Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Wywiady / Wywiad z Piotrem Ikonowiczem, przewodniczącym PPS               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

  
..:: Podobne Tematy
Wywiad z Piotrem Ikonowiczem, przewodniczącym PPS 

11-11-2003

  Autor:
Ikonowicz1. 1. Jak wykazują sondaże raczej nie dostanie się Pan do Parlamentu przyszłejkadencji. Ma Pan jakieś pomysły na przyszłość?

Tak. Zamierzamy prowadzić walkę z nieuczciwymi pracodawcami, politykami, udzielać pomocy prawnej ludziom, których nie stać na adwokata, organizować społeczny ruch oporu wobec prywatyzacji, łamaniu praw pracowniczych itd., w Sejmie lub poza nim. Pozostaniemy socjalistami i ostatecznie wyjdzie na nasze bo idzie kryzys, za który zapłaci opcja liberalna z SLD włącznie.

 

 

2. 2. Dlaczego PPS niekiedy tak głośno krzyczy (chodzi głównie o pańskie akcje) i ma tak małe poparcie? Może ludzie, z natury spokojni, boją się takiego lidera? Dlaczego PPS startując samodzielnie w wyborach nie może liczyć na przekroczenie progu?

Może dobrze sytuowani internauci są "z natury spokojni" , ale ludzie, którzy nie mają pracy i prawa do zasiłku, a za to mają głodne dzieci i wyrok eksmisyjny, wykazują pewną nerwowość. Niskie poparcie PPS nie wynika z tego, że ludziom nie podobają się moje maniery, a z tego, iż nie wierzą, że ja - i PPS - możemy cokolwiek zrobić, w sytuacji, w której większość polityków troszczy się wyłącznie o interes najbogatszych. Ale proszę nie tracić nadziei, to dopiero nasz pierwszy samodzielny start. Nie ustaniemy w wysiłkach.

3. Czy ma Pan świadomość, że zasilanie PPS-u grupami specyficznie ubierających się młodych ludzi, którzy posługują się często wzorcami typu "Che Guevara" niosą za sobą charakter zbliżony do lewackich bojówek? Czy jest Pan przekonany, że to pomaga ideom socjalistycznym głoszonym przez Pańską partię? Czy nie jest logicznym odrzucenie tej symboliki i porozumienie z UP by nie oddać się wspólnie na żer monopoliście lewicy jakim jest SLD?.

Trudno wyobrazić sobie lepszy wzorzec, niż Ernesto "Che" Guevara - szlachetny bojownik o ???????. A Pan uważa, że prawdziwa lewica powinna nosić garnitury po tysiąc dolarów i głosić idee socjalistyczne na sympozjach w Mariotcie?.

4. Czy PPS nie przejawia 'przechyłu' antyklerykalnego ? Czy nie czas na zakończenie historycznego konfliktu lewica - religia ?

Przeciwnie. W wielu sprawach współpracujemy z ruchami chrześcijańskimi, dla których hasło człowiek przed kapitałem jest wyznacznikiem ich postawy. Chrześcijanie i socjaliści wspólnie walczą z liberalną globalizacja domagając się anulowania długu Trzeciego Świata i wprowadzenia opodatkowania międzynarodowych spekulacji finansowych (podatku Tobina).

Co przeszkadzało porozumieniu - także wyborczemu - PPS i UP ?

Pragmatyzm działaczy UP, którzy koniecznie chcieli zapewnić sobie mandaty na listach SLD.

6. Jakie jest obecne stanowisko PPS i Pana osobiście - w sprawie polityki karnej ?

Stojąc wobec alternatywy: czy budować więcej szkół, obiektów sportowych, domów kultury czy więcej więzień - jak proponował minister Kaczyński - wybieramy to pierwsze.

7. Jaki jest Pana stosunek do rozdmuchiwanego ostatnio, przez kręgi lewicowe, tzw. "problemu" większego udziału kobiet w życiu kraju i większych praw dla mniejszości seksualnych? W szczególności:

a) Czy wolno ustawowo narzucić procentowy udział kobiet w sektorze politycznym, gospodarczym, itp.?


tak, wolno, ale trudno to zrobić sensownie

b) Czy jest Pan za zalegalizowaniem "małżeństw" homoseksualnych, skoro instytucję małżeństwa wprowadził Kościół w IV wieku i zagadnienie to nie dotyczy gejów czy lesbijek, którzy nie uznają doktryny Kościoła?

instytucja małżeństwa ma swoje konsekwencje cywilno-prawne i socjalne, dlatego nie jest tylko sprawą Kościoła, więc nie widzę powodu, żeby pozbawiać osoby homoseksualne prawa do wstępowania w związki małżeńskie

c)Czy jest Pan za umożliwieniem adopcji dzieci rodziców heteroseksualnych parom homoseksualnym i zgodą aby te pary wychowywały je w systemie wartości środowisk homoseksualnych?

Środowiska homoseksualne mają tak samo różnorodne wartości jak heteroseksualne. Problem adopcji jest sporny również w ruchu gejów i lesbijek. W tej sprawie mam wiele wątpliwości.

d) Czy jest Pan za rozliczeniem władz PRL (chociażby publicznym napiętnowaniem) za olbrzymie zadłużenie Polski ?

Za te pożyczki budowano mosty, mieszkania, szkoły i zakłady pracy. Za pieniądze pożyczone przez Balcerowicza, wzbogaciła się wąska elita.

8. Czy według Pana Białoruś to utracony raj ?

Sądząc po tym jak wielu Białorusinów przyjeżdża do nas do pracy, z pewnością nie. Zaznaczam, że pytanie było nieuprzejme i tendencyjne.

9.Czy przystoi posłowi łamać prawo, które sam tworzy (mam na myśli Pana 'akcje' w obronie eksmitowanych lokatorów)?

Nigdy nie "tworzyłem" tego haniebnego prawa. Posłowie PPS głosowali przeciw wprowadzonej przez SLD eksmisji na bruk, czterokrotnie złożyliśmy wniosek o zmianę tej ustawy. Tworzyłem za to Konstytucję, z którą prawo o eksmisji na bruk jest sprzeczne, co przyznał Trybunał Konstytucyjny.

10. Kto pańskim zdaniem ma płacić za tych którzy nie płacą czynszu? Jeśli odpowiedz brzmi budżet, to ja mówie ze nie bardzo mam ochotę płacić za innych.

W każdym cywilizowanym kraju podatki służą wspomaganiu tych, którym nie starcza na zapewnienie takich elementarnych potrzeb jak mieszkanie. Pańska ochota nie ma tu nic do rzeczy. W demokracji decyduje większość. A wywalczona przez nas ustawa o ochronie lokatora rozszerza prawo do dodatków mieszkaniowych. Jest teraz tak jak w cywilizowanych krajach Unii Europejskiej. Zdecydowana większość ludzi zalega z czynszem bez własnej winy z powodu biedy wynikającej z błędów pana Balcerowicza, na którego pensję płaci pan - i niestety ja - a wynosi ona 43 tys. nowych złotych.

11. Czy tak jak większość wszelakiej maści socjalistów jest pan za tym, aby obywatele płacili podatek od spadku i darowizny? ?

Uważam, że większość wszelakiej maści bogaczy musi dzielić się z wszelakiej maści biedakami i na tym polega redystrybucja budżetowa.

12. Czy pana zdaniem armia powinna być zawodowa?

Nie, bo armia zawodowa chętniej strzela do tłumu na ulicy niż armia z poboru. Natomiast każdy kto uważa, że noszenie broni jest nie do pogodzenia z jego przekonaniami powinien mieć prawo do zastępczej służby cywilnej.

13. Czy nie sądzi Pan, że socjalizm się nie sprawdził - wszak testowano go przez ponad 70 lat?

W Szwecji, Norwegii, Francji, Danii i wielu innych rozwiniętych demokracjach elementy demokratycznego państwa socjalnego sprawdzają się do dzisiaj. Nie jest natomiast możliwy socjalizm bez demokracji, bo socjalizm jest wynikiem prawdziwej demokracji opartej na równym wpływie wszystkich głosujących na sposób sprawowania władzy. Socjaliści walczą zarówno z ideologicznym jak i ekonomicznym monopolem politycznym.

14. Czy według Pana SLD i UP są partiami socjalistów?

Nie są, bo akceptują kapitalizm, który jest ustrojem stawiającym zysk przed potrzebami ludzi i społeczeństw.

15. Z jaką partią (partiami) współpracowałby Pan, gdyby udałoby się Panu dostać do parlamentu? Czyj program jest najbliższy PPS-owskiemu?

Z każdą , która zgodzi się powstrzymać prywatyzację i wprowadzić minimalny dochód gwarantowany przez państwo dla ludzi pozbawionych dziś jakichkolwiek środków do życia.

16. Jakie jest Pana zdanie co do warunków życia na Kubie i w Korei Północnej? Wielu Pana zwolenników twierdzi, iż Kuba to raj na ziemi.

Kuba ma bardzo przyjemny klimat i krajobraz, idealne warunki dla rozwoju turystyki i partyzantki. Póki nikt z Polski na Kubę i do Korei Północnej nie emigruje, należy zgodzić się z twierdzeniem, że nie jest tam różowo. Warto jednak pamiętać, że są to kraje Trzeciego Świata. Poważnie. Korea Północna to ponura dyktatura, a Kuba jest o wiele weselsza. Znacie Buena Vista Social Club?

17. (od redakcji e-Polityka) Jak Pan ocenia nasz Vortal Polityczny e-Polityka ?

Dobrze, bo mamy w Waszym sondażu dobry wynik.

Dziękujemy za wywiad.

Wywiad z dnia 19.07.2001

 

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę

Tego artykułu jeszcze nie skomentowano

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl