Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Aktualności / Ukraina wycofuje wojska z Iraku               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

 



 
..:: Podobne Tematy
12-12-2004

  Kronika ONZ 7/2004

28-11-2004

  Kronika ONZ 5/2004

25-03-2003

 

24-02-2003

  Ukraina a wojna z Irakiem

06-01-2012

  Azyl w Czechach?

08-01-2011

 

13-11-2010

 

+ zobacz więcej

Ukraina wycofuje wojska z Iraku 

18-03-2005

  Autor: Piotr Kuspyś

Podobnie jak w wielu innych krajach europejskich tak i na Ukrainie zbrojna interwencja Stanów Zjednoczonych w Iraku nie cieszyła się poparciem ze strony społeczeństwa. Również na forum parlamentarnym udział ukraińskich wojsk w powojennej operacji pokojowej był kwestią drażliwą, uzależnianą przez środowiska opozycyjne od posunięć ONZ. Pomimo potępienia przez parlament i władze w Kijowie zbrojnej agresji na Irak, po zakończeniu działań wojennych Ukraina wysłała swoje wojska wyłącznie jako oddziały stabilizacyjne.

 

 


Na początku marca tego roku Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, pod przewodnictwem Wiktora Juszczenki, podjęła decyzję o wyprowadzeniu ukraińskich wojsk z Iraku. W przyjętym dokumencie Rada zobowiązała rząd do podjęcia niezbędnych procedur formalnych związanych z wyprowadzeniem kontyngentu, poprzez zawarcie odpowiednich porozumień z rządami Iraku, Polski i Stanów Zjednoczonych oraz z władzami wielonarodowych sił w Iraku.

W Wielonarodowej Dywizji pod polskim dowództwem dotychczas znajdowało się 1 600 ukraińskich żołnierzy. 15 marca na Ukrainę wróciła pierwsza 137-osobowa grupa Ukraińców. Zgodnie z uzgodnionym kalendarzem wyprowadzenia sił z Iraku kolejna grupa ponad pięciuset osób zostanie wycofana w maju. Ukraina planuje do końca października tego roku wyprowadzić wszystkich swoich żołnierzy.

Władze w Kijowie zdecydowały się na wycofanie wojsk jeszcze na początku stycznia br. po tragicznej śmierci ośmiu ukraińskich żołnierzy. Ogółem w trakcie misji od września 2003 roku zginęło 17 Ukraińców, a ponad 40 zostało rannych. Po styczniowej śmierci takiej grupy osób, na wniosek Rady Najwyższej, Leonid Kuczma podpisał rozporządzanie w sprawie wycofania ukraińskiego kontyngentu.

Podjętą decyzję Rada Bezpieczeństwa uzasadnia tym, iż zostały osiągnięte cele wytyczone przez Ukrainę jeszcze przed wysłaniem swoich żołnierzy do Iraku. Oprócz tego ostatnie wydarzenia w Iraku przemawiają za inną formą ukraińskiej obecności w procesie stabilizacyjnym tego kraju. Wezwaniem na dzień dzisiejszy dla Ukrainy jest realizacja projektów gospodarczych i humanitarnych, co w pełni odpowiada jej interesom narodowym.

Kwestia iracka ma także swoje uzasadnienie "prezydenckie". Ukraińskie społeczeństwo, jak większość obywateli różnych państw, nie przychylnie przyjęło decyzję o militarnej obecności swojego kraju w Iraku. Nie miało to jednak żadnego wpływu na decyzję polityczną, gdyż nikt nie liczył się ze zdaniem obywateli. Teraz sytuacja zmieniła się. Po ostatnich wyborach władze w Kijowie jak i samo społeczeństwo ukraińskie przekonały się, że obywatel nie tylko ma głos, ale i siłę. Jest to istotny argument dla Wiktora Juszczenki przemawiający za wywiązaniem się z obietnic przedwyborczych, które między innymi zawierały rezygnację z militarnej obecności w Iraku.

Autor jest ekspertem Instytutu Badań nad Stosunkami Międzynarodowymi w Warszawie.

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę

Tego artykułu jeszcze nie skomentowano

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl