Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Aktualności / Aresztowanie tybetańskiego opata w Sichuanie               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

  
..:: Podobne Tematy
22-10-2007

 

08-10-2007

  Aresztowanie mnicha w Lithangu (ChRL)

03-10-2007

 

17-09-2007

  Zatrzymanie lhaskich sklepikarzy

05-09-2007

 

01-09-2007

 

23-08-2007

 

+ zobacz więcej

Aresztowanie tybetańskiego opata w Sichuanie 

11-09-2006

  Autor: ed
Władze Tybetańskiej Prefektury Autonomicznej Kardze (chiń. Ganzi) prowincji Sichuan zatrzymały opata jednego z najważniejszych klasztorów w tym regionie. Według lokalnych źródeł może mieć to związek z plakatami niepodległościowymi, które pojawiły się tam przed rokiem. „23 sierpnia chińskie służby bezpieczeństwa aresztowały nagle Khenpo Dzinpę z klasztoru Czokcang Taklung w wiosce Czokcang, w okręgu Serthar (chiń. Seda) - twierdzi Tybetańczyk, który zadzwonił do reportera RFA (Radio Wolna Azja).. - Przeszukano też jego celę". Policjanci przyjechali koło południa dwoma samochodami z pobliskiego Darcedo (chiń. Kangding), które jest stolicą prefektury.

 

 

„Otoczyli klasztor. Nikt nie mógł wejść ani wyjść. Kilku weszło do środka, żeby aresztować Khenpo Dzinpę - mówi źródło z Sertharu. - Esbecy przeszukali też jego celę, ale nie znaleźli żadnych obciążających materiałów. Nie powiedzieli, dlaczego go zabierają".

Oficer, który odebrał telefon w Biurze Bezpieczeństwa Publicznego w Darcedo, nie zaprzeczył aresztowaniu i zasugerował rozmowę ze swoimi przełożonymi, jednak nie odpowiadali oni na telefony w godzinach urzędowania. Zatrzymanie opata potwierdziło również niezależne źródło z Dharamsali, siedziby tybetańskiego rządu na wychodźstwie w Indiach.

Informator z Sertharu zwraca uwagę na pominięcie „drogi służbowej" i dokonanie aresztowania przez funkcjonariuszy prefektury, a nie okręgu [co może świadczyć o znaczeniu, jakie władze przywiązują do tej sprawy]. Mnisi z Czokcangu uważają, że przyczyną zatrzymania były plakaty niepodległościowe, które przed rokiem rozwieszono na terenie klasztoru. Nikogo wówczas nie aresztowano.

Klasztor Taklung należy do najstarszych w okręgu; obecnie przebywa w nim około 300 mnichów. Trzydziestosiedmioletni opat Khenpo Dzinpa był wychowankiem Khenpo Dzigme Phuncoga, który zmarł po rozbiciu przez władze w kwietniu 2001 roku stworzonego przez niego Instytutu Studiów Buddyjskich Larung Gar.

Źródło: Helsińska Fundacja Praw Człowieka

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę

Tego artykułu jeszcze nie skomentowano

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl