Moskwa: usztywnienie polityki rosyjskiej wobec Gruzji

04-10-2006

Autor: Anna Maria Sierpińska

Moskwa kontynuuje usztywnianie polityki wobec Gruzji. Dzieje się tak mimo zwolnienia przez władze gruzińskie czterech rosyjskich oficerów zatrzymanych w ubiegłym tygodniu za szpiegostwo. W Moskwie odbyły się konsultacje prezydenta Władimira Putina z szefami klubów parlamentarnych w Dumie dotyczące Gruzji.

Władimir Putin powiedział, że nie "radzi nikomu rozmawiać z Rosją językiem prowokacji i szantażu”. Przewodniczący Dumy oznajmił zaś, że zniesienie sankcji wobec Gruzji nie jest rozważane, bo ... jeszcze nie wszystkie sankcje zostały wprowadzone. Borys Gryzłow określił gruzińską politykę wobec Rosji jako "polityką terroryzmu państwowego”. Dodał, że właśnie dlatego zastosowano wszystkie działania przewidziane rosyjskim prawem przy zwalczaniu terroryzmu. Zaznaczył, że w przyszłości działania te mogą być jeszcze zaostrzone. Szef Dumy odpowiedzialnością za sytuację obarczył prezydenta Gruzji Michaela Saakaszwiliego.

Rosja zerwała z Gruzją połączenia morskie, drogowe, kolejowe i lotnicze, a nawet łączność pocztową. Odwołała ambasadora i większość personelu ze swojej ambasady w Tbilisi. Wcześniej wstrzymała import z Gruzji wina, wody mineralnej i mandarynek. W Rosji rozpoczęto natomiast sprawdzanie działalności firm prowadzonych przez Gruzinów.

 


Copyright by © 2006 by e-polityka.pl - Pierwszy Polski Serwis Polityczny. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.