Sejmowa arytmetyka

17-10-2006

Autor: Anna Dziedzic

Jest wiekszość parlamentarna dla rządu Prawa i Sprawiedliwości. PiS bedzie mógł teraz przegłosowywać swoje ustawy większością 245 głosów. Głosów Samoobrony i Ruchu Ludowo-Narodowego.

Marszałek Sejmu Marek Jurek powiedział, że "Po powołaniu w poniedziałek lidera Samoobrony Andrzeja Leppera na wicepremiera i ministra rolnictwa jest większość parlamentarna dla rządu" Według Jurka, nowa umowa koalicyjna gwarantuje stabilność pracy gabinetu.

Nowa większość sejmowa liczy 230 posłów (PiS - 154, Samoobrona - 47, LPR - 29). Razem z poparciem 15 posłów z klubu Ruchu Ludowo-Narodowego daje to PiS 245 głosów.

Marszałek Jurek podkreślił, że warunki umowy koalicyjnej są bardzo podobne do poprzednich, jednak wzmocnione gwarancjami mającymi zapewnić, że nie dojdzie do kryzysu. Przede wszystkim chodzi o "wyraźne potwierdzenie kompetencji premiera w gabinecie".

"Są pewne dziedziny życia, w których premier musi prowadzić swoją politykę i tam jego uprawnienia nie będą naruszane, a także - to premier jest organem, który wypowiada się w imieniu Rady Ministrów (...) i ministrowie powinni być lojalni wobec stanowiska gabinetu wyrażonego przez premiera" - komentuje Marszałek.

Jurek podkreślił, że "warto by ten sejm pracował dalej" ponieważ ma duże sukcesy jeśli chodzi o liczbę ustaw i kierunek polityki.


Copyright by © 2006 by e-polityka.pl - Pierwszy Polski Serwis Polityczny. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.