Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Aktualności / Sejm-podatki-debata               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

 



 
..:: Podobne Tematy
24-01-2007

 

17-09-2007

  Ryk opozycji

18-04-2007

  Polityczny los Marka Jurka

14-02-2007

 

26-10-2006

 

12-10-2006

 

11-10-2006

 

+ zobacz więcej

Sejm-podatki-debata 

25-10-2006

  Autor: Anna Maria Sierpińska
Prawo i Sprawiedliwość przekonuje, że zmiany w przyszłorocznych podatkach są korzystne dla podatników. Opozycja twierdzi, że nie poprawiają one systemu podatkowego. W Sejmie odbyło się drugie czytanie projektów ustaw w tej sprawie - głosowanie w piątek.

 

 

Szefowa komisji finansów publicznych Aleksandra Natalli-Świat podkreśliła, że w przyszłym roku podatnicy zapłacą fiskusowi mniej. Dodała, że zmiany, analizowane w jednostkowej formie mogą się wydawać niewielkie, natomiast w skali ogólnokrajowej, stanowią ogromną zmianę.

Platforma Obywatelska uważa, że w Polsce podatki są wysokie i skomplikowane, a rządowe propozycje zmian tego nie naprawiają. Poseł Platformy Zbigniew Chlebowski zaznaczył, że jego partia składa kilka poprawek do ustaw podatkowych. Chce między innymi wprowadzenia dwóch stawek podatkowych i wyższego progu podatkowego od 2007 roku. Dodał, że taką samą propozycję składał PiS w czasie kampanii wyborczej do parlamentu. Zbigniew Chlebowski przypomniał, że były premier Kazimierz Marcinkiewicz w expose mówił, że Polacy będą płacić niższe podatki od 1. stycznia 2007. roku.

SLD twierdzi, że Sejm, wprowadzając zmiany podatkowe, powinien skupić się na osobach o najniższych zarobkach. Posłanka Sojuszu Anita Błochowiak powiedziała, że poprawki wniesione przez jej klub dotyczą między innymi ulg na leki i korzystania z prywatnej opieki medycznej oraz zmniejszenia podatków dla najuboższych. Zdaniem posłanki właśnie tak powinien wyglądać sprawiedliwy system podatkowy i sprawiedliwa Polska.

Posłanka Samoobrony Renata Beger podkreśliła, że należy ustalić taki poziom obciążeń podatkowych, który nie będzie hamował wzrostu gospodarczego. Zaznaczyła, że Samoobrona ma inną wizję systemu podatkowego, jednak poprze rządowe projekty jego zmian. Renata Beger podkreśliła, że popierając tą propozycję, Samoobrona wypełnia swoje zobowiązania koalicyjne.

Również Liga Polskich Rodzin uważa, że proponowane przez rząd zmiany w podatkach nie są rewolucyjne, jednak upraszczają system podatkowy. Bogusław Sobczak z LPR zwrócił uwagę, że prace nad zmianami podatkowymi były prowadzone pospiesznie ze względu na złą atmosferę polityczną. Dodał też, że ograniczenia budżetowe zmusiły Ligę do zredukowania zakresu, proponowanych przez ugrupowanie, istotnych zmian w prawie podatkowym.

Sejmowa komisja finansów publicznych proponuje między innymi odmrożenie progów podatkowych i podniesienie kwoty wolnej od podatku. Od nowego roku ma zostać wprowadzona 120-złotowa ulga na każde dziecko i zwolnienie od podatku sprzedaży mieszkania, w którym podatnik mieszkał ponad rok. Uproszczone zostaną zasady odliczania 1 procenta podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego.  W przyszłym roku nie zmienią się natomiast stawki podatkowe - nadal będą wynosić 19, 30 i 40 procent. Dwie stawki - 18 i 32 procent - mają zostać wprowadzone w 2009 roku.

 

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę

Tego artykułu jeszcze nie skomentowano

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl