Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Artykuły - Świat / Sprawy globalne / Światowy Dzień Uchodźcy               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

 



 
..:: Podobne Tematy
Światowy Dzień Uchodźcy 

22-06-2004

  Autor: Ewa Dryjańska

"Uchodźca to osoba, która z uzasadnionej obawy przed prześladowaniem z powodu rasy, religii, narodowości, poglądów politycznych lub przynależności do określonej grupy społecznej przebywa poza granicami państwa, którego jest obywatelem i z powodu tych obaw nie może lub nie chce korzystać z ochrony tego państwa"(Konwencja Genewska z 1951 r.). Dwudziestego czerwca po raz dziesiąty w Polsce obchodzono Dzień Uchodźcy.

 

 

W Warszawie odbyły się z tej okazji dwie bezpłatne imprezy: jedna o charakterze edukacyjnym z wykładami i projekcjami filmów dokumentalnych, prowadzona przez członków Amnesty International, w Domu Kultury "Śródmieście" oraz druga, która miała charakter festynowo-koncertowy w Parku Kultury na Powiślu, o której oprawę zadbały m.in: UNHCR, Amnesty International, PCK, Stowarzyszenie "Jeden Świat" i inne organizacje wolontariackie. Oprócz uczestnictwa w koncertach muzyki z całego świata można było skosztować potraw z różnych regionów świata, obejrzeć pokaz mody z krajów uchodźców oraz obejrzec galerię prezentującą sylwetki najsławniejszych z nich m.in: Alberta Einsteina, Marleny Dietrich czy Madelaine Albright. Zadbano również o najmłodszych: wolontariusze ze Stowarzyszenia "Jeden Świat" przygotowali dla nich bajki i przysłowia z różnych stron świata.      

unhcr1

Choć pogoda nie dopisała , co jakiś czas racząc obecnych deszczem, nie była w stanie zepsuc panującego na imprezie radosnego nastroju.Wytworzył się on głównie, dzięki przybyłym z ośrodków z całego kraju radośnie bawiącym się uchodźcom. Niestety wydawało się, że jest ich więcej niż zgromadzonych tam warszawiaków. z pewnością o dosyć niskiej frekwencji zaważył też brak informacji w większości mediów. Nie wpłynęło to jednak na jakość widowiska oraz powszechnie panującą atmosferę tolerancji i otwartości.

Spośród uchodźców najwięcej było Czeczenów i Somalijczyków. Oprócz m.in. występów kapeli klezmerskiej i pokazu capoeiry byli oni główną atrakcją obchodów. Bawili się razem w rytmie afrykańskich bębnów, prezentując na przemian czeczeńskie i somalijskie tańce, zafascynowani obcym folklorem. Patrząc na Somalijczyka tańczącego "po czeczeńsku" można było odnieść wrażenie, że tak naprawdę nie istnieją podziały na rasy, kultury czy religie.

unhcr4

Familijny, radosny nastrój wbrew pozorom korespondował z tym, co do przekazania mieli organizatorzy, pragnący uwrażliwić ludzi na problem uchodźctwa. Wypowiedziała się również Janina Ochojska. Apelowała o pomoc dla uchodźców poruszona tym, co widziała w Czeczenii, przebywając tam z ramienia Polskiej Akcji Humanitarnej.

Festyn uatrakcyjnił swym występem także Mamadou Diouf - popularny bębniarz i DJ z Senegalu. Wcześniej występował w telewizyjnym spocie reklamowym, który miał na celu otwarcie Polaków na kwestię uchodźców.

unhcr2

W skali globalnej problem uchodźctwa został zauważony dopiero po II wojnie światowej. Wielkie przemieszczenia ludności spowodowane konfliktem zrodziły potrzebę utworzenia międzynarodowej organizacji, która objęłaby opieką uciekinierów i wysiedlonych. W tym celu Zgromadzenie Ogólne ONZ powołało w 1950 roku Biuro Wysokiego Komisarza ds. Uchodźców (UNHCR). Zadaniem organizacji miało być przesiedlenie 1.2 miliona Europejczyków, którzy zostali wypędzeni z domów podczas II wojny światowej. UNHCR uzyskal trzyletni mandat , aby zrealizować to zadanie. Od tego czasu, mandat UNHCR odnawiany jest co pięć lat. Obecnie organizacja otacza opieką 21.8 mln ludzi. Warto jednak odnotować, że nie jest to nawet połowa uchodźców. Około 80% z nich to kobiety i dzieci, które do opuszczenia macierzystego kraju zmusiły prześladowania, wojna bądź głód. Ludzie ci są tak zdeterminowani, że częstokroć płacą życiem próbując nielegalnie bądź legalnie przedostać się do "normalnych krajów". Niestety przepisy antyimigracyjne szczególnie w krajach wysoko rozwiniętych w większości przypadków pozbawiają ich tej możliwości. W Polsce, która od 10 lat jest stroną Konwencji Genewskiej z 1951 r. o statusie uchodźcy, poprosiło o status uchodźcy w sumie ponad 20 tysięcy osób, z których otrzymało go niespełna 1500!

unhcr2

Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców Ruud Lubbers powiedział niedawno: "Każdy dzień na wygnaniu to o jeden dzień za dużo. Dlatego Dzień Uchodźcy powinien być dla nas wszystkich okazją do refleksji: jeśli uchodźcy nie tracą nadziei, my też nie możemy".

źródło zdjęć: warszawskie przedstawicielstwo UNHCR

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę

Tego artykułu jeszcze nie skomentowano

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl