISTÓW – PARTIA LUDOWO-DEMOKRATYCZNA

wynik: 0,38% (2.487 głosów)

Roman Jagieliński 983, Stanisław Łopuszański 236, Agnieszka Tomaszewska 222, Andrzej Ziemski 218, Janusz Dyduch 186, Beata Szczytowska 181, Ewa Jaskólska 177, Witold Czernek 108, Teresa Jaroszewska-Pełka 93, Karol Kostrzębski 83OGÓLNOPOLSKI KOMITET OBYWATELSKI „OKO”

wynik: 0,34% (2.195 głosów)

Albert Światopełk-Czetwertyński 1.057, Monika Wielgosz 276, Sylwia Orzechowska 212, Waldemar Błaszczuk 150, Tadeusz Dąbrowski 145, Marcin Kujawa 97, Tadeusz Milik 81, Leszek Skwierczyński 78, Piotr Kobierski 67, Mirosław Farjaszewski 32POLSKA PARTIA PRACY

wynik: 0,28% (1.796 głosów)

Andrzej Chyłek 401, Zygmunt Wojciechowski 290, Katarzyna Turek 261, Martyna Skibniewska 183, Krzysztof Mordasiewicz 178, Patryk Ziółkowski 146, Justyna Fedorczyk 129, Dariusz Kotowski 83, Ryszard Dorf 73, Krzysztof Piorunowski 52KONFEDERACJA RUCH OBRONY BEZROBOTNYCH

wynik: 0,2% (1.303 głosy)

Ireneusz Kosmahl 278, Maria Słomińska 263, Zbigniew Szlenk 129, Józef Janik 122, Renata Aszyk 106, Jerzy Dąbrowski 106, Paula Stojanow 83, Adam Tretter 78, Jan Gulak 69, Zygmunt Skórzyński 69W SKRÓCIE: jedno można po tych wyborach powiedzieć – Warszawa zupełnie różni się od reszty kraju. UW wygrała tu z PO, SdPl – z SLD, ten ostatni wraz z Samoobroną znalazłby się poza parlamentem, PSL przegrało z UPR, zaś frekwencja przekroczyła 30%… Indywidualnie najlepszy wynik uzyskał prof. Bronisław Geremek (UW), wybitny mediewista, były szef dyplomacji, zdobywając 94% głosów oddanych na jego partię. Drugie miejsce zajął Michał Kamiński (PiS), dawny rzecznik prasowy Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego. Numer 3 w Warszawie – dla kolejnego dawnego szefa dyplomacji, rektora Wyższej Szkoły Handlu i Prawa im. Łazarskiego w Warszawie prof. Dariusza Rosatiego (SdPl). Dopiero czwarte miejsce zajął Paweł Piskorski (PO), dawny prezydent Warszawy, obdarzony jednak sporym elektoratem negatywnym. Piątki stołecznych eurodeputowanych dopełnia wicemarszałek sejmiku mazowieckiego Wojciech Wierzejski (LPR), który zasłynął groźbami pod adresem aptekarzy za sprzedawanie jednego ze środków antykoncepcyjnych oraz walką z gejami i lesbijkami. Do Strasburga nie dostali się za to poseł Piotr Gadzinowski (SLD-UP), legenda Solidarności Bohdan Cywiński (NKWW), reżyser Barbara Borys-Damięcka (IdP) oraz szczycący się więzami krwi z rodami panującymi Europy Albert Światopełk-Czetwertyński (OKO). Nie powiodło się też trenerowi piłkarskiemu Andrzejowi Strejlauowi (NKWW), dawnej łyżwiarce Erwinie Ryś-Ferens (PSL) ani szefom KPEiR (Roman Jagieliński) i UPR (Stanisław Wojtera). Kampania wyborcza w Warszawie była wyjątkowo nudna. Ożywiła ją jedynie antygejowska kampania prezydenta Lecha Kaczyńskiego, wspartego przez LPR. Po przeciwnej stronie barykady próbowali zabłysnąć Piotr Gadzinowski oraz nie startująca w okręgu 4 APP „Racja”.OKRĘG 5 – POZOSTAŁA CZĘŚĆ MAZOWIECKIEGOmandaty: 3 (Samoobrona, LPR, PSL)

frekwencja: 17,99% (353.109 na 1.962.979 uprawnionych do głosowania)SAMOOBRONA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

wynik: 20,2% (71.323 głosy), 1 mandat: Marek Czarnecki

Marek Czarnecki 43.609, Andrzej Geryk 7.277, Czesław Krakowski 5.066, Karolina Socha 2.885, Ryszard Wijas 2.698, Urszula Siedlecka-Zieja 2.655, Sławomir Kępczyk 2.643, Agnieszka Bromke 1.665, Jerzy Piasecki 1.526, Tomasz Szyjko 1.299LIGA POLSKICH RODZIN

wynik: 18,11% (63.944 głosy), 1 mandat: Dariusz Grabowski

Dariusz Grabowski 42.006, Bogusław Kowalski 8.087, Witold Bałażak 2.804, Włodzimierz Kucharski 2.384, Jerzy Chrzanowski 2.335, Waldemar Brzostek 2.202, Marek Ratyński 1.699, Arkadiusz Sowa 1.153, Adam Gucwa 746, Marian Brudzyński 528PLATFORMA OBYWATELSKA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

wynik: 15,49% (54.702 głosy)

Krzysztof Bobiński 19.892, Jolanta Korpetta-Zych 11.988, Robert Ambroziewicz 5.756, Jerzy Krupa 3.727, Iwona Lewandowska 3.434, Wojciech Chodkowski 2.427, Dariusz Szczygielski 1.970, Ryszard Krajewski 1.943, Krzysztof Strzyżewski 1.827, Waldemar Olszewski 1.738POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE

wynik: 13,86% (48.930 głosów), 1 mandat: Zbigniew Kuźmiuk

Zbigniew Kuźmiuk 17.554, Adam Struzik 11.755, Jan Borkowski 4.502, Marek Sawicki 3.946, Elżbieta Lanc 3.489, Zenon Szczepankowski 2.811, Henryk Kisielewski 2.280, Danuta Janusz 1.278, Rafał Czajkowski 800, Wiktor Szmulewicz 515PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ

wynik: 10,75% (37.947 głosów)

Marian Piłka 18.719, Małgorzata Krzyżanowska 3.618, Tadeusz Pyrcioch 3.257, Roman Kotowski 2.870, Janusz Niedziela 2.670, Tomasz Kałużyński 1.735, Kinga Ilska 1.640, Artur Marszałkiewicz 1.361, Cezary Pomarański 1.048, Marek Martynowski 1.029SOJUSZ LEWICY DEMOKRATYCZNEJ – UNIA PRACY

wynik: 6,31% (22.297 głosów)

Marian Woronin 11.045, Barbara Skałbania 3.935, Wojciech Jastrzębski 1.513, Anna Gregier 1.453, Sylwia Szwed 1.273, Anna Ziarek 1.039, Cezary Sieradzki 932, Jacek Włodyka 666, Andrzej Stefaniak 441SOCJALDEMOKRACJA POLSKA

wynik: 3,72% (13.137 głosów)

Krzysztof Toeplitz 7.949, Zygmunt Nita 1.307, Elżbieta Biernacka 1.232, Dorota Boruta 1.052, Sebastian Kozłowski 684, Teresa Chlebińska 438, Swapan Chaudhuri 278, Dariusz Myrcha 197UNIA WOLNOŚCI

wynik: 2,94% (10.379 głosów)

Agata Morgan 4.857, Zbigniew Bujak 2.989, Kamila Gasiuk 503, Agata Grzelewska 496, Jeremi Sadowski 427, Sławomir Walczuk 293, Krzysztof Dołowy 250, Paweł Pośnik 210, Krzysztof Siemienik 191, Anna Darska 163UNIA POLITYKI REALNEJ

wynik: 1,73% (6.113)

Andrzej Nowakowski 2.005, Andrzej Rosiewicz 1.249, Krzysztof Żochowski 826, Waldemar Rajca 456, Ryszard Pacak 436, Michał Fiszer 315, Adam Wielomski 269, Hubert Krukowski 250, Michał Rosołowski 155, Damian Czernik 152NARODOWY KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW

wynik: 0,89% (3.149 głosów)

Jan Rejczak 2.011, Teresa Banasiak 529, Adam Wojciechowski 228, Jerzy Kita 177, Waldemar Szajewski 132, Michał Drozdek 72INICJATYWA DLA POLSKI

wynik: 0,74% (2.605 głosów)

Alicja Zielińska 651, Józef Szabłowski 627, Paweł Gajos 385, Anna Ptak 381, Marek Michałek 334, Piotr Kot 123, Robert Rajecki 104POLSKA PARTIA PRACY

wynik: 0,72% (2.553 głosy)

Michał Janiszewski 710, Robert Wójcik 643, Izabela Sobolewska 306, Janusz Gańko 247, Iwona Głuchowska 237, Marceli Murawski 101, Adam Radziwon 91, Tadeusz Dzwilewski 89, Piotr Szczepaniec 69, Stanisław Kopcik 60KRAJOWA PARTIA EMERYTÓW I RENCISTÓW

wynik: 0,69% (2.447 głosów)

Tomasz Mamiński 1.302, Katarzyna Roman-Pękała 258, Leszek Fedorowicz 212, Edyta Malewicz 202, Adam Mroczkowski 182, Józef Pieńkowski 142, Michał Brudny 55, Leszek Kubik 54, Zdzisław Sykała 40OGÓLNOPOLSKI KOMITET OBYWATELSKI „OKO”

wynik: 0,51% (1.811 głosów)

Andrzej Kowalczyk 750, Jolanta Duch 253, Wacław Żelazo 185, Janusz Zdzieborski 161, Kinga Al Tabich 122, Ewa Olesiejuk 96,Dariusz Ilczuk 87, Marcin Jarosz 62, Magdalena Kralczyńska-Jarosz 58, Arkadiusz Batóg 37POLSKA PARTIA NARODOWA

wynik: 0,26% (912 głosów)

Beata Maksymiak 502, Katarzyna Jaśkiewicz 89, Ryszard Maliszewski 81, Romuald Sulima 76, Edward Janicki 71, Sylwester Stelmaszczyk 43, Cezary Przybyłkowski 25, Tadeusz Urbański 25W SKRÓCIE: wystarczy wyjechać kilkadziesiąt kilometrów poza Warszawę, aby znaleźć się na przeciwległym biegunie mapy wyborczej. Dość powiedzieć, że okręg 5 jest jedynym okręgiem w kraju, w którym wybory wygrała Samoobrona. Ponadprzeciętnie dobre rezultaty osiągnęło też PSL, zaś SLD-UP, SdPl i UW nie przekroczyły wymaganych dla siebie progów. Wysokie poparcie dla PSL wynikło po części z tego, że ludowcy wystawili do wyborów trzy osoby ze ścisłego kierownictwa – Zbigniewa Kuźmiuka, Marka Sawickiego i Adama Struzika. Ten pierwszy zdołał zapewnić sobie mandat europosła. Kuźmiuk jest szefem klubu parlamentarnego PSL. Z list LPR (również bardzo dobry rezultat – drugie miejsce i ponad 18% głosów) do Strasburga pojedzie ekonomista Dariusz Grabowski, zaś Samoobrona wyśle szerzej nieznanego prawnika Marka Czarneckiego, dawniej wojewodę bialskopodlaskiego i prezesa Ruchu. Do PE nie dostali się zaś m.in. b. prezes ZChN Marian Piłka (PiS), sprinter Marian Woronin (SLD-UP), publicysta Krzysztof Teodor Toeplitz (SdPl), Zbigniew Bujak (UW), prezes KPEiR Tomasz Mamiński oraz satyryk Andrzej Rosiewicz (UPR).OKRĘG 6 – ŁÓDZKIEmandaty: 4 (PO, LPR, Samoobrona, PSL)

frekwencja: 19,49% (405.601 na 2.078.974 uprawnionych do głosowania)PLATFORMA OBYWATELSKA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

wynik: 22,54% (91.331 głosów), 1 mandat: Jacek Saryusz-Wolski

Jacek Saryusz-Wolski 66.589, Ilona Orczykowska 6.404, Jan Żerek 3.515, Michał Ryszkiewicz 3.359, Rafał Wójcik 2.446, Longiniusz Łuczak 2.248, Janusz Jasiński 2.073, Aleksander Bacciarelli 2.050, Jakub Jędrzejczak 1.502, Tadeusz Sokół 1.145LIGA POLSKICH RODZIN

wynik: 16,39% (66.394 głosy), 1 mandat: Urszula Krupa

Urszula Krupa 27.901, Ryszard Bender 27.230, Jacek Adamczyk 2.055, Maria Płoszajska 2.004, Marek Ratuszniak 1.472, Jan Libera 1.235, Kryspian Przyjazny 1.213, Piotr Szadkowski 1.121, Zbigniew Caban 1.113, Elżbieta Manzel 1.050SAMOOBRONA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

wynik: 13,11% (53.120 głosów), 1 mandat: Bogdan Golik

Bogdan Golik 14.191, Zbigniew Wojtera 11.933, Piotr Szewczyk 7.555, Bogdan Lisiecki 4.258, Marek Szufliński 3.661, Joanna Ubych 3.521, Grzegorz Caban 2.968, Kazimierz Karp 2.359, Jacek Kardaszewski 1.697, Michał Drab 977POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE

wynik: 10,14% (41.089 głosów), 1 mandat: Janusz Wojciechowski

Janusz Wojciechowski 28.349, Krystyna Ozga 3.914, Wojciech Zarzycki 1.765, Włodzimierz Owczarek 1.467, Witold Witczak 1.350, Jolanta Szczypińska 1.208, Sławomir Juszczyk 1.104, Tadeusz Gajda 460, Henryk Siemiński 208SOJUSZ LEWICY DEMOKRATYCZNEJ – UNIA PRACY

wynik: 9,6% (38.878 głosów)

Mieczysław Teodorczyk 18.550, Anna Adamska 9.141, Paweł Szcześniak 3.164, Magdalena Marciniak 1.912, Jerzy Janicki 1.626, Wiesław Garstka 1.226, Aleksandra Darnowska 1.096, Krzysztof Turowski 958, Iwona Fałtyn 790, Bogdan Runowski 415PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ

wynik: 8,98% (36.404 głosy)

Paweł Zalewski 12.365, Maria Wentlandt-Walkiewicz 8.738, Małgorzata Bartyzel 5.384, Iwona Wieczorek 2.930, Jakub Wódka 1.719, Andrzej Lis 1.669, Piotr Ziółkowski 1.606, Bohdan Pilarski 705, Jerzy Loba 650, Tomasz Bekalarek 638SOCJALDEMOKRACJA POLSKA

wynik: 4,48% (18.153 głosy)

Marek Górski 7.578, Jacek Chmielnik 2.431, Katarzyna Nowakowska 2.428, Julia Kirowa-Wiśniewska 1.131, Grzegorz Leśniewicz 1.064, Andrzej Michałkiewicz 944, Ewa Minor-Łunkiewicz 793, Paweł Rozpiórski 631, Filip Bursa 630, Arkadiusz Góra 523UNIA WOLNOŚCI

wynik: 3,76% (15.251 głosów)

Cezary Józefiak 9.848, Katarzyna Lubnauer 1.406, Robert Pawlak 882, Ryszard Golański 652, Emilia Kansy-Słowińska 484, Paulina Kuźniak 459, Anna Polakow-Nejman 423, Jolanta Szarleja 422, Rafał Wawrzyńczak 365, Błażej Lenkowski 310UNIA POLITYKI REALNEJ

wynik: 2,32% (9.415 głosów)

Kacper Korwin-Mikke 8.253, Marek Wnuk 335, Andrzej Malka 253, Marcin Motylewski 157, Przemysław Chrust 120, Marcin Abramowicz 119, Krzysztof Rak 107, Zbigniew Walichnowski 71KRAJOWA PARTIA EMERYTÓW I RENCISTÓW – PARTIA LUDOWO-DEMOKRATYCZNA

wynik: 1,61% (6.535 głosów)

Krzysztof Rutkowski 4.422, Renata Nowak 833, Wiesława Wysocka 278, Grażyna Rosińska 273, Sławomir Daniłowicz 186, Bogdan Kaczmarzyk 180, Edward Grzybowski 113, Katarzyna Biernaciak 97, Paulina Komos 94, Arkadiusz Pupar 59NARODOWY KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW

wynik: 1,14% (4.635 głosów)

Michał Seweryński 2.224, Wojciech Łaszkiewicz 807, Jan Winiarski 275, Janusz Zawadzki 259, Tomasz Lenarczyk 253, Krzysztof Tronczyński 227, Krasimir Karkoszka 205, Jerzy Goryszewski 132, Wojciech Gędek 127, Piotr Radowski 126KONFEDERACJA RUCH OBRONY BEZROBOTNYCH

wynik: 1,03% (2.318 głosów)

Agata Rosiak-Mirowska 1.086, Edward Dulewicz 893, Agata Gmyrek 480, Tomasz Szymański 418, Paweł Król 368, Mariusz Michalak 274, Tomasz Orman 239, Tomasz Adamkiewicz 164, Marcin Łabiszewski 146, Robert Pogorzelec 121INICJATYWA DLA POLSKI

wynik: 0,57% (2.318 głosów)

Sławomir Owczarski 1.108, Aleksandra Szeligowska 422, Agata Owczarek 306, Janusz Ratajczyk 278, Lesław Cisłak 102, Marcin Szulc 102OGÓLNOPOLSKI KOMITET OBYWATELSKI „OKO”

wynik: 0,56% (2.270 głosów)

Rafał Kasprzyk 549, Dionizy Głowacki 468, Danuta Konieczna-Malatyńska 429, Karolina Czarnecka 201, Urszula Orłowska 201, Lech Banasik 168, Antoni Szram 133, Gryzelda Studzińska 62, Ewa Tworko 59POLSKA PARTIA PRACY

wynik: 0,42% (1.701 głosów)

Waldemar Borowski 496, Andrzej Ślipko 309, Paweł Wielechowski 246, Adam Staśkiewicz 168, Andrzej Zatorski 155, Zbigniew Dębecki 116, Eugeniusz Dziekan 82, Idzi Kończak 65, Tadeusz Gigla 34, Stefan Brzeżek 30NARODOWE ODRODZENIE POLSKI

wynik: 0,27% (1.090 głosów)

Maciej Janicki 392, Michał Flaszka 318, Tadeusz Rydz 137, Krzysztof Barkiewicz 94, Bogusław Trzeciak 80, Michał Frejno 69POLSKA PARTIA NARODOWA

wynik: 0,2% (826 głosów)

Mariusz Opala 273, Wiesław Wella 144, Piotr Witaszczyk 103, Tomasz Łukaszewski 102, Paweł Wrzesiński 78, Łukasz Cendrowicz 46, Beniamin Dworzyński 43, Zdzisław Podsiedzik 37W SKRÓCIE: poparcie dla czołowych partii w Łódzkiem było bardzo zbliżone do wyników ogólnokrajowych – jedyne wyjątki to znacząco słabszy wynik PiS i UW oraz znacznie lepszy – PSL. Indywidualnie zwyciężył, i to znaczną przewagą głosów, kandydat PO, pełnomocnik rządu ds. integracji europejskiej w latach 1991-96, b. sekretarz Komitetu Integracji Europejskiej i szef Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej, Jacek Saryusz-Wolski. Drugie miejsce zajął szef PSL Janusz Wojciechowski. Tylko nieznacznie słabsza od Wojciechowskiego (i nieznacznie lepsza od swego partyjnego kolegi Ryszarda Bendera) okazała się kandydatka LPR dr med. Urszula Krupa, zaś Samoobronę będzie w PE reprezentował wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej Bogdan Golik. Poza wymienionym Ryszardem Benderem innymi znanymi postaciami, którym się w tych wyborach nie powiodło byli aktor Jacek Chmielnik (SdPl), Krzysztof Turowski (SLD-UP), który w 1981 r. prowadził I zjazd Solidarności, Kacper Korwin-Mikke (UPR), syn Janusza oraz poseł-detektyw Krzysztof Rutkowski (KPEiR-PLD).OKRĘG 7 – WIELKOPOLSKIEmandaty: 6 (PO, Samoobrona, SLD-UP, PiS, LPR, UW)

frekwencja: 21,19% (549.917 na 2.595.256 uprawnionych do głosowania)PLATFORMA OBYWATELSKA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

wynik: 19,98% (109.861 głosów), 1 mandat: Filip Kaczmarek

Filip Kaczmarek 44.700, Michał Stuligrosz 21.329, Wojciech Ziemniak 10.116, Monika Henke 9.854, Mieczysław Augustyn 7.890, Sidonia Jędrzejewska 6.784, Janetta Niemann 2.894, Jacek Kościjański 2.265, Jerzy Jarmuszkiewicz 2.222, Henryk Józefowski 1.807LIGA POLSKICH RODZIN

wynik: 12,68% (69.703 głosy), 1 mandat: Witold Tomczak

Witold Tomczak 47.260, Mieczysława Zalewska 5.657, Jerzy Wojtaszek 3.440, Ireneusz Michalak 2.967, Przemysław Piasta 2.550, Przemysław Pawlak 2.459, Artur Kośmider 1.725, Radosław Handke 1.591, Bartosz Rzeźniczak 1.189, Piotr Gorczyński 865SOJUSZ LEWICY DEMOKRATYCZNEJ – UNIA PRACY

wynik: 11,46% (63.046 głosów), 1 mandat: Marek Siwiec

Marek Siwiec 36.985, Wiesława Ziółkowska 12.868, Rufin Sokołowski 3.381, Stanisław Jarecki 2.640, Andrzej Gawłowski 2.468, Łukasz Naczas 2.026, Izabela Dylewska 1.882, Małgorzata Matczak 796SAMOOBRONA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

wynik: 11% (60.489 głosów), 1 mandat: Jan Masiel

Jan Masiel 24.202, Agnieszka Jędryczka 6.950, Eugeniusz Koczorowski 6.210, Józef Juszkiewicz 6.158, Tadeusz Romanowicz 5.362, Rafał Adamczak 3.776, Katarzyna Marciniak-Helińska 2.856, Włodzimierz Domisiewicz 2.117, Jan Deręgowski 2.074, Eugeniusz Malengowski 784PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ

wynik: 10,43% (57.361 głosów), 1 mandat: Marcin Libicki

Marcin Libicki 40.028, Andrzej Drewniak 4.285, Lidia Czechak 3.086, Zbigniew Czerwiński 2.239, Małgorzata Szrama 2.109, Monika Bączyk 1.519, Wojciech Wośkowiak 1.169, Eleonora Ścieszka 1.128, Mariola Rakiewicz 977, Izolda Szczerbicka 821UNIA WOLNOŚCI

wynik: 10.34% (56.849 głosów), 1 mandat: Jan Kułakowski

Jan Kułakowski 50.390, Paweł Lisiewicz 2.155, Joanna Staręga-Piasek 911, Jerzy Koralewski 632, Halina Olszewska 628, Tadeusz Banach 501, Edward Szczucki 481, Maciej Kierzek 430, Artur Dembny 422, Jerzy Czech 299POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE

wynik: 6,87% (37.779 głosów)

Andrzej Grzyb 11.523, Stanisław Kalemba 10.765, Józef Gruszka 4.181, Józef Lewandowski 2.741, Edward Cyrson 2.596, Marek Tomicki 1.791, Sabina Rybakowska 1.386, Dariusz Bączkowski 1.015, Joanna Rosołek 997, Karolina Eckert 784SOCJALDEMOKRACJA POLSKA

wynik: 3,4% (18.694 głosy)

Elżbieta Smorawińska 11.739, Piotr Lasecki 1.586, Katarzyna Trzeciak 1.136, Michał Wojtalik 1.044, Karolina Pawliczak 975, Jose Florencio 895, Tomasz Jaroński 539, Joanna Kalińska 397, Tomasz Chorab 383INICJATYWA DLA POLSKI

wynik: 2,74% (15.061 głosów)

Wojciech Kaczmarek 10.616, Włodzimierz Pilarczyk 1.878, Barbara Wrzesińska 839, Tadeusz Michalski 581, Tomasz Gałka 377, Mirosław Krysiak 361, Grzegorz Asman 213, Ryszard Jankowski 196NARODOWY KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW

wynik: 2,65% (14.600 głosów)

Tomasz Sadowski 4.768, Zbigniew Trybuła 4.247, Marek Waszkowiak 2.115, Wojciech Lis 1.316, Grzegorz Piechowiak 737, Małgorzata Zarzycka 617, Jan Kaźmierczak 285, Mariusz Boniak 180, Piotr Dwornicki 172, Stefan Chojnacki 163UNIA POLITYKI REALNEJ

wynik: 1,3% (7.142 głosy)

Artur Szubert 2.875, Jacek Karpiński 817, Marta Kaczmarska 555, Edyta Błoch 507, Cezar Dubiel 494, Robert Cichowlas 450, Małgorzata Michalak 437, Przemysław Poloch 406, Andrzej Orkowski 329, Juliusz Pranke 272KONFEDERACJA RUCH OBRONY BEZROBOTNYCH

wynik: 1,16% (6.399 głosów)

Przemysław Sytek 1.692, Barbara Kociemba 1.082, Alicja Bryzoń 1.065, Maciej Jakubowski 786, Zbigniew Jakubowski 470, Radosław Paciorek 412, Tomasz Tarnowski 401, Czesław Bernat 281, Maciej Wechmann 210OGÓLNOPOLSKI KOMITET OBYWATELSKI „OKO”

wynik: 1,1% (6.070 głosów)

Wojciech Cichy 3.371, Czesław Ciesielski 753, Anna Kornowska 442, Marek Grabowski 298, Marek Pietkiewicz 264, Antoni Wierciński 257, Adam Grynhoff 244, Piotr Zalewski 199, Ludwik Wagner 147, Stanisław Zabłocki 95KRAJOWA PARTIA EMERYTÓW I RENCISTÓW – PARTIA LUDOWO-DEMOKRATYCZNA

wynik: 0,75% (4.112 głosów)

Włodzimierz Wycisk 1.332, Łukasz Stachowiak 572, Joanna Paul 563, Krzysztof Müllauer 561, Małgorzata Dukat-Grzesiak 231, Mieczysław Garstecki 199, Henryk Rajewicz 183, Bogdan Bogacki 178, Edmund Leśniewski 178, Andrzej Kiselka 115POLSKA PARTIA PRACY

wynik: 0,5% (2.759 głosów)

Mariusz Pawluk 689, Kinga Stawecka 493, Mieczysław Stachowiak 439, Krzysztof Cichy 336, Aldona Jedwabna 251, Wioletta Ucka 121, Robert Basak 93, Edward Nycz 76, Mariusz Hołda 70W SKRÓCIE: poza Platformą Obywatelską pięć pozostałych partii, które zdobyły w Wielkopolsce mandaty odnotowały bardzo podobne poparcie – 10,3-12,7%. Najlepszy okazał się kandydat UW Jan Kułakowski, obecny w Brukseli od 14 lat, w tym po 1998 r. negocjator z Unią Europejską. Drugie miejsce zajął Witold Tomczak (LPR), poseł żądający swego czasu usunięcia Andy Rottenberg z funkcji dyrektor Zachęty, apelując do niej o wyjazd do Izraela… PO będzie reprezentować szerzej nieznany dziennikarz, historyk i poseł I kandecji Filip Kaczmarek. Poseł Marcin Libicki (PiS) był swego czasu szefem polskiej delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europyw… Strasburgu, zaś Marek Siwiec (SLD-UP) doszedł w kraju do stanowiska szefa Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Z listy Samoobrony z powodzeniem startował zaś Jan Masiel – przedsiębiorca osiadły na stałe w Brukseli. Wyborów do udanych nie może natomiast zaliczyć Wiesława Ziółkowska (SLD-UP). Z listy SdPl startował dyrektor Filharmonii Poznańskiej, Brazylijczyk z pochodzenia Jose Maria Florencio.OKRĘG 8 – LUBELSKIEmandaty: 4 (LPR, Samoobrona, PO, PSL)

frekwencja: 20,66% (357.457 na 1.730.259 uprawnionych do głosowania)LIGA POLSKICH RODZIN

wynik: 22,99% (82.162 głosy), 1 mandat: Mirosław Piotrowski

Mirosław Piotrowski 48.365, Maria Sendecka 12.517, Stanisław Schodziński 5.902, Waldemar Rzepecki 4.558, Antoni Chrzonstowski 2.749, Przemysław Andrejuk 2.337, Rafał Bukowski 2.000, Reginald Kawalec 1.825, Janusz Wawerski 1.239, Michał Toporek 670SAMOOBRONA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

wynik: 15,6% (55.755 głosów), 1 mandat: Wiesław Kuc

Wiesław Kuc 13.944, Małgorzata Sadowska 13.676, Henryk Młynarczyk 4.425, Mirosław Kwiatosz 4.319, Urszula Pastuszko 3.784, Andrzej Szczepanowski 3.668, Jacek Janas 3.607, Leszek Krusiński 1.404, Dominik Denkiewicz 1.375PLATFORMA OBYWATELSKA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

wynik: 15,39% (55.017 głosów), 1 mandat: Zbigniew Zaleski

Zbigniew Zaleski 23.403, Dariusz Piątek 15.631, Wojciech Wilk 3.398, Mariola Sowińska 3.190, Mariusz Grad 2.446, Grzegorz Raniewicz 2.322, Krzysztof Samberger 1.634, Waldemar Białowąs 1.437, Jerzy Wrzesień 861, Tomasz Marzęda 695POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE

wynik: 14,28% (51.056 głosów), 1 mandat: Zdzisław Podkański

Zdzisław Podkański 22.358, Jan Kołtun 5.765, Arkadiusz Bratkowski 4.460, Tadeusz Sławecki 4.109, Franciszek Stefaniuk 3.660, Leszek Świętochowski 3.398, Ryszard Stanibuła 2.593, Janusz Szpak 2.154, Maria Jabłońska 1.381, Maria Patra 1.178PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ

wynik: 9,48% (33.904 głosy)

Paweł Poncyljusz 15.612, Małgorzata Sadurska 4.870, Krzysztof Michałkiewicz 3.466, Tomasz Szydło 2.253, Beata Mazurek 1.989, Marek Onyszkiewicz 1.834, Krzysztof Zwolan 1.331, Jan Hałabuda 937, Andrzej Wysokiński 837, Robert Gmitruczuk 775SOJUSZ LEWICY DEMOKRATYCZNEJ – UNIA PRACY

wynik: 7,03% (25.118 głosów)

Irena Kurzępa 6.575, Jacek Czerniak 4.029, Riad Haidar 3.315, Zbigniew Janowski 2.670, Łukasz Osik 1.900, Wiesław Brodowski 1.868, Bolesław Wojtoń 1.523, Barbara Sikora 1.476, Krzysztof Kornacki 1.277, Anna Iwaniuk 485SOCJALDEMOKRACJA POLSKA

wynik: 4,01% (14.336 głosów)

Zofia Dobrzańska-Czernicka 6.446, Jacek Gallant 2.422, Maciej Baranowski 1.007, Grzegorz Teresiński 971, Anna Ososińska 689, Jakub Osina 660, Krzysztof Chojnacki 641, Agnieszka Malinowska 584, Ryszard Pluta 525, Kamil Zinczuk 391UNIA WOLNOŚCI

wynik: 2,23% (7.959 głosów)

Piotr Cywiński 4.556, Agnieszka Pawłowska 1.511, Jakub Wróblewski 681, Anna Adach 238, Monika Niedzwiecka 221, Dariusz Boruch 211, Monika Chołdzyńska 192, Grzegorz Dolecki 151, Przemysław Szajdziuk 127, Rafał Rutyna 71NARODOWY KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW

wynik: 2,02% (7.230 głosów)

Józef Bergier 3.283, Zbigniew Dżugaj 1.046, Leszek Gorgol 619, Elżbieta Kurzępa 609, Mateusz Orzechowski 574, Władysław Kobielski 545, Cezary Uściak 255, Jolanta Kozak 237, Ireneusz Włoch 62UNIA POLITYKI REALNEJ

wynik: 1,35% (4.814 głosów)

Wojciech Naja 2.047, Łukasz Kluska 692, Piotr Jankowski 656, Leszek Polakowski 434, Maria Klimkowska 317, Włodzimierz Rębiś 202, Maciej Ulita 198, Arkadiusz Olichwiruk 183, Lubomir Bujała 85INICJATYWA DLA POLSKI

wynik: 0,93% (3.310 głosów)

Andrzej Ciołko 1.519, Lech Lejwoda 405, Tomasz Wójtowicz 404, Janusz Fijewski 293, Andrzej Ochal 254, Andrzej Mituła 164, Mirosław Maziarz 138, Edward Cichosz 133OGÓLNOPOLSKI KOMITET OBYWATELSKI „OKO”

wynik: 0,61% (2.187 głosów)

Anna Paschke 1.057, Jerzy Janiszewski 411, Agnieszka Magdziarz 205, Mariusz Szafraniec 151, Tomasz Kossowski 123, Marlena Winiarczyk 115, Michał Szawuła 79, Wasyl Władyka 46KRAJOWA PARTIA EMERYTÓW I RENCISTÓW – PARTIA LUDOWO-DEMOKRATYCZNA

wynik: 0,61% (2.171 głosów)

Stanisław Duszak 727, Teofil Głębocki 311, Iwona Skikiewicz-Iłowiecka 229, Paweł Parafiniuk 206, Andrzej Rumiński 192, Sławomir Słomka 173, Andrzej Szadura 135, Wiesław Sapko 116, Ireneusz Karolak 82POLSKA PARTIA PRACY

wynik: 0,54% (1.922 głosy)

Andrzej Borys 520, Wacław Szymonik 352, Aneta Kołaczkowska 238, Krzysztof Czarnocki 230, Zbigniew Kowalski 190, Marek Biernat 134, Władysław Zerndt 123, Andrzej Turlewicz 94, Bogdan Włodowski 41KONFEDERACJA RUCH OBRONY BEZROBOTNYCH

wynik: 0,34% (1.226 głosów)

Artur Wójtowicz 355, Elżbieta Postulka 215, Sławomir Komar 150, Adam Ligięza 111, Jacek Pawłowski 107, Jerzy Pluta 106, Krzysztof Marciszuk 74, Marek Morawik 54, Paweł Łuszcz 32, Jan Gorczowski 22W SKRÓCIE: dwa czołowe miejsca na Lubelszczyźnie zajęły LPR i Samoobrona. Niezły wynik zanotowało tradycyjnie PSL, słabszy – PO, zaś wręcz fatalnym rezultatem zakończyły się eurowybory dla Unii Wolności. Zdecydowanym zwycięzcą indywidualnym został profesor historii Mirosław Piotrowski, poza tym do Strasburga wyjadą: biznesmen Wiesław Kuc (Samoobrona), profesor psychologii Zbigniew Zaleski (PO) oraz wiceprezes PSL Zdzisław Podkański. Nie udało się przekonać do siebie wyborców bizneswoman, oskarżonej o współudział w korupcji Małgorzacie Sadowskiej (Samoobrona), siatkarzowi Tomaszowi Wójtowiczowi (IdP), monarchiście Łukaszowi Klusce (synowi Romana; UPR) i Pawłowi Poncyljuszowi (PiS).OKRĘG 9 – PODKARPACKIEmandaty: 2 (LPR, PiS)

frekwencja: 21,59% (348.674 na 1.614.976 uprawnionych do głosowania)LIGA POLSKICH RODZIN

wynik: 23,33% (81.342 głosy), 1 mandat: Filip Adwent

Filip Adwent 28.311, Andrzej Zapałowski 25.010, Elżbieta Dzierżak 6.407, Mieczysław Maziarz 4.644, Robert Pluta 4.228, Grzegorz Gościński 3.102, Janusz Kołodziej 3.046, Leokadia Popek 2.983, Jarosław Brenkacz 2.251, Janusz Ramski 1.360PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ

wynik: 19,08% (66.530 głosów), 1 mandat: Mieczysław Janowski

Mieczysław Janowski 31.192, Kazimierz Jaworski 20.067, Andrzej Ćwierz 3.033, Maria Machowicz 2.611, Dariusz Kłeczek 2.317, Krzysztof Majcher 2.235, Ewa Draus 1.720, Małgorzata Ciepiela 1.636, Waldemar Szumny 935, Janina Sobczak-Kowalak 784PLATFORMA OBYWATELSKA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

wyni

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę

Tego artykułu jeszcze nie skomentowano

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl